شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 14:47 منتشر شده در مورخ: 1399/10/30 شناسه خبر: 1699499
یک اقتصاددان مطرح کرد؛

روسای ۳ قوه پاسخگو باشند؛ دست بورس در جیب ۵۰ میلیون سهام دار کشور/ تجمع هنجارشکنانه مالباختگان ثمره آشفتگی اقتصادی دولت است

روسای ۳ قوه پاسخگو باشند؛ دست بورس در جیب ۵۰ میلیون سهام دار کشور/ تجمع هنجارشکنانه مالباختگان ثمره آشفتگی اقتصادی دولت است
مجید افشاری راد گفت: در تمام دنیا پس اندازهای خرد در اقتصادهای متعارف باید سرمایه گذاری شده و در خدمت تولید باشد اما در حال حاضر این وضعیت را در بازار بورس ایران شاهد نیستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ یک دکتری اقتصاد درباره وضعیت کنونی بازار بورس و تجمعات اعتراض آمیز مردم که در نهایت منجر به اقدام نمایندگان برای احضار وزیر اقتصاد به مجلس شد، در گفتگو با خبرنگار تیتریک، گفت: در دنیا بین بازار پول و بازار سرمایه ارتباط تنگاتنگی وجود دارد، یعنی حجم نقدینگی که از بازار پول خارج می شود اگر بازار سرمایه در خدمت تولید باشد، بهترین مامن برای بازار سرمایه است.

مجید افشاری راد با اشاره به اینکه روند مذکور می تواند کمکی برای رونق تولید باشد، افزود: متاسفانه بر خلاف دنیا شاهد رفتار هیجانی مردم در داخل کشور درباره بورس هستیم که تحت تاثیر اخبار موجود در بازار است و می توان آن را رفتار توده ای نامید، این مسئله نشان می دهد عملا نظم و انسجامی که جود دارد منطقی نیست و با یک اتفاق منفی عمده مردم در صف فروش قرار می گیرند. 
 
وی اظهار داشت: اتفاقاتی که در حال حاضر درباره بازار بورس شاهد آن هستیم مقطعی بوده و این بازار محکوم به رونق خواهد بود، چرا که اگر این اتفاق نیفتد اصل سرمایه مردم از دست رفته با از بین رفتن ارزش دارایی های آنها، عواقب اجتماعی و فرهنگی شدیدی دامنگیر کشور خواهد شد، روند بورس در حال حاضر نوعی دست کردن در جیب مردم است در نتیجه رفتارهای هیجانی در بازار بورس باید کنترل شود.
 
افشاری راد تصریح کرد: باید فعالیت شرکت ها عینی و ملموس و سرمایه های مردم مدیریت شود اگر این اتفاق را شاهد باشیم مردم چشم انداز مثبتی پیدا می کنند، البته سوالی که ایجا مطرح می شود این است پولی که درصدد خروج از بازار سرمایه است چه بازاری را باید به عنوان مقصد نهایی طی کند؟ آیا بازار ارز، مسکن، سکه و طلا را انتخاب می کند که آنها هم با بی ثباتی مواجه هستند؟.
 
وی گفت: تنها بازاری که می تواند تا حدی ثبات و آرامش را در رفتار اقتصادی مردم ایجاد کند بازار سرمایه است، البته سرمایه هایی که مردم دارند خیلی رقم هنگفتی نیست که مقصد بازار مسکن را دنبال کند یا جذب بازار طلا و ارز شود در نتیجه تنها بازار سرمایه می ماند لذا باید اطلاع رسانی و شفاف سازی دقیقی درباره بازار سرمایه صورت گیرد.
 
افشاری راد افزود: در حال حاضر نهادهای نظارتی و شرکت های کارگزاری به درستی وظایف خود را انجام نمی دهند زیرا اگر کارایی بازار را داشته باشیم عملا اطلاعاتی که در اختیار سرمایه گذار قرار می گیرد باید کامل باشد. باید در نهایت سرمایه گذار به این نکته واقف باشد که تصمیمات شورایی بورس،کارگزاری ها و شرکت های درگیر چه خواهد بود؟
 
وی اظهار داشت: تحلیل های اقتصادی موجود در فضای مجازی که بعضا توسط برخی خانم ها و آقایان صورت می گیرد زمانی صحیح است که بازار فعال و کارا باشد. پس اندازهای خرد در اقتصادهای متعارف باید سرمایه گذاری شده و در خدمت تولید باشد اما در حال حاضر این وضعیت را شاهد نیستیم زیرا برخی اتفاقات می افتد،گروه های پیشرو ایجاد شده و با تحت تاثیر قرار دادن رفتار مردم، آنها هم از این رفتار توده ای تبعیت می کنند.

افشاری راد تصریح کرد: اصل اول اقتصاد که عقلانیت است متاسفانه در کشور ما پیاده نمی شود زیرا نسبت به آینده بی ثباتی و نااطمینانی وجود دارد و تا زمانی که این اتفاق می افتد نباید انتظار داشته باشیم رفتارهایمان منطقی و عقلانی باشد. این رفتارها باید اصلاح شود. آنهایی که سرمایه گذاران خرد هستند و با تبلیغات اغواگرایانه و سرمایه زیر 50 میلیون تومان وارد بازار سرمایه شدند اگر اصل سرمایه خود را از دست بدهند درباره تبعات اجتماعی و فرهنگی آن اندیشیده نشده است.  

وی گفت: اگر اصل سرمایه کلیه افرادی که از طریق سهام عدالت، سرمایه گذاران عادی و ...وارد بورس شده اند و قریب به 50 میلیون نفر هستند از دست برود هنجار شکنی و رفتارهای نامنظم و پرخاشگرایانه را شاهد خواهیم بود و مردم تجمع می کنند چون چیزی برای از دست دادن ندارند زیرا غالبا بر اساس تبلیغات اغواگرایانه رسانه ها و شبکه های اجتماعی وارد این بازار شده اند. 
 
این دکتری اقتصاد در خاتمه خاطر نشان داشت: زمانی که سران سه قوه اعلام می کنند مردم سرمایه های خود را وارد بازار سرمایه کنند و به این بازار بسپارند افرادی که تجربه ندارند هم اعتماد می کنند، تمام تبلیغات به این سمت می رود در حالی که 29 دی ماه 335 نماد منفی و 39 نماد مثبت بودند و کسی پاسخگوی این روند نگران کننده نیست.
 
 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1699499
ارسال نظر
نظرات