شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 12:31 منتشر شده در مورخ: 1399/10/24 شناسه خبر: 1697732
دانا بررسی کرد؛

سرنوشت یارانه کالاهای اساسی چه شد؟/ پاستور، بهارستان را دور زد!

سرنوشت یارانه کالاهای اساسی چه شد؟/ پاستور، بهارستان را دور زد!
دولت در حالی قانون یارانه کالاهای اساسی را هنوز اجرا نکرده که مجلس پیگر آن است؛ همچنین پاستور گزارشی در خصوص چگونگی پرداخت کمک معیشتی به مجلس ارائه نکرده است و ظاهرا به دنبال دور زدن بهارستان است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ پس از افزایش شدید نرخ تورم در دو سال گذشته بخصوص امسال و نرسیدن اهداف ارز ۴۲۰۰ تومانی به جیب مردم؛ نمایندگان مجلس یازدهم که هنوز ۹ ماه از فعالیت‌شان نگذشته است، را به فکر حمایت از اقشار جامعه  انداخت که نتیجه آن منجب به تصویب قانون یارانه کااهای اساسی شد.

قیمت کالاهای اساسی با توجه به تخصیص بیش از ۷ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال جاری رشد شدیدی داشت به طوری که آمار وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان می‌دهد قیمت برخی از انواع خوراک دام و طیور، صیفی‌جات، میوه، حبوبات و برنج و همچنین آهن آلات در آبان ماه امسال نسبت به آبان سال گذشته بیش از ۱۰۰ درصد افزایش داشته و قیمت ۲۰ کالا بین ۲ تا ۴.۵ برابر شده است.
 
قیمت تمام کالاها در آذر ماه امسال نسبت به آذر ماه سال ۹۸ هم نشان می‌دهد به جز گوشت گوساله قیمت‌ها بین ۲۳.۷ تا ۱۲۰ درصد افزایش داشته است.
 
رشد قیمت کالاهای اساسی و روزمره مردم باعث شد نمایندگان مجلس برای حمایت از دهک‌های پایین جامعه قانون یارانه کالاهای اساسی در دستور کار قرار دهند که در آذر ماه پس از تایید شورای نگهبان به قانون تبدیل شد و پس از اینکه رئیس جمهور از ابلاغ آن سر باز زد؛ محمدباقر قالیباف رئیس مجلس این قانون را برای اجرا به دولت ابلاغ کرد.
 
براساس این قانون دولت مکلف است به‌منظور تأمین بخشی از نیازهای معیشتی خانوارهای کشور به‌وی‍‍‍ژه خانوارهای کم‌برخوردار، از ابتدای شش‌ماهه دوم سال ۱۳۹۹ به‌صورت ماهانه تا پایان اسفندماه، نسبت به تأمین و پرداخت یارانه اعتبار خرید به هر فرد ایرانی شناسایی‌شده در طرح معیشت خانوار (افراد مشمول ردیف(۳۱) جدول تبصره (۱۴) قانون بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور به تعداد حداقل شصت میلیون نفر)، ازطریق واریز اعتبار به کارت یارانه نقدی سرپرست خانوار به مبلغ یک میلیون و دویست هزار (۱.۲۰۰.۰۰۰) ریال برای هر یک از افراد سه دهک اول از جمله افراد تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی، رزمندگان معسر و افراد با درآمد کمتر از حداقل حقوق و دستمزد و مبلغ ششصد هزار (۶۰۰.۰۰۰) ریال برای هر یک از افراد سایر دهک‌های مشمول فوق‌الذکر اقدام کند.
 
این اعتبار برای تأمین کالاهای اساسی و ضروری در نظر گرفته شده و وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی موظفند ضمن تأمین، امکان تخفیف در خرید این کالاها را برای مشمولان این قانون فراهم کنند.
 
وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موظف است اعتراض سرپرستان خانواری که از یارانه نقدی، یارانه طرح حمایت معیشتی خانوار و یارانه موضوع این قانون برخوردار نشده‌اند ولی متقاضی استفاده از یارانه‌های مذکور هستند را دریافت و مطابق آزمون وسع نسبت به برقراری یارانه ایشان اقدام کند.
 
 
واریز یارانه کالاهای اساسی از دی ماه
 
براساس این قانون به ۶۰ میلیون ایرانی یارانه کالاهای اساسی پرداخت خواهد شد که ۲۰ میلیون افرادی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی، سازمان بهزیستی، رزمندگان معسر و افراد با درآمد کمتر از حداقل حقوق و دستمزد دارند، ۱۲۰ هزار تومان به ازای هر نفر و ۴۰ میلیون ایرانی هم هر نفر ۶۰ هزار تومان یارانه دریافت می‌کنند.
 
