شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان زنجان
ساعت: 09:34 منتشر شده در مورخ: 1399/10/27 شناسه خبر: 1698476
امام جمعه ابهر:

نداشتن مشروعیت دینی و مقبولیت اجتماعی دلیل فرار شاه از کشور بود

نداشتن مشروعیت دینی و مقبولیت اجتماعی دلیل فرار شاه از کشور بود
امام جمعه شهرستان ابهر گفت: محمدرضا شاه پهلوی هم از مشروعیت دینی برخوردار نبود و هم مقبولیت اجتماعی در بین مردم نداشت که همین عوامل سبب فرار وی از کشور شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت‌الاسلام جعفر رحیمی در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; اظهار داشت: رهبران هر نظامی برای ماندگاری و مانایی باید 2 رکن اساسی داشته باشند که این ارکان شامل مشروعیت دینی و شرعی و مقبولیت اجتماعی است.

وی با بیان اینکه به عبارت دیگر شخص باید هم از مشروعیت دینی برخوردار باشد و هم از مقبولیت اجتماعی، خاطرنشان کرد: اگر مشروعیت و یا مقبولیت فردی، صدمه دیده باشد آن نظام، موفق نخواهد شد.

حجت‌الاسلام رحیمی با بیان اینکه در زمان حکومت امیرالمومنین(ع) وجود حضرت علی(ع)، مشروعیت دینی داشت، گفت: اما وقتی شرایط جامعه را طوری کردند که مردم در برابر حضرت علی(ع) ایستادند و ایشان را پذیرش نکردند و وقتی آن حضرت دیدند که مردم آمادگی پذیرش نداردن، شبنه خانه‌نشینی را ترجیخ دادند.

وی تصریح کرد: اما وقتی جامعه زمان حضرت علی(ع) عاقل، فهیم و بصیر شده و موقعیت اجتماعی کاملا به وجود آمد، دوباره حضرت علی(ع) حکومت را به دست گرفتند.

 

*‌ فرار شاه، مژده پیروزی قریب‌الوقوع انقلاب بود

امام جمعه شهرستان ابهر با تاکید بر اینکه شاه پهلوی از 2 رکن مشروعیت و مقبولیت برخوردار نبود، گفت: چون مشروعیت دینی و مقبولیت اجتماعی نداشت، فرار را بر قرار ترجیح داد.

وی اظهار داشت: بعد از فرار شاه، روزنامه‌ها می‌نوشتند که فرار شاه، مژده پیروزی قریب‌الوقوع انقلاب اسلامی است و آن روز، تمام مردم مسلمان ایران با برپایی جشنی باشکوه، ابراز شادی و خرسندی می‌کردند و هلهله‌کنان، فرار جرثومه فساد را تبریک و تهنیت می‌گفتند.

حجت‌الاسلام رحیمی با اشاره به بیش از 30 سال حکومت جابرانه شاه و پدرش در کشور، خاطرنشان کرد: حکومت پهلوی طی این مدت با به‌کارگیری دستگاه‌های امنیتی، جاسوسی، ایجاد شبکه‌های مخوف ترور، شکنجه، استفاده از آخرین و پیشرفته‌ترین تسلیحات نظامی و تشکیل صدها کادر و نیروهای امنیتی، ویژه و ضد شورش باعث ایجاد اعتراضات مردمی شد.

وی افزود: شاه با تکبر، تبختر و غرور بر خلاف دین و اخلاق عمل می‌کرد در حالی که مردم، مشتری اخلاق و مرید اخلاق‌مداری و ساده‌زیستی هستند اما شاه از این‌ها خبردار نبود.

امام جمعه شهرستان ابهر گفت: شاه که بارها در سرکوب مردم، تجربه آموخته بود و در کشتار، شکنجه و دیکتاتوری واقعاً موفق بود اما چون مشروعیت دینی و مقبولیت اجتماعی نداشت، توان مقابله با مبارزات مردمی را در خود ندید.

وی افزود: علما و دین او را به رسمیت نمی‌شناختند و قبول نداشتند و از طرف دیگر در جامعه نیز مقبولیت نداشت.

 

*‌ 4 عامل سقوط نظام‌ها از زبان حضرت علی(ع)

امام جمعه شهرستان ابهر گفت: طبق فرمایش حضرت علی(ع) 4 عامل باعث سقوط یک نظام می‌شود.

