شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 13:31 منتشر شده در مورخ: 1399/11/01 شناسه خبر: 1699846
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی البرز مطرح کرد؛

سهم ۵۳ درصدی مردان از بیماری سرطان در البرز/ دخانیات و تغذیه ناسالم؛ تهدیدی برای شهروندان

سهم ۵۳ درصدی مردان از بیماری سرطان در البرز/ دخانیات و تغذیه ناسالم؛ تهدیدی برای شهروندان
شهاب مستوفی گفت: پرهیز از مصرف دخانیات، فعالیت های ورزشی، ایدال نگاه داشتن وزن و تغذیه سالم از جمله اقدامات ویژه برای پیشگیری از سرطان است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از تیتریک، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی البرز امروز چهارشنبه به مناسبت هفته پیشگیری از سرطان، سرطان های سینه، پروستات، روده بزرگ، معده و پوست را از شایع ترین بیماری ها دانست و گفت: پویش ملی مبارزه به کنسر از اول بهمن آغاز شده و یک هفته ادامه دارد.

شهاب مستوفی با اشاره به اینکه شعار هفته پیشگیری از سرطان "سرطان قابل پیشگیری و درمان است، با خودمراقبتی و امید"، افزود: اصلاح سبک زندگی و جلب مشارکت مردم در راستای قابل پیشگیری بودن این بیماری از جمله اهداف پویش ملی مذکور است.
 
وی تشخیص زودرس سرطان، اصلاح باورهای نادرست مردم مبنی بر اینکه سرطان قابل درمان نیست و مشارکت سیاست گذاران و مجریان سلامت برای کنترل عوامل خطر را از جمله اهداف دیگر پویش ملی مبارزه کنسر اعلام کرد و اظهار داشت: به دلیل شیوع کرونا تمام برنامه های آموزشی مجازی است.
 
مستوفی با اشاره به اینکه اطلاع رسانی در مراکز بهداشت و جامع سلامت با رعایت پروتکل های بهداشتی خواهد بود، تصریح کرد: صدا و سیما، دانش آموزان و اولیا، شهرداری ها می توانند ظرفیت های ویژه ای برای اشاعه آموزش های پیشگیری از سرطان باشند.
 
وی پرهیز از مصرف دخانیات، فعالیت های ورزشی، ایدال نگاه داشتن وزن و تغذیه سالم را از جمله اقدامات ویژه برای پیشگیری از سرطان دانست و خاطر نشان داشت: محفاظت از پوست و حفظ بدن در برابر عفونت ها در محیط کار و منزل بارعایت اصول ایمنی، زندگی سلامی را رقم می زند.
 
مستوفی با تاکید بر اینکه بر اساس آخرین آمار سال ۱۳۹۴، در البرز 2 هزار و 774 سرطان ثبت شده است که از این تعداد یک هزار و 305 مورد معادل ۴۷ درصد  از سرطان ‌ها در زنان رخ داده و یک هزار و 469 مورد معادل ۵۳  درصد در مردان رخ داده است، گفت: غربال گری در پیشگیری اهمیت زیادی دارد.
 
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی البرز در خاتمه با بیان اینکه غربالگری رایگان افراد ۵۰ الی۶۹ سال برای سرطان روده، غربالگری رایگان زنان ۳۰الی۶۹ سال برای سرطان سینه و غربالگری رایگان زنان ۳۰الی۵۹ سال برای سرطان دهانه رحم در البرز انجام می شود، افزود: مردم می توانند به مراکز درمانی مراجعه کنند.
 
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1699846
ارسال نظر
نظرات