شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان هرمزگان
ساعت: 08:12 منتشر شده در مورخ: 1399/10/27 شناسه خبر: 1698433
در حال بروزرسانی

زلزله ۵/۵ ریشتری و نسبتا شدید بندرکنگ هرمزگان را لرزاند/ اسکان اضطراری در روستاهای زلزله‌زده هرمزگان

زلزله ۵/۵ ریشتری و نسبتا شدید بندرکنگ هرمزگان را لرزاند/ اسکان اضطراری در روستاهای زلزله‌زده هرمزگان
مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: زلزله‌ی ۵/۵ ریشتری بامداد امروز در بندرکنگ، خسارت جانی نداشته و فقط یک نفر در روستای سایه‌خوش شهرستان بندرلنگه مصدوم شده بود که سرپایی درمان شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا به نقل از هرمز؛ ساعت ۰۱:۰۱:۰۳ بامداد شنبه ۲۷دی ماه، زمین‌لرزه‌ای با شدت ۵/۵ریشتر بندرکنگ در غرب هرمزگان در عمق ۱۹کیلومتری رخ داد که در مناطق مختلفی از استان هرمزگان احساس شد.

بنا به گزارش‌های اولیه براثر این زلزله در برخی از منازل ترک‌خردگی دیوارها دیده شده و ریزش کوه هم بخشی از جاده‌ی بندرخمیر به بندرلنگه را مسدود کرده است.

حسن‌زاده مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان هم گفت تیم‌های ارزیاب به منطقه اعزام شده‌اند و تا کنون خسارتی از این زمین‌لرزه گزارش نشده است  و اورژانس هرمزگان هم در حالت آماده‌باش قرار گرفته است.

 زلزله در بندرکنگ بدون خسارت جانی بود

مهرداد حسن‌زاده مدیرکل مدیریت بحران استانداری هرمزگان گفت: زلزله‌ی ۵/۵ ریشتری بامداد امروز در بندرکنگ، خسارت جانی نداشته و فقط یک نفر در روستای سایه‌خوش شهرستان بندرلنگه مصدوم شده بود که سرپایی درمان شده است.

مهرداد حسن‌زاده افزود: به علت قرارگیری کانون زلزله در خلیج فارس، محدوده‌ی دریایی بین غرب جزیره قشم تا سواحل بندرکنگ، خسارات شدیدی گزارش نشده و تیم‌های ارزیاب نیز در حال بازگشت از این مناطق همجوار با کانون زلزله هستند.

به گفته‌ی وی، عمده خسارات محدود در حد ترک‌خوردگی‌های منازل مردم است و قطعی برق در غرب بندرخمیر هم پس از ۱۵قیقه رفع شده است و اکنون مناطقی بدون برق متأثر از وقوع زلزله نداریم.

سه بیمارستان در آماده باش کامل

سخنگوی اورژانس کشور گفت: به بیمارستان‌های استان هرمزگان آسیب نرسیده است و ۳ بیمارستان بندر خمیر، بندر لنگه و جزیره قشم در آماده باش کامل و آماده پذیرش مصدومین احتمالی زلزله هستند.
 
وی افزود: اورژانس دریایی نیز با ظرفیت کامل آماده خدمت رسانی به شناورهایی که احتمالا از این زلزله آسیب دیده‌اند، هستند.پ

سخنگوی اورژانس: به‌خاطر بدی آب و هوا تمامی بندرها به‌غیر از بندر پل، برای شناورهای سبک بسته بودند. تا این لحظه هیچ تلفاتی گزارش نشده است.

سخنگوی مدیریت بحران اظهار کرد: عمق زیاد زلزله، احتمال اینکه خسارت بالایی برجای گذاشته باشد را کم کرده است
 
اورژانس دریایی نیز با ظرفیت کامل آماده خدمت رسانی به شناورهایی که احتمالا از این زلزله آسیب دیده‌اند، هستند.
خسارات احتمالی زمین لرزه کنگ، روستای گورزین وسایر روستاهای قشم در دست پیگیری است

اکیپ‌های امداد و نجات در آماده‌باش کامل قرار گیرند

فریدون همتی استاندار هرمزگان اظهار کرد: مصدوم روستای سایه خوش بندرلنگه بصورت سرپایی درمان شده و علت مصدومیت ترس از زلزله و به دلیل قصد فرار از منزل رخ داده است.

