شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گیلان
ساعت: 10:54 منتشر شده در مورخ: 1399/10/24 شناسه خبر: 1697696

تقسیمات کشوری در گیلان پس از ۲۳سال/ شکوفایی اقتصادی و اجتماعی خمام زیر سایه شهرستان شدن رقم می خورد؟

تقسیمات کشوری در گیلان پس از ۲۳سال/ شکوفایی اقتصادی و اجتماعی خمام زیر سایه شهرستان شدن رقم می خورد؟
پس از ۲۳سال شاهد تغییر تقسیمات کشوری در گیلان هستیم، حال باید دید خمام که به دلیل ظرفیت توریستی و گردشگری اش و ارزان قیمت بودن ارائه خدمات به حیات خلوتی برای مردم رشت و انزلی تبدیل شده بود امروز با تبدیل شدن به شهرستان می تواند از توسعه اقتصادی، خدمات اجتماعی، فرهنگی و رفاهی بهره مند شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از 8دی، پس از ۲۳سال تغییر تقسیمات کشوری را در گیلان شاهدیم و تبدیل شدن “خمام” از بخش به شهرستان در  ۱۲آبان ماه سال جاری از طریق وزارت کشور انجام شد که قطعا منجر به رشد و توسعه استان به ویژه شهرستان خمام می شود.

بر این اساس شهرستان خمام به دو بخش مرکزی چوکام و ۴ دهستان چاپارخانه، کته سر، چوکام و فرشکی جزء دهستان های این شهرستان، یک شهر و دارای ۳۹ روستا است، جمعیت این شهر بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۵ بالغ بر ۵۴ هزار و ۸۶۰ نفر است که بیش از ۲۰ هزار ۸۹۷ نفر شهری و ۳۳ هزار و ۹۶۳ نفر روستایی هستند.

حال باید دید خمام که به دلیل ظرفیت توریستی و گردشگری اش و ارزان قیمت بودن ارائه خدمات به حیات خلوتی برای مردم رشت و انزلی تبدیل شده بود امروز با تبدیل شدن به شهرستان می تواند از توسعه اقتصادی، خدمات اجتماعی، فرهنگی و رفاهی بهره مند شود.

سختگیری دولت در تصویب بخش به شهرستان بدلیل افزایش هزینه اعتبارات
محمدرضا احمدی سنگری، نماینده مردم شهرستان های رشت و سنگر در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار 8دی، با بیان اینکه خمام با موجی از توسعه، شکوفایی و رشد در حوزه های مختلف مواجه خواهد شد اظهار کرد: با استقرار سازمان ها و ادارات مختلف مثل فرمانداری و شهرداری اعتبارات عمرانی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و ورزشی به خمام اختصاص پیدا می کند.

احمدی با بیان اینکه بدلیل هزینه و اعتبارات است که دولت ها به سختی تغییر بخش به شهرستان را تصویب می کنند افزود: تصویب خمام به عنوان شهرستان روی بخش های اطراف آن نیز تاثیر دارد، بعنوان مثال بخش های چوکام بصورت کاملا محسوس با استقرار بخشداری، شهرداری و ادارات مختلف با توسعه عمرانی و اقتصادی مواجه می شود.

نگاه مسولان کشوری به خمام

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه معمولا مسئولین کشوری به بخش توجه چندانی ندارند گفت: از این پس مسئولین کشوری که به استان گیلان سفر می کنند به خمام بعنوان یک شهرستان نگاه، امتیاز و توجه ویژه ای دارند.

وی افزود: خمام بطور ذاتی بدلیل داشتن مرز دریایی، قرار گرفتن بین دو شهرستان رشت و انزلی، مساحت و شهریت و…دارای پتاستیل شهرستان شهرستان شدن بود.

عضو مجمع نمایندگان گیلان با اشاره به وظایف نمایندگان رشت نسبت به مطالبات مردم شهرستان خمام بیان کرد: خمام نماینده مستقل ندارد، گاهی چند شهرستان مثل شهرستان های رضوانشهر، تالش و ماسال دارای یک‌ نماینده هستند، نمایندگان مردم شهرستان پیگیر مطالبات مردم خمام هستند.

احمدی با بیان اینکه دهه فجر فرماندار خمام بصورت رسمی معرفی می شود، گفت: با خریدن ساختمان و استقرار ادارات و سازمان ها، مسئولین اداری تعیین و معرفی می شوند و خمام با توسعه، رشد و شکوفایی زیادی در حوزه های مختلف مواجه می شود.

تأثیر استقرار، پیگیری و نظارت دستگاه های اجرایی بر معیشت مردم خمام

حجت الاسلام اسدالله زاده با بیان اینکه وجود یک‌ نماینده اختصاصی برای شهرستان خمام منجر به پیگیری هرچه بیشتر مطالبات مردم این شهرستان می شود افزود: از این پس سه نماینده مجلس شورای اسلامی رشت بعنوان نمایندگان شهرستان رشت و خمام و بخش های تابعه تلقی می شوند.

پیگیری ۱۰ساله نمایندگان ادوار مختلف گیلان در تبدیل خمام به شهرستان

وی با اشاره به پیگیری بیش از ۱۰ساله نمایندگان ادوار مختلف گیلان برای تبدیل خمام از بخش به شهرستان گفت: با وجود اینکه خمام‌ به لحاظ جمعیتی و وسعت جغرافیایی دارای شاخص های لازم برای شهرستان شدن را نداشت اما به لحاظ قانون شهرهایی که حدود مرزی با کشورهای دیگر دارند دارای استثناء برای شهرستان شدن هستند، ۱/۵ کیلومتر مرز آبی(ساحل جفرود) خمام باعث شد که جزء شهرهای مرزی محسوب و شامل تقسیمات کشوری شود.

در تقسیم بودجه به بخش توجه چندانی نمی شود

امام جمعه خمام با بیان اینکه معمولا در تقسیم بودجه به بخش توجه چندانی نمی شود افزود: عموما اعتبارات در مرکز استان تجمیع می شود به ویژه اینکه شهرستان رشت به لحاظ جمعیت و مساحت دارای مشکلات و معضلات زیادی است اما با تصویب خمام به شهرستان می تواند بخشی از اعتبارات استان را به خود اختصاص دهد و در نتیجه روی زندگی اقتصادی و معیشت مردم خمام تأثیر خواهد گذاشت.

تغییرات اقتصادی خمام مستلزم گذر زمان است

حجت الاسلام اسدالله زاده خاطرنشان کرد: تغییرات اقتصادی مستلزم گذر زمان است و نباید انتظار داشت تا یک سال آینده تغییرات محسوسی در حوزه اقتصادی حاصل شود، به مرور زمان با استقرار ادارات مختلف در این شهرستان و افزایش پیگیری و نظارت ها وضعیت اقتصادی مردم خمام تغییر خواهد کرد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1697696
ارسال نظر
نظرات