شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان بوشهر
ساعت: 11:22 منتشر شده در مورخ: 1399/11/01 شناسه خبر: 1699786
یادداشت؛

دفاع از امنیت دارویی

دفاع از امنیت دارویی
یکی از مهم‌ترین اتفاقاتی که توانسته توجه جهانیان را به خود معطوف کند، نیاز مردم جهان به عامل مصونیت‌زا یا همان واکسن است که کشورهای مختلفی با سطوح علمی متفاوت در تلاشند بدان دسترسی پیدا کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از سپاس، اصولا بیماری‌های واگیردار با دامنه شیوع بالا در طول تاریخ همیشه موجب تغییرات جدی و اختراع و نوآوری در حوزه علوم بهداشتی و پزشکی و نیز مدیریت اجتماعی بشریت شده اند و قطعا بیماری کرونا هم از این قاعده کلی مستثنی نیست و جامعه بشری شاهد تحولاتی در روش‌های درمانی و شیوه های مدیریتی و سبک زندگی فردی و اجتماعی خواهد بود. تحولاتی که از آغازین روزهای شیوع این بیماری خودش را نشان داده و در دوران پساکرونا بصورت جدی تر نمایان خواهد شد.

یکی از مهم‌ترین این اتفاقات که توانسته توجه جهانیان را به خود معطوف کند، نیاز مردم جهان به عامل مصونیت‌زا یا همان واکسن است که کشورهای مختلفی با سطوح علمی متفاوت در تلاشند بدان دسترسی پیدا کنند.

در این میان جمهوری اسلامی ایران نیز با تکیه بر سابقه بیش از یکصد سال تولید واکسن و سرم، پای در این میدان رقابت بزرگ جهانی گذاشته است.

بدیهی است که در این نوشتار قصد پرداختن به زوایای علمی این حرکت عظیم نیست، چرا که تخصصی در این زمینه ندارم اما بسته به اطلاعات تخصصی و سوابق خدمتی ام در ستاد مبارزه با مواد مخدر و آشنایی نزدیک با موضوع و شناخت نسبتا حرفه ای از جرایم سازمان یافته در این حوزه و مطالعات قبلی، قصد دارم با موشکافی از اظهار مخالفت های برخی محافل مرتبط با آن سوی مرزها؛ خوانندگان را با چرایی این مخالفت ها و منشأ غیر علمی و غیر فنی آن، علی رغم ظواهر علمی اظهارات مخالفان آشناتر کنم.

آنهایی که از شرایط بازارهای جهانی در خصوص کالاهای راهبردی مانند غذا، انرژی به ویژه نوع تجدید پذیر، دارو، فناوری‌های پیشرفته و بسیاری دیگر آگاهند به خوبی می دانند که یک امپراطوری بزرگ (شما بخوانید امپریالیسم) این مناسبات را تولید و حکمرانی و کنترل می کنند. علاوه بر این، کالاهای بسیار مهم تجارت های دیگری نیز به صورت زیر زمینی در ویترین این امپراطوری بزرگ وجود دارد که عبارتند از مواد مخدر و الکل، قاچاق انسان با دو هدف برده داری جنسی و تجارت اجزای بدن، تجارت اسلحه و تروریسم و شبکه آموزش مزدوران حرفه ای. اصولا این دسته دوم را یکجا تجارت مرگ می نامند.

شاید در نگاه سطحی و دید عوامانه، صاحبان و حکمرانان دو تجارت فوق با توجه به ماهیت متفاوت آن ها، بایستی دو گروه کاملا مجزا تلقی شوند؛ اما متاسفانه واقعیت غیر از این است. زیرا تجارب جهانی و اطلاعات مستند و شواهد بین المللی فراوانی وجود دارد که مؤید حکمرانی یکپارچه و تصمیم گیری واحد و همگام با سیاست های یک سویه در هر دو جریان بزرگ تجارت جهانی است که در این نوشتار قصد تبیین شواهد حکمرانی واحد نمونه های مشخصی از دو گروه تجاری به ظاهر مغایر فوق الذکر را داریم؛ یعنی «فعالیت قاچاق مواد مخدر خاصه از نوع و تجارت دارو.»

