شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان همدان
ساعت: 13:17 منتشر شده در مورخ: 1399/10/27 شناسه خبر: 1698604
چالش‌هایی که عنوان جهانی صنعت مبل‌سازی ملایر را تهدید می‌کند؛

ضربه مهلک نوسانات ارزی به شهر جهانی منبت/ تسهیل‌گری صادرات چشم‌انتظار اقدام وزارت خارجه

ضربه مهلک نوسانات ارزی به شهر جهانی منبت/ تسهیل‌گری صادرات چشم‌انتظار اقدام وزارت خارجه
یک سال از معرفی ملایر به‌عنوان شهر جهانی منبت می‌گذرد اما از یک سو شیوع بیماری کرونا و از سوی دیگر بی‌تدبیری‌ها در مدیریت اقتصادی و تسهیل‌گری صادرات کام هنرمندان ملایری فعال در این بخش را تلخ کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصر همدان، منبت یکی از اصلی‌ترین صنایع‌دستی ملایر است و افراد زیادی از دیرباز در دیار کریم‌خان با چکش و مغار بر روی چوب خشک نقش‌آفرینی می‌کنند.

امروز کمتر جایی در ایران وجود دارد که از حاصل دست هنرمندان ملایری بی‌خبر باشد و از آن لذت نبرده باشد.

مبل منبت ملایر در کشور دارای جایگاه خاصی است و با تلاش‌های هنرمندان این صنعت و پیگیری مسئولان شهرستان ملایر نخست به‌عنوان پایتخت مبل منبت ایران معرفی شد و سال گذشته نیز پس از بازدیدهای مسئولین سازمان صنایع‌دستی جهانی به‌عنوان شهر جهانی منبت معرفی شد.

پس از معرفی ملایر به‌عنوان پایتخت و شهر ملی مبل منبت، چندین جشنواره فروش ویژه برگزار شد و با پخش آیتم‌های تبلیغاتی از صداوسیمای ملی نام ملایر و مبلمان آن بیش‌ازپیش بر سر زبان‌ها افتاد.

تقریباً یک سال از معرفی ملایر به‌عنوان شهر جهانی منبت می‌گذرد اما شیوع بیماری کرونا و برخی بی‌تدبیری‌ها در سطح کلان کشور کمی کام هنرمندان ملایری را تلخ کرده است.

نوسانات ار ضربه بزرگی به صنعت مبل وارد کرد

یدالله کرمی، رئیس هیئت‌مدیره بازار مبل ملایر در گفت‌وگو با خبرنگار عصر همدان با اشاره به آخرین وضعیت تولید مبلمان در ملایر اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین مشکلات در بحث تولید مبل ملایر نوسانات ارز است که ضربه بزرگی به این صنعت زده است.

وی افزود: قیمت ارز به‌شدت مواد اولیه تولید مبل را تحت تأثیر قرار داده است و قیمت تمام‌شده مبل را بسیار بالا برده و باعث کاهش قدرت خرید مردم شده است.

رئیس هیئت‌ مدیره بازار مبل ملایر با اشاره به اثرات شیوع بیماری کرونا بر تولید مبل نیز تصریح کرد: شیوه کرونا ضربه بزرگی به تولید مبلمان ملایر زد.

وی افزود: صنعت مبل ملایر به توریست وابسته است و با توجه به اینکه در این مدت مسافرت به ملایر انجام نمی‌شد درنتیجه فروش مبلمان نیز کاهش داشت.

کریمی بابیان اینکه تولیدکنندگان و نمایشگاه داران مبلمان در مدت شیوع کرونا بسیار متضرر شدند، تصریح کرد: محدود شدن مراودات تجاری و صادرات کالا نیز بر دیگر موارد ذکرشده افزوده و همه این‌ها ضربه مهلکی بر تولید مبلمان ملایر زدند.

