شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خوزستان
ساعت: 21:48 منتشر شده در مورخ: 1399/10/27 شناسه خبر: 1698733
همرزم شهید علم الهدی:

چهارشنبه سیاه اهواز اوج خباثت رژیم پهلوی بود

چهارشنبه سیاه اهواز اوج خباثت رژیم پهلوی بود
همرزم شهید علم الهدی گفت: حادثه چهارشنبه سیاه اهواز، یکی از حوادث اثرگذار تاریخ انقلاب بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از رهیاب، در آستانه چهل و دومین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی سراغ کسانی رفتیم که آن روزها را از نزدیک دیده و با تمام وجود لمس کرده اند.

امیر امین صفت فعال انقلابی از چهارشنبه سیاه و روزهای تاریک رژیم پهلوی در اهواز می گوید: تاریخ به یاد دارد بعد ازخروج شاه از کشور اهوازی ها به خیابان‌ آمدند و با پخش نقل و شیرینی این فرار مفتضحانه را به یکدیگر تبریک می گفتند.
 
وی ادامه داد: چهارشنبه بیست و هفتم دی ماه سال 57  شاه فرار کرده بود، مجالسی توسط انقلابیون در اهواز برگزار شد که یکی از آن مجالس در سالن تربیت بدنی دانشگاه به سخنرانی شیخ ابوالقاسم خزعلی بود، بنده و شهید محمد بنی طرفی، شهید محمد حسین علم الهدی و عبدالهادی کرمی به نمایندگی از شیخ خزعلی نظارت و حفاظت سالن را داشتیم.
 
امین صفت به حضور 15 هزار نفر از طبقات مختلف مردم به صورت مسالمت آمیز پای سخنرانی های ضد پهلوی نشسته بودند اشاره کرد و افزود: ناگهان چماق داران گارد ویژه جاویدان به فرماندهی سرگرد جنایتکار ساواک ایوبی که چندین بار مرا دستگیر کرده بود از سمت شرقی دانشگاه وارد سالن تربیت بدنی شدند؛ تمام درب ها را بستند در حالیکه در دستشان میله های آهنی، سنگ های تیز آغشته به فاضلاب و شیشه نوشابه های شکسته بود به مردم حمله ور شدند. 
 
وی بیان کرد: گارد ویژه نظامی جاویدان مستقیما تحت حمایت شاه منفور بود اراذل و اوباش شروری که در دربار به صورت ویژه آموزش داده می شدند تا جنایت کنند.
 
امین صفت ادامه داد: آن روز در سالن تربیت بدنی ناموس مردم را برهنه کردند و تعدادی شهید و مجروح شدند ، تمام شیشه های اتومبیل های شکستند؛ وقتی تمام صحنه ها را کنار هم می دیدم جز خرابه چیز دیگری به چشم نمی خورد اما جنایات به اینجا ختم نشد.
 
همرزم شهید علم الهدی اضافه کرد: پس از آن منع عبور و مرور در اهواز توسط گارد شاهنشاهی کلید خورد، صدای فریاد یکپارچه مردم با صدای گلوله و رفت و آمد تانک‌ها و زره‌پوش‌ها در هم آمیخته شده بود.
 
وی با بیان اینکه ظلم پسماند رژیم پهلوی تا شب ادامه داشت، گفت: ساعت 9 شب بود از امانیه به سمت حسینیه اعظم راه افتادیم ماموران جلوی مارا گرفتند، با توهین و ناسزا می گفتند اگر بخواهید از این محل رد شوید باید عکس شاه روی دستتان باشد ما که عکس شاه را نداشتیم، ماموران سه اسکناس دوتومانی به مادادند (چون عکس شاه داشت) این مجوز تردد ما شد.
 
این فعال انقلابی ادامه داد: به حسینیه اعظم که رسیدیم ۱۲ نفر شهید شده بودند و تعداد زیادی هم مجروح ،شهید بنی طرف و خوانساری که از اعضای انجمن دانشوران اسلامی بودند آن روز به شهادت رسیدند.
 
امین صفت روزچهارشنبه سیاه اهواز را از رویدادهای مهم در تاریخ انقلاب اسلامی دانست و افزود: آن روز رژیم منحوس با همه توان وارد صحنه شد تا صدای آزادی‌خواه مردم را ساکت کند اما اقتدار و صلابت مردم تأثیر خود را برجای گذاشت و نهایتاً منجر به گسترده‌تر شدن قیام‌ها در سراسر استان و کشور شد.
 
وی با اشاره به کار انقلابی شهیدجهان آرا که در تاریخ به هیچ عنوان به آن پرداخته نشد،ادامه داد: صحنه های دلخراش آن روز موجب شد انجمن دانشوران اسلامی درکنار شهید جهان آرا رعب و حشتی در دل ساواکی ها بیاندازند مه به تهران فرار کنند، بیست و دو نفر از چماق دارانی که روز چهارشنبه سیاه نقش اصلی داشتند را دستگیر کردیم و به بچه های انقلاب تحویل دادیم تا انتقام خون شهدای چهارشنبه سیاه را بگیرند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1698733
ارسال نظر
نظرات