شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اجتماعی
ساعت: 14:58 منتشر شده در مورخ: 1399/10/24 شناسه خبر: 1697897
دانا گزارش می‌دهد؛

سنگ‌بنای"مرکز ملی نخستی سانان رویان"رونمایی شد

سنگ‌بنای"مرکز ملی نخستی سانان رویان"رونمایی شد
مراسم رونمایی از سنگ بنای مرکز ملی نخستی سانان و مرکز تحقیقات پیش بالینی پزشکی بازساختی رویان بعد از ظهر امروز برگزار شد.

به گزارش خبرنگار اعزامی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مراسم رونمایی از سنگ بنای مرکز ملی نخستی سانان و مرکز تحقیقات پیش بالینی پزشکی بازساختی رویان بعد از ظهر امروز چهارشنبه 24 دی ماه، با حضور محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، حمیدرضا طیبی رییس جهاد دانشگاهی و جمعی از مسئولان درشهر جدید پردیس برگزار شد. 

وزیر راه و شهر سازی در این مراسم گفت: یک گام موثر و ماندگار دیگری را جهاد دانشگاهی برای عزت آفرینی مردم ایران در راستای منویات رهبری برداشته اند.
 
وی در ادامه افزود: پژوهشگاه رویان یکی از افتخارات مردم است و دکتر مرحوم کاظمی نیز تلاش های بسیاری  داشته و جانش را در راه علم فدا کردند.
 
اسلامی با تصریح بر این نکته که یکی از ضروریات کشور ما این است که فرصت شکوفایی و توسعه مولفه های اقتصاد ملی را فراهم کنیم،خاطر نشان کرد: این فرصت سازی، اساسی ترین آن شکوفایی علمی وفنادری است، ما جمعیت جوان تحصیل کرده و دانشمندی داریم که هر نقطه ای قرار گرفته اند باعث افتخار ایرانیان بوده اند موجب شده اند نام ایران را در دنیا بدرخشند.
 
وی در ادامه اظهار داشت: امروز این اقدام با ارزش است و ما کمک می کنیم تا سریعتر این مرکز مهم موثر در فرآیندهای پژوهشی احداث شود و به بهره برداری برسد و تمام دنیا بتوانند از ثمرات آن استفاده کنند.
 
وزیر راه و شهر سازی در خاتمه اظهاراتش عنوان کرد: شما تراز کشور را با دانش سلول های بنیادی توانسته آید بالاتر ببرید و انشالله ذیل این حرکت، مسیر حرکت این مجموعه پژوهشی قدرتمندتر طی شود.
 
در ادامه سید حمیدرضا طیبی، رییس جهاد دانشگاهی گفت: برای دفاع از انقلاب و امنیت کشور، برای ایجاد رفاه برای مردم در اشکال مختلف آن، اعم از داشتن شغل عزت مند و آبرومند برای همه مردم با درآمد مناسب ، سلامت جسمی و روحی برای مردم، مسکن و آموزش، نیاز به اقتدار اقتصادی و دفاعی داریم، از سویی اقتدار دفاعی باید حتما بر تولید ملی ما متکی باشد و تولید ملی نیز باید متکی بر علم و پیشرفت های روزآمد خودمان باشد تا بتواند رقابت پذیری خود را حفظ کند.
 
وی افزود: شاخص اصلی توانمندی کشورها را در توان یک کشور در توسعه علمی و فناورانه و تولید ثروت و قدرت کشورها می دانند.
 
طیبی خاطرنشان کرد: از دیگر شاخصه‌ها برای توسعه شهرها، توان شکوفا کردن استعدادهای همه مردم است، استعدادها در اشکال مختلف در مردم وجود دارد و یکی از عوامل موثر در این باره خود باوری است. 
 
رییس جهاد دانشگاهی عنوان کرد: در ایام پیش از انقلاب اسلامی و حتی در سالهای جاری، غربی‌ها همواره به دنبال تضعیف روحیه خودباوری در مردم بوده‌اند، به گونه ای که برخی ها می گفتند اگر می خواهید کشور اصلاح و درست شود باید غربی شویم تا بتوان این مسائل را حل کرد.
 
رییس جهاد دانشگاهی خاطرنشان کرد: از اقدامات مهم جهاد دانشگاهی تلاش برای انجام اقدامات شاخص علمی و فناورانه برای ایجاد خودباوری در میان مردم به ویژه نسل جوان است و پژوهشگاه رویان یکی از نمونه های موفق در حوزه پزشکی و توسعه علمی و فناورانه است. 
 