وی افزود: ترک خوردگی و ریزش برخی از منازل مسکونی در دژگان، سایه خوش، دوآب، برکه سفلین در بندرلنگه و باسعیدو در قشم رخ داده که تاکنون خسارت به حدود ۸۰ واحد روستایی با ۲۰ تا ۸۰ درصد خرابی و تعمیرات گزارش شده است.

وی ادامه داد: خسارت به بخشی از شبکه برق سایه خوش بندرلنگه وارد شده که با پیگیری صورت گرفته، نیروهای فنی و بهره برداری به منطقه اعزام شدند و مشکل با پیگیری جدی همکاران مرتفع شد.

دکتر همتی بیان کرد: قطعی آب در حدود ۱۰ روستا در منطقه دژگان به دلیل ریزش چاههای آب شیرینکن دژگان،رخ داده بود که با پیگیری مدیریت بحران استان ، نیروهای فنی و بهره‌برداری به منطقه اعزام و مقرر شد تمهیدات لازم جهت آب رسانی سیار صورت گیرد.

وی ادامه داد: به محض این اتفاق دستورات لازم به فرماندار بندرلنگه صادر شد تا با هماهنگی مدیر کل مدیریت بحران و جمعیت هلال احمر در مناطق زلزله زده حضور داشته باشند و از شب گذشته تاکنون پیگیر ی و رصد وضعیت در حال انجام است.

استاندار هرمزگان افزود: در پی این حادثه طبیعی، جلسه ستاد بحران بندرلنگه تشکیل و اقدامات لازم از شب گذشته در حال انجام است و نتایج کامل میزان خسارات پس از بازدید میدانی مجدد دستگاه های مربوطه و ارائه گزارشات کتبی ارائه خواهد شد.

همتی خاطرنشان کرد: شب گذشته ستاد استانی نیز با فوریت تشکیل و هماهنگی های لازم با اعضا و فرمانداران قشم، بندرعباس. بندرلنگه، خمیر، مدیر عامل هلال احمر، مدیر عامل شرکت توزیع برق استان، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان، مدیرکل راهداری و حمل و نقل استان انجام شد.

گفتنی است دو پس لرزه ۲/۹و ۳/۸ریشتر هم تاکنون در روستاهای سایه خوش، کلاتو و دژگان بندرلنگه رخ داد و اسکان اضطراری توسط جمعیت هلال احمر و با هماهنگی مدیریت بحران استان و فرمانداری بندرلنگه انجام شد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان:

اسکان اضطراری در روستاهای زلزله زده هرمزگان برقرار است/ چادر، پتو و موکت بین زلزله زدگان توزیع شد

مهندس مختار سلحشور، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان اظهار کرد: از بدو وقوع زلزله تیم ارزیاب هلال احمر به محل مورد نظر اعزام و از شب گذشته تاکنون تمامی مسئولین در حال رصد اتفاقات هستند.

وی افزود:عمده اتفاقات در بندرلنگه و در سه روستای کلاتو، سایه خوش و دژگان این شهرستان رخ داد، ترک خوردگی های عمیق منازل روستایی و آسیب به بافت فرسوده این روستاها عمده خسارات وارده بوده است.

سلحشور ادامه داد: در هر سه روستا اسکان اضطراری، چادر و موکت برپا شده و تمامی امکانات فراهم شده است، با هماهنگی مناسب بین فرماندار، بخشداران و دهیاران تمامی شرایط لازم پیش بینی شده است.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان با بیان اینکه خوشخبتانه تاکنون خسارت جانی گزارش نشده است اضافه کرد: تنها یک مصدوم در روستای سایه‌خوش نیز گزارش شده بود که به صورت سرپایی درمان شد و با همکاری سایر نهادهای مسئول بررسی ها به صورت متناوب رصد و استمرار خواهد یافت، به طور حتم تیم های ارزیاب و امدادی در محل مستقر و تمامی پیش بینی های لازم صورت گرفته است.

وی تصریح کرد:بیشترین خسارات مربوط به ریزش دیوار حیاط و ترک خوردگی سقف و دیوار برخی منازل در روستاهای اطراف کانون زلزله بوده است.

مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان هرمزگان بیان کرد:شب گذشته اردوگاه اسکان اضطراری در سه روستا انجام و ۱۲۰ نفر اسکان داده شدند همچنین ۳۰ تخته چادر ، ۱۶۰ تخته پتو و ۶۰ تخته بین موکت توزیع شد.

 

 

در حال بروزرسانی ...

https://www.dana.ir/1698433
ارسال نظر
نظرات