شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 10:22 منتشر شده در مورخ: 1399/10/24 شناسه خبر: 1697727

تحقیق و تفحص از شرکت فولاد مبارکه اصفهان به تصویب مجلس رسید

تحقیق و تفحص از شرکت فولاد مبارکه اصفهان به تصویب مجلس رسید
طرح تحقیق و تفحص از شرکت فولاد مبارکه اصفهان امروز در صحن مجلس به تصویب رسید.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ گزارش کمیسیون صنایع و معادن مبنی بر تصویب تقاضای تحقیق و تفحص از شرکت فولاد مبارکه اصفهان در نشست علنی امروز چهارشنبه (24 در ماه 99) مورد بررسی وکلای ملت قرار گرفت.

نمایندگان نهایتا پس از استماع نظرات موافقان و مخالفان طرح، با 198 رای موافق، 28 رای مخالف و 8 رای ممتنع از مجموع 245 نماینده حاضر در جلسه با این تحقیق و تفحص موافقت کردند.

 متن طرح تحقیق و تفحص مجلس از فولاد مبارکه به شرح زیر است:

هیأت رئیسه محترم

خواهشمند است در اجرای ماده (212) آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی، درخواست تحقیق و تفحص با موضوع ذیل را جهت رسیدگی به کمیسیون تخصصی ذی‌ربط ارجاع فرمایید.

عنوان تحقیق و تفحص:‌

بررسی دلایل کاهش حجم صادرات، عملکرد مالی، انتصابات خلاف قانون، افزایش هزینه‌های تولید،‌توزیع رانت، انعقاد قراردادهای پرابهام، پرداخت حقوق‌های نجومی، مداخلات متعدد مدیریت در فرآیند خرید و ... در مجتمع فولاد مبارکه و کلیه شرکت‌های زیرمجموعه از سال 97 تا کنون.

شرح:

مجتمع عظیم فولاد مبارکه به عنوان بزرگ‌ترین مجتمع تولید فولاد در کشور و موتور محرکه دست کم 3 هزار کارخانه و شرکت در کشور از سال 97 با مشکلات بسیاری مواجه شده که علت اصلی آن در سوء‌مدیریت، بکارگیری مدیران بازنشسته و تبانی پشت پرده و فسادهای احتمالی در انعقاد قراردادها و نادیده گرفتن منافع مجتمع و سهامداران بورسی آن است که تخلفات زیاد شده در این مجتمع در حال رخ دادن است.

این در حالی است فولاد مبارکه به عنوان مولود انقلاب اسلامی ایران طی سال‌های قبل رکورددار تحرک برای رشد تولید بوده و جوایز متعددی در یافت کرده و سرآمد رشد و تعالی سازمانی در کشور و منطقه بوده است ولی اکنون عملکرد ضعیف، غیرشفاف، پر ابهام و خلاف قانون مدیران باعث بروز مسائلی شده که بایستی به دقت مورد ارزیابی قرار گیرد.

موضوع اصلی تحقیق و تفحص:‌ دلایل بکارگیری مدیران بازنشسته و فاقد صلاحیت فردی و تخصصی در سطوح مختلف مدیریتی این شرکت علیرغم نص صریح قانون چیست؟‌ علت دست‌اندازی به منافع عظیم این شرکت که جزء بیت‌المال است برای ماندگاری در مدیریت چیست؟

موضوعات فرعی تحقیق و تفحص:

1- دلیل انعقاد قرارداد با ترک تشریفات با یک شرکت رده چندم چینی برای اجرای طرح نورد گرم 2 با قیمت گزاف چیست؟ پشت پرده این قرارداد و عوامل دست‌اندرکار بایستی مشخص شوند.

2- علت پرداخت حقوق کلان به برخی افراد مؤثر بدون اشتغال به کار در مجموعه چیست؟‌ علت مدیریت ناکارآمد داخلی و پرداخت‌های نجومی به مدیران چیست؟

3- دلیل کاهش میزان تولید و حجم صادرات نسبت به سال‌های گذشته چیست؟

4- نحوه فروش محصولات فولاد مبارکه پرابهام است علت توزیع رانت از طریق فروش اختصاصی و شبکه توزیع (شرکت‌های زیرمجموعه) چیست؟

5- علت توزیع قدرت و پول با اهداف سیاسی و از طرق مختلف در این مجموعه چیست؟

6- دلیل برگزاری آزمون استخدامی فاقد شفافیت و اعلام نتایج بدون جزئیات در این شرکت چیست؟

7- دلیل مداخلات متعدد مدیریت در فرآیند خرید که منجر به افزایش شدید هزینه‌های تولید در مجموعه شده چیست؟

 

انتهای پیام/ک

https://www.dana.ir/1697727
ارسال نظر
نظرات