شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 15:12 منتشر شده در مورخ: 1399/10/27 شناسه خبر: 1698639
هانی زاده:

اعمال بیش از ۷۰۰ تحریم علیه ایران بعد از خروج آمریکا از برجام/ایران یک ضرب‌الاجلی برای کشورهای اروپایی تعیین کند

اعمال بیش از ۷۰۰ تحریم علیه ایران بعد از خروج آمریکا از برجام/ایران یک ضرب‌الاجلی برای کشورهای اروپایی تعیین کند
کارشناس مسائل منطقه و بین‌الملل گفت: با خروج آمریکا از برجام، بیش از ۷۰۰ مورد تحریم جدید علیه ایران اعمال و به نوعی توافقنامه برجام فلج شد و کشورهای اروپایی هم با تبعیت از آمریکا هیچ گاه حاضر به اجرای تعهدات خود در برجام نشدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ هانی زاده کارشناس مسائل منطقه و بین‌الملل در گفتگو با دیارآفتاب؛ با اشاره به ۲۷ دی‌ماه سالروز توافق برجام گفت: ایران بعد از توافق برجام به تمام تعهدات خود عمل کرده است ولی طرف‌های دیگر مذاکره مخصوصاً اروپا، فرانسه، انگلیس و آلمان هیچ‌گاه به تعهدات خود در بندهای برجام عمل نکرده اند.

هانی زاده با بیان این مطلب که با خروج آمریکا از برجام، بیش از ۷۰۰ مورد تحریم جدید علیه ایران اعمال و به نوعی توافقنامه برجام فلج شد و کشورهای اروپایی هم با تبعیت از آمریکا هیچ گاه حاضر به اجرای تعهدات خود در برجام نشدند، اظهار کرد: ایران پس از این بدعهدی ها، سیاست کاهش تعهدات را در پیش گرفت.

وی با بیان این مطلب که برجام نیازمند بازنگری است، افزود: آژانس بین المللی، سایر کشورها و حتی روسیه و چین به صورت جدی گام مهمی در اجرایی کردن توافق نامه برجام برنداشته اند، لذا به نظر می رسد که برجام نیازمند یک بازنگری است.

این کارشناس مسائل منطقه و بین الملل تاکید کرد: ایران باید یک ضرب الاجلی برای کشورهای اروپایی تعیین کند که اگر در یک فرآیند زمانی مشخص کشورهای اروپایی به تعهدات خود عمل نکند ایران از برجام خارج شود.

هانی زاده ادامه داد: اگر جو بایدن و کاخ سفید به تعهدات برجام عمل و تمام تحریمها را لغو کرد و به ایران غرامت پرداخت کرد، ایران هم به تعهدات برجامی خود عمل کند در غیر این صورت، ایران باید در سال آینده به صورت جدی به جامعه جهانی اعلام کند که برجام هیچ گونه نتیجه دلخواه اقتصادی و سیاسی نداشته است و ایران به غنی سازی ۲۰ درصدی خود عمل کند.

وی بیان کرد: صرفا برجام، تعلیق فعالیت های هسته ای و انتظاری بیهوده را به همراه داشت و سود دیگری را برجای نگذاشت. آمریکا در این مدت، ایران را مورد تهدید نظامی و تحریم اقتصادی قرار داد.

این کارشناس مسائل منطقه و بین الملل اضافه کرد: برخی از افراد داخل کشور بر این خیال هستند که جو بایدن بدون هیچ گونه پیش شرطی به برجام باز خواهد گشت و تحریمها را لغو خواهد کرد. ولی آنچه به نظر می رسد این است که جو بایدن هم یک سری پیش شرطهایی اعمال خواهد کرد.

هانی زاده خاطر نشان کرد: نباید اقتصاد ایران وابسته به اقتصاد غرب دانست. باید اقتصاد مقاومتی را به عنوان یک نسخه جدید برون رفت از اقتصاد فعلی مورد توجه قرار داد.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1698639
ارسال نظر
نظرات