ابتدا جالب است بدانیم که در زبان انگلیسی هم برای دارو و هم برای مواد مخدر یک واژه استفاده می شود و آن کلمه « Drug » و مصرف مواد مخدر در زبان انگلیسی سوء مصرف دارو شناخته می شود ونه بیشتر! (Abuse). شاید علت این نامگذاری واحد این باشد که مواد مخدر سنتی (تریاک و مشتقات آن) در تاریخ مصرف طولانی چند هزارساله از دوره سومریان و مصریان باستان و سرخپوستان آمریکای لاتین و… اصولا به عنوان دارو مورد استفاده قرار گرفته و تبدیل و تغییر سبک مصرف آن تقریبا هم زمان با شکل گیری استعمار جدید است. یعنی جریان تبدیل به مواد مخدر به گونه ای همزاد با تغییر جهت استعمار از جلوه نظامی گری به قالب جنگ فرهنگی! در یکصد سال اخیر اتفاق افتاده است. همچنین در دهه های اخیر اشکال جدید مواد مخدر اعتیاد آور با استفاده از پیش سازهای شیمیایی صنعتی (که اتفاقا همان مواد اولیه صنایع بزرگ داروسازی هستند مثلا آمفتامین و متاآمفتامین که هم در تولید شیشه و انواع جدید مخدرهای صنعتی استفاده می شوند و هم در بسیاری از داروهای کنترل وزن با توجه به مد جامعه و میل به باربی شدن در میان بانوان جوان! و آرامبخش‌ها و تمرکز آفرین و مانند ریتالین و پروویجیل و حتی دیفنوکسیلات برای اختلالات گوارشی و روده نظیر اسهال)؛ توسط این حکمرانان مرگ آفرین به بازارهای جهانی عرضه شدند که اصطلاحا مواد مخدر صنعتی نامیده شدند. این تغییر بزرگ در عرضه و تقاضای مواد مخدر در کنار جهش تولیدات دارویی؛ بلافاصله هر ذهن عاقلی را متقاعد می کند که جهت گیری بازار جهانی، تولیدات با منشأ مشابه و مواد اولیه یکسان و بازار مصرف و عرضه متشابه می تواند از یک مرکزیت کنترل واحد مدیریت و حکمرانی صورت بگیرد.

بر این اساس تقریبا در تمامی تولیدات مخدرهای صنعتی از مواد اولیه ای استفاده می شود که تولیدات دارویی هم از آن بهره می برند و لذا حکمرانان بازار دارو و Drug به گونه ای دقیق و با تقسیم کار بسیار حرفه ای؛ گردش این نوع کالا و عرضه و تقاضای آن را در جهان در ید کنترل دارند که اصطلاحا به این نوع سازمان های بین المللی زیر زمینی «مافیا» گفته میشود و عمده کارشناسان زبده جهانی بر این باورند که دو شبکه بزرگ مافیایی مواد مخدر صنعتی و مافیای داروسازی، خواهر خوانده و همسایه دیوار به دیوار هم هستند.

اما سؤال اینجاست که دارو و داروسازی را چه حاجت به راه‌اندازی مافیا؟!

واقعیت این است که تمامی کالاهای راهبردی (که دارو ازجمله مهم ترین آنهاست)، در یک نظام تقسیم کار بین المللی در میان ده ها کارتل و تراست جهانی به اشتراک گذاشته شده اند و غول های دارویی مثل جانسون، مک سون، فایزر، هوفمان، لاروش، نوارتیس، سانوفی، ابوت، بایر، مِرک، آسترازنکا، گلاسکو اسمیت کلاین، بریستول و ده ها و ده ها کارتل بزرگ جهانی دیگر این حوزه را حکمرانی می کنند و این نظام کنترل جهانی از دو سو بسیار بی‌رحمانه عمل می کند. اولا اجازه ورود شرکای جدید و کوچک در این آوردگاه را به هیچ قیمت نمی دهد؛ چه صاحبان منافع عظیم و میلیارددلاری بسیار قدرت آفرین و انحصارطلبانه و پیچیده عمل می کنند.

برای مثال نشریه اقتصادی فوربس در گزارش سال ۲۰۱۲ شرکت آمریکایی مک سون را با ۱۲۰ میلیارد دلار در آمد در سال اعلام کرده و یا مجموع در آمدهای سه شرکت هلث و آمریسون برگر و پیفایزر را حدود ۳۰۰ میلیارد دلار در سال معرفی می کند.

