شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 11:07 منتشر شده در مورخ: 1399/10/24 شناسه خبر: 1697550
کارشناس مسائل فرهنگی:

دفاع از ولایت، سیره عملی حضرت زهراست/ سبک زندگی فاطمی باید الگوی جامعه ما شود

دفاع از ولایت، سیره عملی حضرت زهراست/ سبک زندگی فاطمی باید الگوی جامعه ما شود
زهرا معروف مشاط، کارشناس مسائل فرهنگی گفت: بررسی سیره عملی حضرت فاطمه(س) نشان می‌دهد که آن بانوی عظیم الشان در کنار وظیفه همسرداری و مهرورزی به فرزندان، برای دفاع از ولایت نیز بسیار تلاش کرده و به شکل دیگری وظیفه خود را انجام می‌داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ زهرا معروف مشاط در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگ و هنر صبح قزوین، درباره الگوهای رفتاری حضرت زهرا(س) اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین محورهای زندگی حضرت فاطمه(س) بندگی و تسلیم در برابر خواست و فرمان خداوند بود که می‌توان به عنوان یکی از سیره‌های آن حضرت نام برد.

وی افزود: ما نیز باید با الگوبرداری از حضرت زهرا(س) همواره محور تصمیم گیری‌ها و اولویت‌های زندگی خود را رضای خداوند قرار دهیم.

کارشناس مسائل فرهنگی تصریح کرد: نقش همسری، مادری و فرزندپروری حضرت زهرا(س) درس بزرگی برای بانوان امروز است که همواره با محبت و احترام با خانواده و فرزندان رفتار می‌کرد به طوریکه این خصایص اخلاقی در حدیث کساء و اصول تربیتی حضرت فاطمه(س) روایت شده است.

وی با اشاره به ابعاد اجتماعی و سیاسی زندگی حضرت زهرا(س)  بیان کرد: حضرت زهرا(س) هرکجا که لازم بود در موضوعات اجتماعی نظیر حضور در جبهه‌های نبرد برای مداوای مجروحان و حضرت علی(ع) یا گره گشایی و انفاق برای رفع مشکلات اجتماع، پاسخ به سوالات دینی و تعلیم قرآن به افراد دریغ نمی‌کرد.

همسران و مادران شهدا زندگی فاطمی را درپیش گرفته‌اند

مشاط ادامه داد: آن حضرت با توجه به خواست خداوند اقدام به انجام عملی می‌کرد؛ به طوریکه زمانی بر خود لازم دانست که درب خانه انصار و مسلمین را بزند و تکلیف بیعتشان را جویا شود یا اینکه در مسجد النبی حضور پیدا کرده و برای دفاع از حق شخصی، اعلام موضع سیاسی کند.

وی تاکید کرد: بررسی سیره عملی حضرت فاطمه(س) نشان می‌دهد که آن بانوی عظیم الشان در کنار وظیفه همسرداری و مهرورزی به فرزندان، برای دفاع از ولایت نیز بسیار تلاش کرده و به شکل دیگری وظیفه خود را انجام می‌داد.

این فعال فرهنگی با بیان اینکه هرکس که بندگی خداوند را در راس امور و زندگی‌اش قرار دهد، محور فاطمی را در پیش گرفته است، گفت: روایات مختلفی در مورد ابعاد شخصیتی حضرت زهرا(س) بویژه در موضوعات ازدواج و مهریه بیان شده که درواقع ساده زیستی و گذشت و انفاق به دیگران را نشان می‌دهد که باید در زندگی خود پیاده کنیم نه اینکه فقط در کلام دوستدار اهل بیت باشیم اما براساس خواهش‌های نفسانی عمل کنیم.

وی تصریح کرد: همسران و مادران شهدا در عمل اثبات کردند که معیارشان خدایی بوده و محور فاطمی را در پیش گرفته‌اند؛ چراکه ما خلوص نیت و گذشت را در مرحله عمل از سوی این خانواده‌ها مشاهده می‌کنیم.

ترویج کتاب و کتابخوانی با محوریت سیره اهل بیت(ع)

مسئول سازمان مردم نهاد مهدی‌ یاران قزوین عنوان کرد: ترویج کتاب و کتابخوانی به ویژه در مورد سیره اهل بیت(ع) می‌تواند الگو پذیری خوبی در جامعه ایجاد کند؛ لذا دوره جمع‌خوانی کتاب را با توجه به مولفه‌های فرزندپروری و همسرداری که در زندگی حضرت زهرا (س) قابل مشاهده است را پیشنهاد داده‌ایم.

وی افزود: کتاب‌های جامع و خوبی در این زمینه نوشته شده که می‌توان به کتاب "هلههله فرشته‌ها"، " کتاب "مادر" نوشته نرجس شکوریان که زندگی حضرت فاطمه(س) را با نیازهای روز تحلیل کرده و کتاب چهار جلدی محسن عباس ولدی با عنوان "بانو! اجازه!" که به سبک زندگی و فضائل اخلاقی فاطمه زهرا (س) به صورت دلنوشته پرداخته اشاره کرد.

مشاط در پایان گفت: باتوجه به عمر کوتاه حضرت فاطمه(س) روایات فراوانی از زندگی ایشان به جای نمانده است؛ اما همین تعداد اندک روایات نیز می‌تواند درس بزرگی را از چگونگی داشتن یک زندگی صحیح به انسان بیاموزد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1697550
ارسال نظر
نظرات