وی با بیان اینکه عامل اول این است که مبنای نظام، دین و اخلاق نباشد، اظهار داشت: حکومتی که ارتباطی با مبانی دینی و اصول اخلاقی و اسلامی نداشته و اصول اسلامی را ضایع کند، ماندگاری ندارد.

حجت‌الاسلام رحیمی با بیان اینکه قرار گرفتن ظلم به جای عدل، خیانت به جای امانت و غرور حاکمان نیز سه عامل بعدی هستند، خاطرنشان کرد: وقتی افراد حزب‌اللهی، امین، لایق و باتجربه در جامعه‌ای منزوی شده و اشخاص رذل، بدسابقه، بداخلاق و سُست‌اعتقاد در مسند کار قرار گیرند در آن صورت می‌توان نتیجه گرفت که آن نظام سقوط می‌کند.

وی تصریح کرد: حضرت علی(ع) فرمودند که اگرانسان‌های بزرگ، خانه‌نشین شده و اراذل و اوباش در حکومت قرار داشته باشند، جامعه تحمل نمی‌کند.

امام جمعه شهرستان ابهر با بیان اینکه شاه، اصول و مبانی دینی را سرنگون کرده بود، ادامه داد: شاه، مساجد را می‌بست، روضه‌خوانی‌ها را تعطیل می‌کرد، به حوزه‌های علمیه حمله می‌کرد، قرآن و عترت را کنار گذاشته بود، با تبختر و تکبر و غرور کار می‌کرد و تمام مسئولیت‌های کشور در دست اراذل و اوباش بود و علما و فرهیختگان خانه‌نشین بودند که در نهایت منجر به سقوط نظام شد.

 

*‌ مراقبت از شرایط با استفاده از تجربه گذشته

امام جمعه شهرستان ابهر با بیان اینکه ما نیز باید با استفاده از تجربیات گذشته، مراقب و مواظب شرایط کشور باشیم، گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی به عنوان ابراهیم بت‌شکن زمان در راس نظام قرار دارند.

وی با بیان اینکه حضرت امیرالمونین(ع) نیز در راس حکومت قرار داشتند اما استاندار و فرماندار علی(ع) دزدی می‌کرد، ابراز کرد: اگر دولت، دولت کثیفی باشد و مجلس، مجلس دینی، انقلابی و جهادی نباشد، نظام ضربه می‌بیند.

حجت‌الاسلام رحیمی خاطرنشان کرد: لذا تمام مسئولین و دولتمردان وظیفه دارند اصول و مبانی دینی را رعایت کنند، تکبر نداشته باشند، اراذل را کنار بزنند و پُست‌ها را انسان‌های فرهیخته و برجسته به دست بگیرند تا نظام مقدس جمهوری اسلامی بتواند ماندگاری خود را حفظ کند.

وی اظهار داشت: شاه مستبد، سیطره توطئه‌گران شرق و غرب را در ایران گسترش می‌داد و فرمان قتل عام‌های خونین را صادر می‌کرد تا بقایای حکومت جابرانه‌اش را حفظ کند اما سرانجام خون شهدا گریبانش را گرفت و آتش قهر امت در دامنش افروخته شد و مجبور شد در 26 دی‌ماه 57 به اتفاق همسرش و به بهانه نیاز به استراخت، ایران را ترک کند.

حجت‌الاسلام رحیمی با بیان اینکه این اولین فرار شاه نبود، خاطرنشان کرد: آمریکا در سال 32 با کودتای سیاه، دست‌نشانده‌اش را به کُرسی نشاند اما شاه در سال 57 مجبور شد همانطور که به زور آمده بود به زور هم برگردد و فرار شاه، آغاز فصل جدیدی در حیات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی جامعه ایران عزیز ما بود.

امام جمعه شهرستان ابهر گفت: امیدوارم همه ما از تاریخ، درس عبرت بگیریم و این روز را به عنوان روز برچیده شدن سلطنت پهلوی و سلطه استکبار جهانی به فال نیک بگیریم و با ادب، اخلاق، تواضع و دین‌مداری با مردم برخورد کنیم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1698476
ارسال نظر
نظرات