شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 14:40 منتشر شده در مورخ: 1399/10/25 شناسه خبر: 1698130
در راستای کارزار شکست‌خورده فشار حداکثری؛

آمریکا شرکت کمباین‌سازی اراک را در لیست تحریم‌های ظالمانه قرار داد

آمریکا شرکت کمباین‌سازی اراک را در لیست تحریم‌های ظالمانه قرار داد
وزارت خزانه‌داری آمریکا شب گذشته در بیانیه‌ای اسامی چند نهاد و فرد را به لیست تحریم های ظالمانمه علیه ایران اضافه کرد که در این بین نام شرکت کمباین سازی اراک از زیر مجموعه های آستان قدس رضوی به چشم می خورد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ وزارت خزانه‌داری آمریکا چهارشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد که «دفتر کنترل دارایی‌های خارجی» فهرست «اتباع خاص تحریم شده» را به‌روزرسانی یا تغییراتی در آنها ایجاد کرده است.

این وزارتخانه اسامی افراد اضافه شده به این فهرست را «احمد مروی-تولیت آستان قدس رضوی» و «محمد مخبر-رئیس ستاد اجرایی فرمان امام» (ایرانی) و «عبدالعزیر ملوح میرجراش المحمداوی» (عراقی) اعلام کرد.

در این تحریم ها نام تعدادی از شرکت ها و سازمان ها اقتصادی زیر مجموعه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) از جمله مجموعه تولید کننده واکسن ایرانی کرونا و  واحدهای تولید و صنعتی مرتبط با آستان قدس رضوی به چشم می خورد، شرکت کمباین سازی ایران واقع در اراک که سهام آن متعلق آستان قدس رضوی است یکی از شرکت هایی است که در این لیست قرار گرفته است.

 شرکت کمباین سازی ایران به‌عنوان یکی از صنایع فعال در استان مرکزی و شهر اراک، پس از پشت سر گذاشتن یک برهه نامطلوب وارد فاز جدیدی از تولیدشد و تمام تلاش خود را به کار گرفت، این واحد تولیدی پس از فراز و نشیب هایی امروز به‌عنوان بزرگ‌ترین و تنها شرکت تولیدکننده کمباین در خاورمیانه در حال فعالیت است.

این شرکت در سال ۱۳۴۸ به نام شرکت جان ساز (سهامی خاص) به ثبت رسید و در سال‌های ۱۳۴۹ و ۱۳۶۱ به ترتیب با عناوین «ایران جان دیر» و «کمباین سازی ایران» تغییر نام داشته است، در سال ۱۳۸۴ بر اساس اجرای قانون خصوصی‌سازی ۵۳ درصد از سهام این شرکت به آستان قدس رضوی واگذار شد و در سال ۱۳۹۲ نیز آستان قدس رضوی با پرداخت ۴۰۰ میلیارد ریال سهام خود را به ۷۵ درصد افزایش داد.

کمباین سازی ایران (اراک) حدود نیم قرن در حوزه تولید ماشین آلات کشاورزی فعال است و توانسته در طول این سال ها با وجود مشکلات تحریمی، کشور را با بومی سازی بیش از ۹۰ درصدی قطعات و بهره گیری از ظرفیت های فنی و مهندسی داخلی کشور را از واردات دستگاه کمباین غلات بی نیاز کند و به بخش صادرات نیز ورود داشته باشد.

البته این اولین بار نیست که صنایع استان مرکزی تحت تحریم های ایالات متحره قرار می گیرند و پیش از این نیز مجموعه هایی همچون پالایشگاه امام خمینی(ره) شارند، شرکت آلومینیوم ایران، ماشین سازی اراک و حتی برخی افراد از جمله کارآفرین محلاتی در زمینه تولید و صادرات بید قرمز نیز وارد لیست تحریمی آمریکا شده اند.

هر چند علیرغم برخی محدودیت ها این شرکت ها همچنان در چرخاندن چرخ صنعت و اقتصاد کشور نقش آفرین هستند کما اینکه پالایشگاه شازند فقط در زمینه تولید بنزین با تکیه بر ظرفیت های داخلی ۲۲ درصد نیاز کشور را تأمین و سهم بسزایی را در خودکفایی کشور در این زمینه و بسیاری از محصولات و فرآورده های نفتی ایفا می کند، همچنین شرکت آلومینوم ایران با وجود تحریم ها در سال جاری موفق شد عنوان صادر کننده نمونه کشور را کسب کند.

اما این تحریم های ظالمانه در حالی اعمال می‌شود که تنها یک هفته تا پایان کار دولت ترامپ باقی است و به اذعان مقامات آمریکایی کارزار فشار حداکثری وی علیه ملت ایران با محوریت تحریم به نتیجه نرسیده و با شکست مواجه شده است، حتی بانک جهانی و صندوق بین‌المللی پول نیز در گزارش‌های اخیر خود از تخلیه شدن اثر این تحریم‌ها و بی اثر بودن فشارهای تحریمی جدید سخن گفته‌اند.

 

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1698130
ارسال نظر
نظرات