شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 16:21 منتشر شده در مورخ: 1399/11/01 شناسه خبر: 1699978
استاد دانشگاه مطرح کرد؛

لزوم تامین نیازهای جوانان در برابر تهاجم فرهنگی دشمن/ نظام سرمایه‌داری درصدد تحمیل فرهنگ غرب به جهان است

لزوم تامین نیازهای جوانان در برابر تهاجم فرهنگی دشمن/ نظام سرمایه‌داری درصدد تحمیل فرهنگ غرب به جهان است
علی کاظمی گفت: نظام سرمایه داری به سرپرستی آمریکا، با تک قطبی شدن جهان و فروپاشی رژیم شوروی سابق، یکه‌تاز عرصه جهانی شده است و به شکل های مختلف می کوشد تا نظرات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خود را به تمام کشورهای جهان تحمیل کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛یک استاد دانشگاه در گفتگو با "تیتریک" گفت: حیات بشری همواره با فرهنگ توأم بوده است و ملتی که فرهنگ مخصوص به خود نداشته باشد، مرده محسوب می شود؛ علاوه بر این، یک فرهنگ بالنده برای تکامل خود باید توانایی تبادل با سایر فرهنگ ها و جذب عناصر مثبت آن را داشته باشد بنابراین، تمام فرهنگ ها باید در تعامل با یکدیگر باشند، تا بتوانند در مجموع، بشر را به پیشرفت برسانند.

علی کاظمی ادامه داد: نظام سرمایه داری به سرپرستی آمریکا، با تک قطبی شدن جهان و فروپاشی رژیم شوروی سابق، یک تاز عرصه جهانی شده است، به شکل های مختلف می کوشد تا نظرات سیاسی، اجتماعی و اقتصادی خود را به تمام کشورهای جهان تحمیل کند و فرهنگ واحدی متناسب با منافع دراز مدت خود بر جهان حاکم سازد.

وی افزود: سایر ملت ها نیز در برابر این زیاده خواهی آمریکا، برای حفظ و پاسداری از فرهنگ ملی و بومی خود مقاومت می کنند.در این میان فرهنگ اسلامی توانسته است در یکصد سال اخیر در برابر این هجوم مقاومت و اصالت خود را حفظ کند.

این مدرس دانشگاه تصریح کرد: طراحان نظم نوین جهانی که با هزاران ترفند توانستند یک ابرقدرت نظامی را از سر راه خود بردارند و سبب فروپاشی کمونیسم در سطح جهانی شوند، مایل نیستند با قدرت جدیدی در برابر منافع خود مواجه گردند.

کاظمی گفت: پیروزی انقلاب اسلامی ایران سبب شده است که سلطه گران بیشتر از آن جهت نگران باشند که قدرت جدید مقابل منافع نامشروع آنان، جهان اسلام باشد.

وی افزود: قدرتی که از نظر فرهنگی با داشتن ارزش های قوی، نظیر خداپرستی، ظلم ستیزی، نوع دوستی، برادری، مساوات و عدل، می تواند در برابر فرهنگ غربی قد علم کند لذا چون از مقابله مستقیم با ایدئولوژی اسلامی طرفی نخواهند بست، می کوشند با روشی نو در جامعه ما نفوذ نمایند و این روش جید، راهی جز تهاجم فرهنگی نیست.

این استاد البرزی ادامه داد: برای نیل به هدف مقابله با تهاجم فرهنگی، باید چاره ای اندیشید؛ چاره ای که از یک سو ما را به شناخت عمیق تفکر مغرب زمین نزدیک کند و از سوی دیگر از شعارهای پوچ آنان دور باشد و این امر ممکن نخواهد بود، مگر با اصلاح رسانه های گروهی، بازسازی کیفی مدارس و دانشگاه ها، غنی کردن بنیه علمی جوانان و تامین عدالت اجتماعی و اقتصادی در جامعه.

کاظمی گفت: بر اساس نظم نوین جهانی، تهاجم فرهنگی غرب علیه ایران در جریان است و این امر با گسترش تکنولوژی ارتباطات، شدت، سرعت و پیچیدگی بیشتری پیدا کرده است.

وی افزود: فرهنگ غربی، هیچ فرهنگ رقیبی را تحمل نخواهد کرد و ایران به خاطر مخالفت علنی با آمریکا مورد هجوم بیشتری قرار گرفته است لذا برای مقابله با این هجوم، باید تمام ترفندهای فرهنگ مهاجم شناخته شود و سپس ابزار کافی برای مقابله با آن فراهم گردد و از آن جا تهاجم فرهنگی فرایندی فرهنگی است، باید با ابزارهای فرهنگی با آن مقابله کرد و با بهترین روش ها این تولیدات را به جوانان عرضه کرد.

این مدرس دانشگاه ادامه داد: باید تامین نیازهای جسمی  و روحی قشر جوان که معمولا آسیب پذیرترین اقشار در برابر تهاجم فرهنگی است، در اولویت برنامه های کلان کشور باشد.

وی با بیان اینکه تهاجم فرهنگی؛ ضرورت ایجاد احساس در نسل جوان و بازگردانیدن آنان به فرهنگ خودی است، خاطر نشان کرد: مسئولان کشور نیز به منظور ترویج فرهنگ خودی و دینی در تمام زمینه ها، نمونه ای از این فرهنگ را باید در زندگی خود پیاده کنند و در عمل نشان دهند که پایبند به ارزش های والای اسلامی هستند.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1699978
ارسال نظر
نظرات