شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مرکزی
ساعت: 13:22 منتشر شده در مورخ: 1399/11/01 شناسه خبر: 1699759

کتیبه پولک‌دوزی هنرمند صنایع‌دستی استان مرکزی در راه حرم عسگریین(ع)+تصاویر

کتیبه پولک‌دوزی هنرمند صنایع‌دستی استان مرکزی در راه حرم عسگریین(ع)+تصاویر
مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: پرده کتیبه‌ای، پنجمین اثر هنری توسط ناصر ذبیحیان هنرمند برجسته استان، به زودی برای نصب به حرم عسکریین انتقال داده می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ مصطفی مرزبان مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی در گفتگو با دیارآفتاب؛ گفت:  این اثر هنری به طول ۳۵ متر و عرض ۶۰ سانتی متر پولک‌دوزی شده است و قریب به دو سال کار مداوم بر روی این کتیبه تاکنون ۲۵ متر از این اثر فاخر معنوی و هنری آماده شده است.

وی اظهار کرد: این هنر ماندگار  تا نیمه اول سال آینده آماده و برای نصب به حرم عسکرین انتقال داده می‌شود.

مرزبان افزود: در این کتیبه  آیات سوره مبارکه انسان و سوره کوثر خوشنویسی شده و با استفاده از پولک، مروارید، سنگ‌های زینتی، منجوق و  آب طلا تزئین شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی گفت: هزینه تهیه این کتیبه‌ها میلیونی و با کمک افراد عاشق اهل بیت تأمین‌شده است و فارغ از هرگونه کمک از نهادهای دولتی  در حال انجام است.

وی خاطرنشان کرد: این هنرمند برجسته بیش از ۵۰  اثر هنری برای هیئت عزاداری و مساجد استان و کشور  خلق کرده و یکی از مهم‌ترین آنها که برای مرقد امام رضا(ع) تهیه‌شده بود که هم‌اکنون در موزه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود.

مرزبان اظهار داشت: استان مرکزی با پیشینه قوی تاریخی در این هنر توانسته در هنر کتیبه‌دوزی با پولک و منجوق ویژه حرم ائمه اطهار(ع) سرآمد و پیش‌قدم شود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان مرکزی یادآور شد: کتیبه‌دوزی هنری زمان‌بر است که میلیون‌ها دانه پولک و منجوق با زیبایی و ترکیب رنگ در خطوط آیات قرآن  اثری را خلق و معنویت را به بیننده القا می‌‌کند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1699759
ارسال نظر
نظرات