 

برگشت ارز؛ یکی از مشکلات اساسی صادرات مبل

وی برگشت ارز را یکی از مشکلات اساسی در بحث صادرات ملایر عنوان کرد و گفت: در سال‌های گذشته صادرات مبلمان به کشور غنا انجام‌ شده است اما همچنان درگیر برگشت ارز حاصل از فروش محصولات هستیم.

رئیس هیئت‌مدیره بازار مبل ملایر به برگزاری جلسات مختلف برای رفع مشکلات تولید با بیش از 16 وزیر و معاونان رئیس‌جمهور اشاره کرد و گفت: در این مدت شرایط کار سخت‌تر شده است.

وی بابیان اینکه با نوسانات قیمت ارز مواد اولیه مبلمان ملایر تا 700 درصد گران شده است، تصریح کرد: رایزن‌های اقتصادی سفارت‌خانه‌های ایران نقش بسزایی در کمک به تولیدکنندگان کشور دارند اما رایزن‌های اقتصادی در سفارت‌خانه‌های ما ضعیف هستند.

کریمی با اشاره به مشکل تأمین چوب بیان کرد: چوب درجه‌یک از گرجستان به قیمت 400 دلار خریداری می‌شود اما نوسانات ارز باعث شده که قیمت آن بسیار بالا رود.

وی بیان کرد: مشکلات برای تولیدکننده بسیار زیاد شده است و عدنم ثبات قیمت باعث شده نتوان برنامه‌ریزی صحیحی کرد.

 

عراق مقصد بعدی صادرات مبل ملایر

رئیس هیئت‌مدیره بازار مبل ملایر تأکید کرد: علی‌رغم همه مشکلات تلاش‌های فراوانی برای تولید مبل و منبت ملایر انجام‌شده است و رایزنی‌هایی با کشور عراق برای صادرات به این کشور انجام شده است.

وی افزود: با مجموعه فروشگاه اتکا نیز ارتباط‌گیری شده است تا محصولات مبل ملایر از طریق این فروشگاه زنجیره‌ای به فروش برسد.

کریمی راه‌اندازی سایت اینترنتی و بین‌المللی فروش محصولات مبل منبت ملایر را از دیگر اقدامات در راستای بهبود شرایط فروش عنوان کرد و گفت: این سایت اینترنت توسط یکی از بهترین شرکت‌های فعال کشور ساخته و بارگذاری شده است.

وی به حضور 30 برند مبلمان ملایر در این سایت فروش اینترنتی اشاره کرد و افزود: در این سایت درگاه بانک کشاورزی قرار داده‌شده است و به دو زبان فعالیت خود را آغاز کرده است.

رئیس هیئت‌مدیره بازار مبل ملایر تصریح کرد: آیتم‌های خاصی برای تولیدکنندگان از جمله خدمات پس از فروش در نظر گرفته‌شده و قیمت‌ها به دلار و ریال در سایت درج‌شده است.

وی به آغاز دور جدید تبلیغات از صدا و سیمای ملی اشاره کرد و گفت: با پیگیری‌های نماینده سابق مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی از ابتدای بهمن نیز تبلیغات تلویزیونی پخش می‌شود.

 

جهانی شدن یک ظرفیت ویژه برای ملایر است

حجت السلام و المسلمین احد آزادی‌خواه، نماینده مردم مایر در مجلس شورای اسلامی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار عصر همدان بابیان اینکه جهانی شدن یک ظرفیت ویژه برای ملایر است، اظهار کرد: شبکه مدیریت مجموعه مبل و منبت با قوام بیشتری باید حرکت کند.

وی با اشاره به پیگیری‌های انجام‌ شده با سازمان اتکا برای فروش مبلمان ملایر در فروشگاه‌های زنجیره‌ای آن افزود: ظرفیت اتکا با سختی ایجادشده است و باید از آن به‌خوبی استفاده کرد.

نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی افزود: وارد شدن مبل ملایر به شبکه توزیع اتکا به معنی تولید دو برابر و اشتغال‌زایی بیشتر است که این اتفاق هنوز نیفتاده است و شبکه مدیریت باید جدی‌تر ورود پیدا کند.

وی تصریح کرد: منبت ملایر جهانی شده اما در حوزه‌های صنایع تکمیلی از جمله پارچه مبلی، چوب، چوب خشک‌کنی، رنگ و آموزشگاه‌ها کار بر زمین مانده بسیار است.

حجت‌الاسلام آزادی‌خواه با دعوت از سرمایه‌گذاران برای حضور در این بخش‌ها تصریح کرد: در حوزه‌های یادشده از فعالیت بخش اقتصادی استقبال شده و از آنان حمایت می‌شود و در امکانات و زیرساخت‌ها به آنان کمک می‌شود.

وی تأکید کرد: تولیدات منبت ملایر نباید خلاصه به مبل شود و این هنر دست ملایری‌ها این ظرفیت را دارد تا در غالب‌های گوناگون در بازار عرضه شود.

نماینده ملایر به توجه به منبت‌ریز تأکید کرد و گفت: یکی از اقدامات انجام‌شده در راستای بهبود تولید مبل منبت ملایر و تشکیل انجمن صادرکنندگان مبلمان کشور با حضور نماینده مردم ملایر در مجلس و نماینده تولیدکنندگان ملایر در این انجمن است.

 

مجلس دولت را موظف به بیمه هنرمندان کرده است

وی بیمه و سرمایه در گردش را از مهم‌ترین دغدغه‌های تولیدکنندگان مبل در ملایر دانست و تصریح کرد: مجلس دولت را موظف به بیمه هنرمندان کرده است اما با توجه به کمبود منابع دولت نتوانسته این امر را عملی کند.

حجت‌الاسلام آزادی‌خواه بابیان اینکه برای رفع مشکلات سرمایه در گردش نیز اقدامات مختلفی انجام‌شده است، تصریح کرد: با توجه به تعامل انجام‌شده با معاون توسعه روستایی، مناطق محروم و عشایر رئیس‌جمهور به کسانی که در روستاها کارگاه‌های تولیدی مبل و منبت با تعداد 5 نفر شاغل به بالا راه‌اندازی کنند، تسهیلات با درصد سود پایین تعلق می‌گیرد.

وی با اشاره به مشکلات صادرات این محصول ملایر تصریح کرد: مبلمان با توجه به حجیم بودنش، دارای شرایط خاصی برای صادرات است و کشورهای حوزه خلیج‌فارس بهترین مقصد برای صادرات این محصول هستند.

این نماینده مجلس افزود: معاون اقتصادی وزیر خارجه نیز وعده تسهیل گری در امر صادرات را داده است.

 

اقتصاد مقاومتی با توجه به ظرفیت‌های بومی محقق می‌شود

به گزارش عصر همدان؛ اقتصاد مقاومتی به‌عنوان راه نجات اقتصاد کشور دانسته می‌شود که یکی از بندهای آن توجه به ظرفیت‌های بومی هر منطقه است.

ملایر با 65 درصد سهم بسزایی در تولید مبلمان منبت کشور را دارد و بی‌شک حمایت همگانی از آن باعث رونق اقتصادی و شکوفا شدن اقتصاد ملایر می‌شود.

برگزاری جشنواره‌های مختلف در این سال‌ها و حمایت‌های بی‌نظیر از جانب مسئولین در امور مختلف رونق خوبی در تولید مبلمان ملایر داد اما شیوع کرونا و نوسانات ارز همچون سایر محصولات تولیدکنندگان در کشور باعث آسیب به این تولید بومی ملایر شده است.

تصمیم‌گیری‌های کلان در کشور باعث آسیب به کوچک‌ترین کارگاه‌ها در دورافتاده‌ترین مناطق را حاصل دارد و امید است مسئولین کشور همواره توجه به تولید را در اولویت قرار دهند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1698604
ارسال نظر
نظرات