شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 18:38 منتشر شده در مورخ: 1399/10/30 شناسه خبر: 1699490
معاون میراث فرهنگی استان مرکزی:

۴۰ بنای تاریخی استان مرکزی سالانه نیاز به مرمت اضطراری دارد

۴۰ بنای تاریخی استان مرکزی سالانه نیاز به مرمت اضطراری دارد
معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی در رابطه با تعداد بناهای نیازمند مرمت فوری و اضطراری استان بیان کرد: هرساله به‌طور متوسط حدود 40 بنای تاریخی استان نیازمند مرمت‌های اضطراری هستند و البته تمام بناهای تاریخی استان نیاز به بازدیدها و مرمت‌های دوره‌ای دارند که بسته به نوع و شرایط هر بنا متفاوت است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ سید محسن رحمتی معاون میراث فرهنگی، اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب؛  با اشاره به اینکه بهترین راه‌حل برای حفظ و نگهداری بناهای تاریخی که امکان تغییر کاربری دارند، واگذاری به بخش خصوصی است  گفت: تغییر کاربری منازل تاریخی واقع در بافت تاریخی شهر اراک اصلی‌ترین راه حفظ آنها است و ما می‌توانیم از فضای این منازل  در راستای ایجاد سفره‌خانه سنتی، اقامتگاه سنتی، مراکز علمی، دانشکده‌های هنری و حتی دفاتر برخی از ادارات استفاده کنیم تا ضمن بازسازی و حفظ آنها از فضای تاریخی این اماکن نیز بهره‌مند شویم.

وی در رابطه با تعداد بناهای نیازمند مرمت فوری و اضطراری استان بیان کرد: هرساله به‌طور متوسط حدود 40 بنای تاریخی استان نیازمند مرمت‌های اضطراری هستند و البته تمام بناهای تاریخی استان نیاز به بازدیدها و مرمت‌های دوره‌ای دارند که بسته به نوع و شرایط هر بنا متفاوت است.

معاون میراث فرهنگی استان مرکزی در ادامه افزود: در سال 99 بیش از 20 بنای تاریخی مرمت شد که بیشتر آنها شامل مرمت‌های اضطراری و رفع خطر بودند.

وی گفت: به‌منظور برنامه‌ریزی بهتر و ساماندهی و مرمت مجموعه بازار، طرح جامع ساماندهی و مرمت بازار تهیه‌شده و در مراحل تصویب نهایی است.

رحمتی افزود: اصلی‌ترین هدف از تصویب این طرح احیای بازار و تغییر کاربری در کاروانسراها به‌منظور ایجاد رونق اقتصادی و حفظ این مجموعه تاریخی است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1699490
ارسال نظر
نظرات