شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 13:35 منتشر شده در مورخ: 1399/10/25 شناسه خبر: 1698053
عضو هیئت علمی دانشگاه اراک:

مسئولین بگویند چند درصد از طرح جامع کاهش آلودگی هوا اجرا شده است/ نصب فیلتراسیون قوی، آلودگی ناشی از مازوت سوزی را کاهش می دهد

مسئولین بگویند چند درصد از طرح جامع کاهش آلودگی هوا اجرا شده است/ نصب فیلتراسیون قوی، آلودگی ناشی از مازوت سوزی را کاهش می دهد
صفی خانی عضو هیئت علمی دانشگاه اراک، گفت: در سال ۱۳۸۶ طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک در هیئت دولت تصویب و وظیفه هر دستگاه در این موضوع مشخص شد. لذا با توجه به تصویب این طرح، مردم استان مرکزی و شهر اراک از مسئولین می خواهند تا با شفاف سازی مسائل، پاسخ بدهند که چند درصد از این طرح اجرا شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ صفی خانی عضو هیئت علمی گروه مهندسی مکانیک دانشگاه اراک که مطالعاتی در خصوص میزان آلایندگی شرکت ها و صنایع بزرگ استان مرکزی و تاثیر آن بر کیفیت هوای شهر اراک دارد، در گفتگو با دیار آفتاب، گفت: آلودگی هوای شهرها به مانند مشکلات دیگر راه حل دارد و به شرط ورود جدی مسئولین، تلاش و دوری از سیاست بازی، می توان این مشکل را برطرف کرد.

وی با گلایه از برخی مسئولین استانی و کشوری، افزود: متاسفانه بحث آلودگی هوای شهر ها که ارتباط مستقیمی با سلامت هموطنان دارد توسط برخی مسئولین وارد فضای سیاسی و جناح بازی می شود. اگر به یاد بیاورید چند سال گذشته علت آلودگی هوا، کیفیت پایین بنزین داخلی مطرح می شد و این بهانه ای بود تا برخی روزنامه های جناحی به خط شوند و استقلال اقتصادی ایران که یکی از مصداق های آن تولید بنزین داخلی بود را مورد هجمه قرار دهند. نکته جالب توجه اینجاست که پس از به حاشیه کشیده شدن بنزین داخلی و واردات بنزین که رانت مالی بسیاری را نصیب عده ای خاص کرد، باز هم آلودگی هوا در کلانشهرهای ایران دیده می شود.

صفی خانی افزود: در سال ۱۳۸۶ طرح جامع کاهش آلودگی هوای اراک و استان مرکزی در هیئت دولت تصویب و وظیفه هر دستگاه در این موضوع مشخص شد. لذا با توجه به تصویب این طرح، مردم استان مرکزی و شهر اراک از مسئولین می خواهند تا با شفاف سازی مسائل، پاسخ بدهند که چند درصد از این طرح اجرا شده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه اراک با اشاره به سخنان استاندار مرکزی که علت کاهش آلودگی هوای کلانشهر اراک را اقدامات زیربنایی می داند، گفت: این خبر در حالی منتشر می شود که سال بعد که با کاهش بارشها در فصل سرد سال مواجه می شویم، تنها راهکار مقابله با آلودگی هشدارآمیز هوای اراک، تعطیلی اداره ها می شود. واضح است که این سوال در افکار عمومی به وجود می آید که اگر اقدامات زیربنایی صورت گرفته، پس چرا شاهد این آلودگی و تصمیماتی این چنین برای مقابله با آن هستیم؟

وی با اشاره به چندین طرح کارشناسی ارشد برای شناسایی عوامل آلودگی هوای شهرهای استان مرکزی و ارائه راهکار برای کاهش آن، گفت: در این طرح ها، سهم خودروها، صنایع و شرکت های بزرگ آلاینده مانند نیروگاه، پتروشیمی و پالایشگاه، ایرالکو و ماشین سازی و ... در آلودگی شهر اراک مشخص شده است.

صفی خانی تاکید کرد: در روزهایی که مازوت سوزی در نیروگاه شازند نداشته باشیم، سهم آلودگی ناشی از احتراق خودروها بر سایر عوامل غالب است منتهی زمانی که مازوت سوزانده می شود، عوامل دیگر سهم اندکی در مقابل سهم آلودگی ناشی از مازوت سوزی دارند.

استاد گروه مکانیک دانشگاه اراک با بیان اینکه راهکار علمی مقابله با آلودگی ناشی از مازوت سوزی در نیروگاه شازند مشخص است، گفت: می توان با تجهیز نیروگاه به فیلتراسیون قوی، حتی در شرایط سوزاندن مازوت هم شاهد آلودگی خاصی در هوای شهرهای اطراف نبود که طبق برآوردهای قبلی به مبلغی بیش از صد میلیارد تومان نیاز است که همت مسئولین برای تخصیص این اعتبار را طلب می کند.

 

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1698053
ارسال نظر
نظرات