شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 15:21 منتشر شده در مورخ: 1399/11/01 شناسه خبر: 1699930
بسته خبری حوزه ترکیه/۱بهمن۹۹؛

انفجار در تأسیسات هسته‌ای ترکیه/ وزیر دفاع ترکیه با بارزانی‌ها دیدار کرد

انفجار در تأسیسات هسته‌ای ترکیه/ وزیر دفاع ترکیه با بارزانی‌ها دیدار کرد
سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه انتقاد وزیر امور خارجه یونان از نحوه برخورد ترکیه با اقلیت یونانی گفت: این تراژی‌ کمیک است که وزیر امور خارجه کشوری که به دلیل سیاست سرکوبگرانه آن علیه اقلیت ترک در تراکیای غربی، از سوی دادگاه حقوق بشر اروپا ۳ بار محکوم شده است، از نحوه برخورد کشورمان با اقلیت‌ها انتقاد می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از آناج، بسته خبری آناج در حوزه ترکیه با رصد اخبار و رویدادهای مهم، مخاطبان خود را از مهم‌ترین وقایع روز ترکیه و آناتولی آگاه می‌کند.

این بسته خبری برای روز چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ به شرح زیر است:

 • خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه در جریان سفر به اربیل با نچیروان بارزانی رئیس‌جمهور اقلیم کردستان عراق و مسعود بارزانی رئیس حزب دموکرات کردستان دیدار کرد.
 • فرودگاه استانبول با حمل ۲۳ میلیون و ۴۰۹ هزار و ۱۳۲ مسافر٬ در بین فرودگاه‌های ‌اروپا رتبه اول از لحاظ تعداد مسافر را کسب کرد.
 • دولت ترکیه رسماً اعلام کرد توافق‌نامه تجارت آزاد با جمهوری آذربایجان تصویب شده است.
 • حجم تجارت دوجانبه بین ترکیه و جمهوری آذربایجان رقمی در حدود دو میلیارد دلار در سال گذشته بوده است که در این میان سهم صادرات ترکیه ۱.۷ میلیارد دلار و سهم آذربایجان ۳۰۰ میلیون دلار بوده است.
 • واکسیناسیون کرونا در مراکز نگهداری سالمندان و توان‌بخشی وزارت خانواده و امور اجتماعی ترکیه آغاز شد. طبق این برنامه که قرار است ظرف یک هفته به پایان برسد، در مجموع ۸۷ هزار و ۱۲۰ نفر در این مراکز واکسینه خواهند شد.
 • سخنگوی وزارت امور خارجه ترکیه انتقاد وزیر امور خارجه یونان از نحوه برخورد ترکیه با اقلیت یونانی گفت: این تراژی‌ کمیک است که وزیر امور خارجه کشوری که به دلیل سیاست سرکوبگرانه آن علیه اقلیت ترک در تراکیای غربی، از سوی دادگاه حقوق بشر اروپا ۳ بار محکوم شده است، از نحوه برخورد کشورمان با اقلیت‌ها انتقاد می‌کند.
 • مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن ابراز امیدواری برای برگزاری نشستی سازنده با وزیر خارجه ترکیه تأکید کرد فضای کنونی از تابستان گذشته بهتر است.
 • خودروسازان ترکیه طی سال ۲۰۲۰ به ۱۱۸ کشور به ارزش بیش از ۹.۵ میلیارد دلار خودروی سواری صادر کردند.
 • ایوریل هینز گزینه مورد نظر جو بایدن برای تصدی سمت مدیر اطلاعات ملی گفت اطلاعات در خصوص ترور جمال خاشقجی برای استفاده کنگره از حالت طبقه‌بندی شده خارج می‌شود.
 • انفجار در تأسیسات نیروگاه هسته‌ای در حال ساخت ترکیه؛ بر اثر امواج شدید انفجار دینامیت در تأسیسات نیروگاه هسته‌ای آک کویو‌ی مرسین در جنوب ترکیه به ۸۶ واحد مسکونی آسیب شدید وارد شد.
 • وزیر بهداشت ترکیه اعلام کرد با مثبت شدن آزمایش کرونایی ۶ هزار و ۸۱۸ نفر در شبانه‌روز گذشته‏، آمار کل مبتلایان به کرونا در این کشور به دو میلیون و ۳۹۹هزار و ۷۸۱ نفر رسید و با جان باختن ۱۶۷ بیمار کرونایی در ۲۴ ساعت گذشته شمار جان‌باختگان به ۲۴ هزار و ۳۲۸ نفر رسید.
 • موسسه تحقیقاتی «جسور للدراسات» نقشه‌ای از پایگاه‌های کشورهای خارجی در سوریه منتشر کرد که طبق آن، ایران ۱۳۱، حزب‌الله ۱۱۶، ترکیه ۱۱۴، روسیه ۸۳ و آمریکا با ۳۳ پایگاه در سوریه حضور دارند.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1699930
ارسال نظر
نظرات