این یارانه که با عنوان یارانه سوم از آن نام برده می‌شود، قرار بود فقط در ۶ ماه دوم سال جاری (از مهر ماه تا اسفنده ماه ۹۹) اجرا شود و اگر وضعیت معیتشی مردم برای سال ۱۴۰۰ بهبود نداشت، با تصویب مجلس در قانون بودجه در سال آینده هم ادامه یابد. مبلغ آن هم براساس قانون مصوبه به حساب سرپرست خانوار وایزی می‌شود و فقط می‌توان با آن کالاهای اساسی را تهیه کرد.
 
براساس این گزارش، دولت از روز نخست با اجرای این قانون مخالف بود و همچنان اجرای این قانون در محاق به سر می‌برد؛ البته دولت در اواخر آبان ماه و پیش از اجرای دو هفته تعطیلی به دلیل موج سوم بیماری کرونا در کشور اعلام کرد به ۲۹ میلیون و ۷۰۰ هزار نفر برای چهار ماه پایانی سال مبلغ ۱۰۰ هزار تومان به ازای هر فرد پرداخت خواهد کرد و اعتقاد داشت با این اقدام نیازی به اجرای قانون مصوب مجلس نیست.
 
محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس‌جمهور، در آز ماه در نشست خبری اعلام کرد مذاکراتی بین حسن روحانی رئیس جمهوری و محمدباقر قالیباف رئیس مجلس در باره قانون  مجلس درباره کمک به خانوارهای نیازمند تفاهم و مقرر شده با اصلاح مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا در مورد پرداخت کمک معشیتی ۱۰۰ هزار تومانی قانون مجلس اجرا نشود.
 
براساس گفته‌های نهاوندیان قرار بر این شد افرادی که یارانه کمک معیشتی را دیرافت می‌کنند به ۴۰ میلیون نفر افزایش یابد و گروه خاصی که تحت پوشش کمیته امداد هستند براساس مصوبه مجلس  ۱۲۰ هزار تومان را در ماه دریافت خواهند کرد که نخستین پرداخت هم روز ۲۷ آذر ماه انجام شد.
بر اساس اعلام دولت، با توجه به مصوبه ستاد ملی کرونا و همچنین مصوبه مجلس  و به‌دنبال تفاهم‌ حاصله مبنی بر حمایت از معیشت اقشار کم‌درآمد که در شرایط ناشی از شیوع بیماری کرونا مقرر شد: در چهار ماه باقی‌مانده سال به افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی هر نفر ماهیانه ۱۲۰ هزار تومان (یارانه سوم)  و به سایر افراد هم ۱۰۰ هزار تومان پرداخت شود.
 
 
مجلس خواستار پیگیری اجرای قانون یارانه معیشتی شد
 
براساس گزارش دانا؛ در حالی که روزهای پایانی دی ماه را سپری می‌کنیم هنوز خبری از اجرای قانون یارانه کالاهای اساسی نیست و جمعیت افرادی که یارانه معیشتی ناشی از کرونا را تاکنون دریافت کردند به حدود ۳۵ میلیون نفر رسیده است.
 
محمدباقر قالیباف، رییس مجلس شورای اسلامی چند روز پیش در نامه‌ای به معاون نظارت مجلس خواستار بررسی چگونگی اجرای قانون یارانه ۱۲۰ هزار تومانی و ارائه گزارش آن شد.

در نامه رییس مجلس  خطاب به پژمان پشمچی زاده، معاون نظارت مجلس شورای اسلامی آمده است: پیرو نظارت میدانی برای بررسی چک نهایی دریافت یارانه قانون حمایت معیشتی مجلس و ادعای تعدادی از محرومین مبنی بر عدم دریافت یارانه مردمی، ضروری است چگونگی اجرایی شدن پرداخت یارانه ۱۲۰ هزار تومانی برای محرومین و ۱۰۰ هزار تومانی برای اقشار کم درآمد پیگیری و گزارش آن به اینجانب ارائه شود.

قالیباف در نامه خود همچنین از دیوان محاسبات و کمیسیون اجتماعی مجلس خواست بررسی چگونگی پرداخت یارانه ۱۲۰ هزار تومانی به محرومان را در دستور کار قرار دهد.

به گزارش خبرنگار دانا؛ دولت در حالی قانون یارانه کالاهای اساسی را اجرا نکرد و بهارستان را دور زد؛ زیرا نمایندگان می‌گویند قانون لازم الاجراست و حتی تغییر آن نیز باید در مجلس انجام شود؛ البته اگر هم تفاهم بین روسای قوه انجام شده باشد نیز دولت به مفاد آن پایبند نبود؛ زیرا هنوز مشخص نیست که چه کسانی و چه تعدادی یارانه کمک معیشتی را دریافت کردند و می‌کنند.

مجلس خواستار گزارش پاستور در خصوص قانون یارانه کالاهای اساسی و کمک معیشتی ۱۰۰ هزار تومانی ناشی از کرونا است؛البته برخی نمایندگان معتقدند اگر قرار است تغییر در اجرای قانون رخ دهد، می‌بایست در صحن علنی مجلس بررسی و تصویب شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1697732
ارسال نظر
نظرات