شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 14:52 منتشر شده در مورخ: 1399/10/29 شناسه خبر: 1699118

تذکر نماینده اراک به رئیس جمهور در مورد استفاده نیروگاه شازند از سوخت مازوت

تذکر نماینده اراک به رئیس جمهور در مورد استفاده نیروگاه شازند از سوخت مازوت
کریمی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی در پی آلایندگی ناشی از مازوت سوزی در نیروگاه حرارتی شازند و آلودگی هوای اراک در تذکری خطاب به رئیس جمهور خواستار اقدام فوری برای توقف استفاده این نیروگاه از سوخت مازوت شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از دیار آفتاب؛ علی‌اکبر کریمی نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی طی تذکری کتبی به رئیس‌جمهور با اشاره به آلایندگی ناشی از مازوت سوزی نیروگاه حرارتی شازند خواستار توقف فوری استفاده از سوخت مازوت توسط این نیروگاه شد.

در خلاصه این تذکر آمده است: چرا به قول خود به مردم اراک در مورد توقف استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شازند عمل‌نکرده‌اید که باعث به شماره افتادن نفس مردم شده است؟

متن این تذکر بدین شرح است: با عنایت به اینکه نیروگاه حرارتی شازند در طی سال‌های گذشته همواره یکی از منابع آلایندگی هوای شهر اراک و روستاهای منطقه بوده است و استفاده از سوخت مازوت در این نیروگاه آلایندگی آن را به‌شدت افزایش می‌دهد و رئیس‌جمهور در سفر سال ۱۳۹۵ به استان مرکزی در جمع مردم شهر اراک قول دادند که استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شازند برای همیشه متوقف شود.

لیکن متأسفانه در هفته‌های اخیر استفاده گسترده از سوخت مازوت در این نیروگاه باعث آلودگی شدید هوای اراک و بروز مشکلات جدی برای سلامت مردم و تشدید بیماری افراد شده است.

درخواست مردم شهر اراک و روستاهای منطقه، اقدام فوری در زمینه توقف استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه شازند و عمل نمودن به قول و وعده رئیس‌جمهور به مردم این استان است.

گفتنی است پیش تر نیز محمدحسن آصفری دیگر نماینده اراک، کمیجان و خنداب در تذکری شفاهی خطاب به رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه منشاء بخش عمده‌ای از آلودگی هوای اراک استفاده سوخت مازوت از سوی نیروگاه حرارتی شازند است خواستار عمل رئیس‌جمهور به وعده خود در خصوص قطع سوخت مازوت و افزایش سهمیه گاز به این واحد نیروگاهی شده بود.

همچنین ۱۶ نماینده مجلس ازجمله تعدادی از نمایندگان استان مرکزی اخیراً در نامه‌ای ضمن اشاره به وعده رئیس‌جمهور در سفر به استان مرکزی مبنی بر پایان استفاده نیروگاه حرارتی شازند از سوخت مازوت در رابطه با مازوت سوزی روزهای اخیر در این نیروگاه به روحانی تذکر دادند. (اینجا)

به گزارش دیارافتاب؛ طی هفته‌های اخیر استفاده نیروگاه حرارتی شازند از سوخت مازوت منجر شد شاخص کیفیت هوای اراک در اکثر روزها به‌صورت مداوم در وضعیت «ناسالم برای گروه‌های حساس» و در ساعاتی در شرایط «ناسالم بری همه گروه‌های سنی» قرار بگیرد، این وضعیت باعث شد در این مدت دو مرتبه تصمیم به تعطیلی ادارات شهر اراک گرفته شود.

درحالی‌که به گفته معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست «نیروگاه شازند اراک» تنها نیروگاهی است که در نزدیکی مناطق مسکونی و پرجمعیت اقدام به استفاده از سوخت مازوت کرده و آلودگی بسیار زیادی نیز تولید می‌کند اما در سال‌های اخیر علیرغم وعده رئیس‌جمهور و حتی اعلام خبر پلمپ شیر مازوت این نیروگاه توسط استاندار مرکزی در سال گذشته ولی آثار سوء کمی و کیفی مازوت سوزی نیروگاه شازند بر هوای اراک کاملاً مشهود است.

نقض این وعده رئیس‌جمهور در حالی اتفاق افتاد که مصوبه کارگروه اضطرار کاهش آلودگی هوای استان مرکزی مجوز مصرف روزانه دو میلیون لیتر سوخت مازوت در شرایط خاص را در اختیار نیروگاه شازند قرار دارد و این نیروگاه با مصرف گسترده سوخت مازوت پیش از اینکه شبکه گاز با افت فشار مواجه شود در ابتدا این مصوبه را نقض کرد.

با اینکه بر اساس حکم مقام قضایی در نهایت دو واحد آلاینده نیروگاه شازند در چند روز گذشته از مدار خارج‌شده است اما انتشار تصاویری از اطراف نیروگاه و شاخص‌های آلودگی هوای اراک همچنان نشان‌دهنده حجم عظیم ایجاد آلودگی توسط این واحد است.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1699118
ارسال نظر
نظرات