وی افزود: امروز یکی از اقدامات مهمی پژوهشگاه رویان رونمایی شد تا بتواند حاصل پژوهش‌ها را به مردم، موسسات و مراکز تحقیقاتی ارائه دهد.

عبدالحسین شاهوردی رییس پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی با بیان اینکه این پژوهشگاه در عرصه تحقیقات علوم پزشکی در طی چهار دهه، قدم‌های مؤثری برداشته و تلاش کرده است به کارهای اولویت‌دار یا زمین‌مانده ورود پیدا کند گفت: پژوهشگاه رویان در حوزه‌های تولیدمثل و درمان ناباروری، سلول‌های بنیادی و سلول درمانی، بیوتکنولوژی، تولید حیوانات شبیه‌سازی‌شده و تراریخته، پزشکی مبتنی بر فرد و پزشکی سرطان پیشگام و پرچم‌دار بوده و نام جهاددانشگاهی را در عرصه علم پزشکی زنده نگه‌داشته است.

وی با بیان اینکه با ذکر صلوات یادی می‌کنیم از دکتر کاظمی آشتیانی، بنیانگذار پژوهشگاه رویان که همواره در شروع هر فعالیتی، به منظور همراهی و همدلی و ایجاد برکت در کار و عاقبت‌بخیر شدن آن برنامه، با نذر صلوات، دوستان را همراه می‌کرد گفت: امیدواریم این کار بزرگ نیز که یکی از حلقه‌های زنجیره تحقیقات علم پزشکی است، به سرانجام نیک ختم شود و به عنوان یک کار خیر و صواب در ایام فعالیت همه عزیزان به یادگار بماند.  

شاهوردی بابیان اینکه پژوهشگاه رویان هم در ایجاد زیرساخت‌ها و هم تربیت نیروی انسانی اقدامات ارزشمندی انجام داده است افزود: پروژه‌های زیادی در سطح آزمایشگاهی انجام شود، اما تعداد کمی از آنها به دلیل هزینه‌های زیاد عملیاتی شده و به سطح پیش بالینی و بالینی می‌رسند که پژوهشگاه رویان سعی کرده تا این زنجیره علمی را در حد یک الگو به‌خوبی اجرا کند.

رییس پژوهشگاه رویان با اشاره به اینکه امروز به‌منظور توسعه فعالیتها ساخت این مرکز پیش بالینی پزشکی بازساختی آغاز می‌شود گفت: نیازمند حمایت دولت هستیم تا بتوانیم در زمان محدود این پروژه را به سرانجام برسانیم.

 وی بابیان اینکه پژوهشگاه رویان درزمینه‌ی پیش بالینی درمان پارکینسون، بحث قطع نخاع و بیماری‌های کلیه تاکنون ۱۳ طرح را به اجرا رسانده است گفت: امیدواریم در سال آینده بتوانیم فاز کلینیکال این پروژه آغاز کنیم.

 
وزیر در پاسخ به دانا: زیرسازی مترو شهر جدید پرند انجام شده است 
 
در خاتمه این مراسم وزیر راه و شهرسازی در گفت وگوی اختصاصی در پاسخ به خبرنگار دانا که از وضعیت مترو پرند و پیشرفت این پروژه عظیم جویا شد، گفت: تفاهم نامه مترو شهر جدید پرند بین شهر فرودگاهی، شهر جدید پرند و شهرداری تهران در حال مذاکره و انجام است که امیدواریم هرچه زودتر به مرحله ساخت و بهره برداری برسد.
 
اسلامی اضافه کرد: زیرسازی مترو شهر جدید پرند انجام شده و انشالله اقداماتی را برای روسازی مترو انجام خواهیم داد که امیدواریم تفاهم نامه به قرارداد تبدیل شود و بتوانیم عملیات آن را هر چه سریعتر انجام دهیم.
 
 
 
 
 
 
به گزارش دانا، این مرکز از سوی پژوهشگاه رویان جهاد دانشگاهی و با حمایت ستاد توسعه علوم شناختی وابسته به معاونت فناوری ریاست جمهوری، بنیان خواهد شد که با راه اندازی این مجموعه، اجرای پروژه های علوم شناختی و کارآزمایی های بالینی در سطح ملی شتاب بیشتری خواهد گرفت.
 
انتهای پیام/ا

 

https://www.dana.ir/1697897
ارسال نظر
نظرات