شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: فرهنگ و هنر
ساعت: 15:39 منتشر شده در مورخ: 1399/11/01 شناسه خبر: 1699979
دانا گزارش می دهد؛

نعمت الله و مهدویان قبل از شروع جشنواره نقره داغ می شوند؟

نعمت الله و مهدویان قبل از شروع جشنواره نقره داغ می شوند؟
جشنواره فیلم فجر از شروع کار هیات انتخاب تا دادن سیمرغ ها همیشه با حواشی فراوانی روبرو بوده و امسال علیرغم کمترین حاشیه ها، خبرهایی درباره انصراف دو فیلم «قاتل و وحشی» و «شیشلیک» به گوش می رسد.

به گزارش خبرنگار فرهنگی شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جشنواره فیلم فجر به عنوان مهم ترین رویداد فرهنگی هنری، همیشه در این سال ها با حاشیه های متفاوتی همراه بوده است. از هیات انتخاب و پذیرش اولیه فیلم ها تا نرسیدن برخی فیلم ها به این فستیوال و برگزاری خود جشنواره ، داوری ها ، گرفتن سیمرغ تا حاشیه های پس از این رویداد همیشه سوژه خبر برای رسانه ها بوده است.

امسال همه این حواشی با حضور «کرونا» به عنوان میهمان ناخوانده این جشنواره، رنگ و بوی دیگری به خود گرفته است. در این جشنواره برخلاف سایر دوره ها خبری از «هیات انتخاب» نبود و این فرصت استثنایی برای فیلم اولی ها وجود داشته که در کنار سایر کارگردان های نام آشنا فیلمشان دیده و مورد داوری قرار گیرد.

کرونا باعث شد تا امسال برخلاف بهانه های مختلف بر سر تحریم جشنواره و شرکت نکردن در این فستیوال، اتفاقا اکثر کارگردان ها و مدیران هنری برای لااقل بهبود حال عمومی جامعه و تزریق روحیه نشاط و امید، با همه توان در جشنواره فیلم فجر حضور پیدا کنند تا اتفاق مهمی رقم بخورد. با این حال برخی از فیلمسازان قدیمی هنوز دلشان با جشنواره صاف نشده و به بهانه های فنی از پر کردن فرم حضور در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر امتناع کردند تا برگزاری این جشنواره نیز بدون حاشیه نباشد.

نام های بزرگی مانند اصغر فرهادی، سید رضا میرکریمی، مسعود کیمیایی، وحید جلیلوندو نیز با وجود فیلم های در دست تولیدشان، زمان کافی برای رسیدن فیلمشان به جشنواره را نداشتند و در صورت حضور این افراد، قطعا جشنواره ای با کیفیت تر را شاهد بودیم.

پس از اتمام مهلت قانونی برای تحویل نسخه نهایی فیلم به دبیرخانه جشنواره و پس از آن بررسی های اولیه، درنهایت از 110 فیلمی که فرم حضور پر کرده بودند، 62 فیلم مجوز داوری در سی و نهمین جشنواره فیلم فجر را گرفتند تا اصطلاحا تنور جشنواره را داغ کنند.

در این میان برخی فیلم ها از همان ابتدا با حواشی همراه خود در این جشنواره متفاوت حاضر شدند. «قاتل و وحشی» حمید نعمت الله که در جشنواره سال گذشته با اختلافاتی که بر سر مالکیت این فیلم بوجود آمد در همان مراحل ابتدایی وارد چرخه داوری نشد و از لیست هیات انتخاب کنار گذاشته شد.

حالا امسال گویا این مشکلات رفع شده و بار دیگر «قاتل و وحشی» سر از جشنواره درآورده و بدون شک وقتی نام حمید نعمت الله به میان باشد، به سادگی نمی توان از خیر تماشای فیلم گذشت و قطعا یکی از فیلم های مهم این جشنواره به شمار می رود.

محمدحسین مهدویان نیز با کارنامه ای پر از التهاب و هیجان ناشی از ساخت فیلم هایی با مضامین ملی مذهبی، این بار و البته در سکوت کامل خبری به سراغ ژانر طنز رفته و با حضور بازیگران مطرح این حوزه نظیر رضا عطاران و پژمان بازغی، «شیشلیک» را در ساعات پایانی ثبت نام، راهی جشنواره امسال کرده تا علاقه مندان به خود را شگفت زده کند.

حالا خبر رسیده که پس از بازبینی های اولیه، سکانس هایی از دو فیلم «قاتل و وحشی» و «شیشلیک» باید اصلاح و یا حذف شوند تا برای نمایش اولیه آماده شوند و همین باعث گمانه زنی هایی شده که امکان دارد نعمت الله و مهدویان زیر بار این اصلاحات نروند و کار به انصراف از حضور در جشنواره شود.

البته بارها و بارها شاهد حضور فیلم های مختلفی در جشنواره فجر بوده ایم که زمان اکران با اصلاحیاتی همراه بوده اند و گاها با زیر بار نرفتن این اصلاحات توسط کارگردان، فیلم چند سالی مهر توقیف را یدک کشیده است؛ ولی بعید به نظر می رسد که نعمت الله و مهدویان با قواعد و خط قرمزهای موجود آنقدر ناآشنا باشند که حتی قبل از اکران جشنواره، فیلم نیاز به ممیزی داشته باشد. باید منتظر ماند تا در روزهای آینده خبرهای رسمی تری از حال و روز این فیلم های پرحاشیه منتشر شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1699979
ارسال نظر
نظرات