از دیگر سو جریان غیر اخلاقی و مغایر با شرافت انسانی به صورت منظم به تولید بیماری های دست ساز و آزمایشگاهی به کمک دستکاری های ژنتیکی در ساختار زیستی ژنوم ها، در دهه های اخیر پرداخته که نمونه بارز آن تولید ویروس دهشتناک ایدز و یا اخیرا کووید-۱۹ است. البته جای تعجب نیست که این غول های دارویی علی الخصوص در دوران جنگ جهانی دوم و جنگ سرد به اختراع و تولید انواع جنگ افزارهای شیمیایی و میکروبی و هسته ای در همکاری تنگاتنگ با کمپانی های بزرگ اسلحه سازی همین کارتل ها پرداخته اند و با این رویکردهای غیر شرافتمندانه و دور از اخلاقیات به راحتی از منافع هنگفت حوزه مواد مخدر صنعتی چشم پوشی نمایند.

هنوز جامعه جهانی چگونگی تولید و آزمایش و شیوع ایدز در چارچوب مناسبات استعماری در آفریقا را فراموش نکرده است. (در توضیح هماهنگی ساختاری این کارتل‌های دارویی و اسلحه‌سازی با مافیای مواد مخدر همین بس که بنابر گزارش CND یا دفترجرایم سازمان‌یافته سازمان ملل در سال ۲۰۱۵ تولیدات مواد مخدر بر پایه تریاک در افغانستان از سال ۲۰۰۱ یعنی قبل از ورود نیروهای آمریکایی و ناتو موسوم به ایساف از حدود ۲۵۰ تن به حدود ۹۷۰۰ تن در سال ۲۰۱۴ رسیده است یعنی حدود ۴ برابر مصرف مواد مخدر جهان در یکسال! و این آمار جهشی و فوق‌العاده، هماهنگی ساختاری کامل ناتو و کمپانی‌های تولید و قاچاق سلاح و تروریسم و مواد مخدر را بخوبی نشان می‌دهد.)

اصولأ رفتار غول های جهانی دارو که بیشتر به یک شبکه تروریسم بین المللی شبیه است و در قالب روابط مافیایی سازماندهی شده و با تکیه بر نهادهایی چون FDA ( سازمان غذا و دارو آمریکا که به عنوان برترین نهاد پشتیبانی کننده علمی اقدام به صدور گواهینامه جهت تولید و تجارت غذا و دارو در سطح ملی آمریکا و حوزه بین المللی می‌کند) ویا WHO یا سازمان بهداشت جهانی که به عنوان یکی از نهادهای زیر مجموعه سازمان ملل در راستای حفاظت از منافع نامشروع قدرت های جهانی عمل می‌کند؛ در مشابهت و انطباقی شگفت‌انگیز با روش‌های مافیای مواد مخدر از اصول و مقررات ویژه‌ای پیروی می کنند که آن ها را در کشورهای تابعه بر پایه نفوذ دولتمردان و متنفذین استوار کرده اند.

این شبکه جهانی با بهره مندی از شاخه های فوق العاده توانمند مالی، علمی، رسانه ای و دولتمردان وابسته می توانند حتی با نفوذ در مجامع قانونگذاری ملی و بین المللی مانند سازمان بهداشت جهانی به اهداف مالی و تجاری خود دست یابند. این شبکه به راحتی انواع بیماری های جسمی و روانی و یا نیازهای جدیدی از سبک ظواهر جسمانی و مصارف خاص جنسی و … را در جوامع مختلف منتشر و ترویج کرده و سپس طبق یک دستورالعمل از پیش آماده به فروش مکمل های دارویی و واکسن و یا داروهای خود می کنند و بر پایه برخی مطالعات جهانی، ای بسا عرضه یک دارو و یا ترکیبات شیمایی خاص در یک سلسله از داروها، خود زمینه ساز بروز بیماری های جدیدی می شود و این زنجیره همچنان ادامه پیدا می کند.

متأسفانه باید گفت این کمپانی ها در میان دولتمردان در کشورهای مختلف خاصه تصمیم سازان و تصمیم گیران حوزه بهداشت و درمان و رسانه های همراه ایشان از لابی های قدرتمندی برخوردارند که به کمک آن ها منافع نامشروع خود را تعقیب میکنند. هنوز جهان خیانت و رشوه‌گیری بزرگ پروفسور آلبرت اوزترهاوس از دانشگاه آراسموس هلند و مشاور ارشد سازمان بهداشت جهانی در امور بیماری آنفلوانزای خوکی را فراموش نکرده که زمینه سازی را برای فروش داروهای خاصی از کمپانی های بزرگ به عنوان دستورالعمل های لازم الاجرا به جهانیان برعهده گرفته بود.

