شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 13:13 منتشر شده در مورخ: 1399/10/29 شناسه خبر: 1699095
معضلی که حل نشد؛

قشون‌کشی قنات‌ها علیه کرج و دست‌های بالای شهرداری و آب منطقه‌ای/ ساخت‌وساز کیلویی پیمانکار و دومینوی غرق‌شدن خانه‌ها ادامه دارد

قشون‌کشی قنات‌ها علیه کرج و دست‌های بالای شهرداری و آب منطقه‌ای/ ساخت‌وساز کیلویی پیمانکار و دومینوی غرق‌شدن خانه‌ها ادامه دارد
متاسفانه بساز بفروش ها از وجود قنات مطلع هستند اما فاضلاب واحد مسکونی را داخل قنات می ریزند چون تصور می کنند صرفه جویی کرده اند، سال هاست این اتفاق رخ می دهد اما چون بارندگی نبود و قنات ها خشک بود، مشکلی وجود نداشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتریک، این روزها ساخت و ساز روی قنواتی که در سال های دور پر آب بوده و در حال حاضر خشک شده اند، رونق گرفته و برای بساز بفروش ها اهمیتی ندارد که منازل ساخته شده جان چه کسانی را به خطر می اندازد، چرا که با یک بارش باران قنات ها پر شده و ساختمان در آب غرق می شود.

دستگاه ها هم بی خیال این موضوع شده و با بررسی های ساده جواز ساخت و ساز صادر می کنند تا همچنان پیمانکاری که در فکر ساخت خانه و فروش آن به مردم است با کمترین ایمنی یک چهار دیواری را بالا اورده و با قیمت های گزاف آن را به مردمی تحویل دهند که دلخوش به داشتن یک سقف بوده و دار و ندارشان را صرف خرید آن می کنند.
 
مناطق زیادی از کرج هم با توجه به اینکه سال های دور این کلانشهر باغ شهر بوده و قنات های زیادی در آن احداث شده است امروز با مشکلات ناشی از خشک شدن قنات ها و به تبع بارش باران و پر شدن آنها که موجب غرق شدن ساختمان ها می شود دست و پنجه نرم می کنند.
 
معاون خدمات شهری شهرداری کرج درباره این معضل به خبرنگار تیتریک، می گوید؛ شهرداری زمانی که پروانه صادر می کند، اگر نقاطی از شهر قنات داشته باشند یا شواهدی از فعالیت آن وجود داشته باشد، موارد مورد نظر را از امور آب استعلام کرده و نهایتا امور آب اعلام می کند برخی تدابیر باید اندیشیده شود.
 
علی اصغر همتی افزود: شهرداری پس از اعلام نظر آمور آب درباره رعایت حریم قنات پروانه ساخت و ساز صادر می کند، مالکین هم مکلف هستند ضوابط امور آب را رعایت کنند، البته در برخی مناطق که از دیرباز قنات وجود دارد اما خشک شده و شواهدی درباره فعالیت آن وجود ندارد یا سطح آب زیرزمینی افت کرده باشد، مالکین آن را پر می کنند، چون هیچ مالکی مایل نیست منزلش روی قنات باشد.
 
وی اظهار داشت: امور آب نقشه توپوگرافی و ژئومورفولوژی از قنات ها در سطح کرج ندارد و نسبت به قنات های قدیمی هم فقر اطلاعات دارند، در نتیجه زمانی که امور آب به عنوان مرجع اطلاعای ندارد شهرداری نهایتا پروانه صادر می کند، بعدها در ترسالی قنات های قدیمی و متروکه پر از آب شده و جریان آب در برخی از واحدهای مسکونی را شاهد خواهیم بود.
 
همتی تصریح کرد: در باغستان، بالای بیمارستان البرز، بخش تحتانی بزرگراه شمالی سطح آّهای زیرزمینی بالا آمده و پی ساختمان ها نم می زند، در جلساتی که در فرمانداری کرج برگزار شد امور آب تدبیر کرد و و این آب ها را انحراف داده و مشکل را مدیریت کردند.
 
آبهای سطحی ناشی از بارندگی با راه اندازی کلکتور توسط شهرداری که موظف به رسیدگی است مدیریت شده و شاهد آبگرفتگی در سطح شهر نیستیم اما هر نوع آب دیگری که روی زمین یا زیر زمین در سطح شهر وجود داشته باشد و ناشی از بارندگی نیست به شهرداری مرتبط می شود اما آب های نهان و فصلی به شکل قنات یا رودخانه های فصلی به امور آب ارتباط پیدا می کند.
 
البته خبرنگار تیتریک به سراغ مدیر آبفای کرج هم رفت تا علت اصلی معضل مذکور را جویا شود، این مسئول در گفتگو با خبرنگار تیتریک، می گوید؛ متولی قنات ها در خاج از شهر آب منطقه ای است و در داخل شهر متولی قنات ها شهرداری است اما نه آب منطقه ای اطلاعاتی دارد که در اختیار شهرداری قرار دهد و نه شهرداری رویه ای در سیستم خود دارد که مطالعات انجام دهد.
 
شهرام حافظ افزود: قاعدتا زمانی که جواز صادر می شود نباید ساختمان روی قنات ساخته شود، در صورت ساخت هم باید تمهیدات لازم اندیشیده شود، مالک هم تدابیری نمی اندیشد چرا که بساز بفروش است، نه شهرداری کرج مطالعاتی کرده است تا مکان دقیق قنات ها را مشخص کند و نه آب منطقه ای اطلاعاتی را به این مجموعه داده است.
 
وی اظهار داشت: متاسفانه بساز بفروش ها از وجود قنات مطلع هستند اما فاضلاب واحد مسکونی را داخل قنات می ریزند چون تصور می کنند صرفه جویی کرده اند، سال هاست این اتفاق رخ می دهد اما چون بارندگی نبود و قنات ها خشک بود، مشکلی وجود نداشت اما در حال حاضر به واسطه بارش باران خانه ها غرق در آب می شوند.
 
 
بی توجهی آب منطقه ای و شهرداری نسبت به قنات ها و نبود مطالعات لازم برای این مسئله موجب شده است پول بسیاری از خانواده ها به جیب بسازبفروش هایی برود که تنها به فکر درآمدشان هستند و ایمنی مردم برایشان اهمیتی ندارد.
 
 
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1699095
ارسال نظر
نظرات