شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: سیاسی
ساعت: 09:30 منتشر شده در مورخ: 1399/10/30 شناسه خبر: 1699376
ظریف در صحن علنی مجلس:

من با صدام هم مذاکره کردم/ هنوز برجام نه بوی گند می دهد و نه دفن شده است

من با صدام هم مذاکره کردم/ هنوز برجام نه بوی گند می دهد و نه دفن شده است
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: من با صدام هم مذاکره کردم و آیا فکر می کنید در مذاکره با صدام لذت بردم؟ کار من این است و چاره دیگری ندارم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدجواد ظریف در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤال محمدجواد کریمی قدوسی درباره علت تلاش برای مذاکره با آمریکا سه هفته پس از شهادت سردار سلیمانی، گفت: مصاحبه بنده با مجله اشپیگل آلمان بسیار روشن و محکم است و بنده چیزی جز فرمایشات مقام معظم رهبری را در این مصاحبه بیان نکردم. ایشان فرمودند که «اگر آمریکا توبه کند و به چارچوب ۱+۵ بازگردد، ما در آن چارچوب مذاکره می‌کنیم» و بنده چیزی جز این مطلب را نگفتم.

وی افزود: وظیفه بنده در حوزه دیپلماسی کاملاً مشخص است و امیدوارم در برابر مردم و نمایندگان مجلس شورای اسلامی مورد قبول واقع شوم.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: ابزار سیاست خارجی، ابزارهای مشخصی است و ابزارهایی که در اختیار مسئول و کارگزاران سیاست خارجی قرار دارد، مصاحبه و مذاکره است و ما ابزار دیگری را در اختیار نداریم.

ظریف گفت: خدا را شاکریم امروز که روز آخر ریاست منحوس ترامپ بر آمریکاست، توانستیم با این ابزار و همچنین با پشتوانه مقاومت مردم ایران، ترامپ را در حوزه سیاست خارجی شکست دهیم.

وی تأکید کرد: همه تحلیلگران و وسایل ارتباط جمعی قبول کردند که سیاست فشار حداکثری شکست خورده است و باید تأکید کنم که دلیل شکست فشار حداکثری آمریکا مقاومت ملت ایران بوده اما دستگاه دیپلماسی هم در این زمینه تأثیر داشته است.

وزیر امور خارجه  اظهار داشت: ما در خط مقام معظم رهبری حرکت می کنیم و ایشان هفته گذشته در سخنرانی خود فرمودند که ما عجله ای برای بازگشت آمریکا به برجام نداریم و از نظر حضرت آقا هنوز برجام نه بوی گند می دهد و نه دفن شده است.

ظریف یادآور شد: رهبر معظم انقلاب فرمودند ما عجله ای نداریم اما اگر آمریکا تعهداتش را اجرا کند و تحریم ها را بردارد، می تواند برگردد و در قالب ۱+۵ بنشیند و بر این اساس مبنای سیاست ما هم فرمایشات مقام معظم رهبری است.

وی تصریح کرد: ملاقات بنده یک هفته قبل از شهادت سردار سلیمانی نبود بلکه یک سال و نیم قبل از آن و برای آزاد کردن یک سلیمانی دیگر یعنی مسعود سلیمانی دانشمند بزرگ کشورمان بود که یک سال در بدترین شرایط در اسارت آمریکا قرار داشت.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: مسعود سلیمانی دانشمندی است که در بند آمریکایی هاست و بنده افتخار داشتم که از زوریخ و به عنوان راننده هواپیمای او بودم و درآنجا وی گفت که برای او چه اتفاقاتی افتاده است.

ظریف تصریح کرد: گناه من این بود که برای آزاد کردن وی با کسانی صحبت کنم که از آنان اصلا خوشم نمی آید اما بنده مجبورم در کنار آنان بنشینم و اگر لبخندی پشت میز مذاکره می زنم برای این است که مقاومت ملت ایران را در برابر زورگویی های آنان نشان دهم.

وی یادآور شد: بنده در وسط مذاکره و جلوی جان کری نماز خواندم و به وی گفتم علت نماز خواندن من جلوی شما آن است که بدانید خداوند ابر قدرت است نه شما.

رئیس دستگاه دیپلماسی گفت: من با صدام هم مذاکره کردم و آیا فکر می کنید در مذاکره با صدام لذت بردم؟ کار من این است و چاره دیگری ندارم.

ظریف تاکید کرد: شما گفتید من درخواست مذاکره کردم ولی مصاحبه بنده با اشپیگل موجود و کاملا علنی است و بارها هم حضرت آقا فرمودند فلانی محکم صحبت می کند.

 

ادامه دارد...

https://www.dana.ir/1699376
ارسال نظر
نظرات