البته بسیار دیده شده که این کمپانی های بزرگ از میان پزشکان متنفذ و داروخانه‌های سرشناس و شرکت های دارویی جهان سومی همه ساله برنامه های تفریحی خانوادگی برای سفر به مناطق مختلف دیدنی جهان را تدارک می بینند و از کشور ما هم همه ساله بسیاری از این افراد برای آشنایی با فرآورده های جدید دارویی و تضمین ترویج و فروش میهمان این برنامه های تفریحی هستند!

این شبکه ها به راحتی و به کمک لابیگری و کارزار رسانه ای توانسته در قالب یک رویکرد دوسویه ابتدا به تولید نیاز اجتماعی در خصوص مصرف فوق العاده داروهای تقلبی و یا مکمل ها، داروهای لاغری و کنترل وزن خاصه در میان بانوان جوان، داروهای تقویت جنسی، انرژی زا برای ورزشکاران، آرامبخش و نشاط آفرین، تقویت حافظه برای اهل مطالعه و تفکر و بسیاری دیگر از انواع و اقسام نیازه ها در گروه های مختلف اجتماعی پرداخته و سپس به تناسب هریک، داروها و مواد شبه دارویی را عرضه نماید.

متأسّفانه ثابت شده عمده این شبهه داروها و داروها زمینه و کارکرد تخدیری داشته و به سرعت این جمع وسیع مصرف کنندگانش را به حیطه نیاز به مصرف مواد مخدر سوق میدهد. به عنوان مثال دارویی مثل ریتالین که درسخوان ها بیشتر در شب های امتحان و ایام کنکور با هدف تقویت قوه تمرکز از آن استفاده میکنند، از این دست است و یا دارو ها و مکمل های دارویی ورزشکاران که ماهیت آنابولیک و استروئیدی دارند از این قماش هستند و ایضا داروهای لاغری، سرخوشی آور و آرامبخش و تقویت جنسی و…همه این مصرف کننده ها دیر یا زود مهمان کارتن های کنار خیابان خواهند بود.

حال با این تفاصیل اندکی روشن خواهد بود که حضرت آقا با کدام اطلاعات و پیش زمینه ای اکیدا می فرمایند ورود واکسن از آمریکا و انگلیس ممنوع است و به فرانسه هم به خاطر سابقه منفی در جریان خون های آلوده اعتمادی نیست!؟

اما سؤال جدی تر این است که هجمه گسترده رسانه ای و محفلی برخی وابستگان به جریان سیاسی خاص مسلط بر قوه مجریه با کدام خاستگاه و انگیزه و تحت کدام نظام فکری و در وام داری کدام مافیای قدرتمند بین المللی و در خدمت کدامین منافع کثیف نظام سلطه به مقابله با رهبر معظم انقلاب اسلامی هجوم آوردند. حتی مقاومت چندین ساله یک جریان پزشکی با بهانه های به ظاهر علمی در برابر طب ایرانی و سنتی بو علی سینایی و داروهای تولید داخل را می توان از اثرات سیاست های به ظاهر علمی مؤسسات بین المللی در خدمت این مافیای قدرتمند تبیین نمود.

علی ای حال و کوتاه سخن اینکه تجربه نشان داده که حضرت آقا (دام عزه) تمام قد در حمایت از تولید کنندگان دارویی داخلی و جریان علمی و نخبگی کشور ایستاده اند و بر سر سلامت مردم و امنیت دارویی و منافع ملی ایران اسلامی با هیچ کس تعارف ندارند. در این میان افرادی مانند دختر نعمت زاده ها پادوی قاچاقچی های دارو و دکتر ملک زاده مدافع نظریه ایمنی گله ای! و امثال اعلمی ها ( و بسیاری دیگر از همفکرانشان که تا دیروز نامه درخواست تشدید تحریم را امضا می کردند و حالا نقش دایه مهربان تر از مادر را برای سلامت مردم بازی می کنند) خواسته و ناخواسته نقش پیاده نظام این جریان غیر انسانی و ضد بشری را بازی می کنند و بر ماست که در مقابله با این نبرد ناجوانمردانه دشمنان قسم خورده، نیز با تأکید بر روشنگری های سکاندار انقلاب اسلامی بر داشته های خود تکیه کرده و هوشمندانه مراقب آفندهای غیر نظامی اما کاملأ ضد امنیتی اغیار باشیم و مطمئنا این حوزه نیز خواهد توانست با چیرگی بر مشکلات دست ساز عوامل استکبار، زمینه پیروزی های بزرگ فرزندان رشید ملت همچون حوزه های دیگر علمی مانند فضایی و هسته ای و سلولی و لیزری و… نوید آفرین باشد.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1699786
ارسال نظر
نظرات