شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 11:23 منتشر شده در مورخ: 1399/10/29 شناسه خبر: 1698995
دانا گزارش می‌دهد؛

خوشحالی اصلاح طلبان از بازگشت «گرگ مذاکرات»/ مذاکره کننده‌ای که با گریه امتیاز می گیرد!

خوشحالی اصلاح طلبان از بازگشت «گرگ مذاکرات»/ مذاکره کننده‌ای که با گریه امتیاز می گیرد!
بازگشت وندی شرمن به ساختار وزارت امور خارجه آمریکا، بیش از آنکه در خاک ایالات متحده آمریکا مهم باشد، برخی را در داخل ایران ذوق زده کرده است؛ کسانی که شاید مطالعه کتاب خاطرات شرمن بتواند آنها را با شخصیت این مذاکره کننده مرموز هسته ای آشنا کند.

به گزارش خبرنگار سیاسی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ این روزها که آرام آرام شاکله دولت تازه ایالات متحده آمریکا به طور غیر رسمی در حال شکل گیری است هر روز اخباری تازه از ترکیب وزرا و معاونان بایدن در رسانه ها منتشر می شود.

وندی شرمن رئیس تیم مذاکره کننده آمریکا در جریان برجام؛ از سوی بایدن به عنوان معاون وزیر امور خارجه دولت آینده ایالات متحده آمریکا معرفی شده است. وی را در جریان تصویب برجام «گرگ مذاکرات» نامیدند چرا که توانست مطابق میل سیاست مداران آمریکایی پای میز مذاکرات از ایران امتیاز گرفته و برجام را آنگونه که خواست دولت اوباما بود به تصویب برساند.

وندی شرمن معاون وقت وزارت خارجه آمریکا در جریان تصویب برجام، نفر سوم سیاست خارجی آمریکا و عضو ارشد مذاکره‌کننده آمریکایی در گروه 1+5 بود. 

وی همان زمان در اظهاراتی در کمیته سیاست خارجی سنا که در روزنامه آمریکایی "لس‌آنجلس تایمز" بازتاب گسترده اس پیدا کرد در توهینی آشکار و بدون سانسور به ایرانیان عنوان کرد: ما به دنبال حذف تحریم‌های وسیع علیه ایران نخواهیم بود و تنها به ایران فرصت می‌دهیم برای از بین بردن نگرانی‌های ما، مدتی استراحت کند.

وندی شرمن در ادامه این اظهارات گفته بود فریب و نیرنگ قسمتی از DNA ایرانی هاست و ما به طور دقیق رفتار تیم مذاکره‌کننده ایرانی را زیر نظر می‌گیرم و بعد از مذاکرات درباره روش‌ها و تحریم‌های بعدی بحث خواهیم کرد.

این اظهارات گرگ مذاکرات که حاکی از کینه مطلق آمریکا نسبت به ملت ایران است در حالی مطرح شد که تیم مذاکره کننده ایرانی در جریان توافق برجام علی رغم هشدارهای مکرر مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه آمریکا قابل اعتماد نیست، آنچنان چشم بسته به ایالات متحده و نمایندگان آن چراغ سبز نشان می داد که بدون انحراف از مسیر صلح‌آمیز هسته‌ای به دنبال رفع نگرانی غیرمنطقی و غیر معقول غرب و آمریکا بود.

پس از این اظهارات بسیاری تلاش کردند که چهره وندی شرمن را تطهیر کرده و این اظهارات از قول وی را تکذیب کنند اما او بعدها در کتاب خاطرات خود با بیان اینکه «از این‌که گفتم فریبکاری بخشی از ژن ایرانی‌هاست، پشیمانم» بر این اظهارات صحه گذاشت.

عضو ارشد تیم مذاکره کننده آمریکایی ها در جریان مذاکرات البته تنها از ابزار توهین استفاده نکرد و به شیوه های دیگر نیز متوسل شد؛ شیوه هایی که بازخوانی آن حکایت از هوشمندی وی در فریب طرف های مقابل در مذاکره دارد.

وی در بخشی از کتاب خاطرات خود از آخرین ساعات مذاکرات با تیم ایرانی می گوید: «روز بیست و پنجم از ۲۷ روز دور آخر مذاکرات در هتل کوبورگ بود ما در یک مایلی بیرون هتل نشسته بودیم. هیچ یک از ما زیاد نخوابیده بودیم. من قطعه کاغذی را وسط میز گذاشتم که در آن شاخص‌هایی که فکر می‌کردم کارساز است و باید به عنوان جزئیات در قطعنامه ذکر شود، گفته شده بود.

عباس عراقچی گفت که خب من فکر می‌کنم این کارساز است و من با خودم گفتم پس ما به توافق رسیدیم. او گفت فقط یک چیز! این جمله همیشگی ایرانی‌هاست که می‌گویند «فقط یک چیز». من خشمگین شدم. من از به تاخیر افتادن و کش دادن مذاکرات که برنامه من برای بازنشستگی و بازگشت به هاروارد را به تاخیر انداخته بود، خشمگین شدم. من شروع به فریاد کشیدن کردم و گفتم شما همه چیز را به خطر می‌اندازید و من نتوانستم جلو اشک ریختنم را بگیرم. همه ساکت شده بودند چون این وندی شرمنی بود که تا آن روز ندیده بودند. بعد از آن عباس گفت بسیار خب. ما قبول می‌کنیم!»

البته وندی شرمن تنها گزینه دولت بایدن نیست که پیش از این در جریان مذاکرات برجام با دیپلمات های ایرانی پای میز مذاکره نشسته است؛ به نظر می رسد تیم مذاکره کننده آمریکایی اندک اندک جمع می شوند تا بهانه ای تازه برای مذاکرات دوباره در دست تیم مذاکره کننده ایرانی باشد.

 تونی بلنیکن، وزیر امورخارجه پیشنهادی بایدن، دست‌یار جان کری بود و نیز ویلیام برنز، هم که در دولت آینده رئیس سی‌آی‌ای می‌‌شود، پیش‌‌از برجام، چهره‌اصلی مذاکره‌های پشت پرده ایران و دولت اوباما در عمان بود.

اما انتصابات بایدن برای تیم وزارت امور خارجه دولت تازه آمریکا به نظر می رسد بیش از هر کس به ضاعقه برخی طرف های ایرانی خوش آمده است؛ عده ای به خیال این نگاه که بایدن با ترامپ تفاوت جدی خواهد داشت ذوق زده بازگشت معاونان وزارت خارجه دولت اوباما، این بار در قامت معاونان بایدن شدند، درحالی که برخی معتقدند که این دامی است برای برگرداندن ایرانی ها به خانه اول!

 

با اعلام خبر انتصاب اعضای تیم مذاکره کننده آمریکایی در دولت بایدن، رسانه های اصلاح طلب با انعکاس این اخبار به ذوق زدگی زایدالوصفی پرداختند که البته در ماه های اخیر نیز شاهد همین ذوق زدگی در برخی چهره های سیاسی نزدیک به دولت بودیم.

اما از آنجا که پیش بینی می شود در روزها و ماه های آینده چهر های بیشتری در دولت بایدن مشغول به کار شوند که پیش از این رد پای آنها در برجام مشاهده شده، باید منتظر تلاش های جدی تر از سوی برخی نزدیکان دولت و رسانه های اصلاح طلب در جهت سوق دادن کشور به دامن مذاکرات جدید باشیم.

انتهای پیام/ک

https://www.dana.ir/1698995
ارسال نظر
نظرات