شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 16:03 منتشر شده در مورخ: 1399/11/03 شناسه خبر: 1700419
مدیر امور انتقال نیروی برق استان ‌قزوین عنوان کرد؛

تعطیلی صنایع‌ قزوین به دلیل کمبود سوخت/ مشکلی برای تولید برق در نیروگاه‌ها نداریم

تعطیلی صنایع‌ قزوین به دلیل کمبود سوخت/ مشکلی برای تولید برق در نیروگاه‌ها نداریم
محمدرضا کاوه دیلمی گفت: ما در تولید برق در نیروگاه‌ها هیچ مشکلی نداریم و این مشکلات به دلیل سیستم توزیع سوخت حاصل شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح قزوین، کارگران شرکت آریان فولاد بوئین زهرا در تماس تلفنی با پایگاه خبری صبح قزوین از قطعی برق و تعطیلی خطوط این شرکت خبر داده و عنوان کردند که این شرکت با ۱۲۰۰کارگر از چهارشنبه هفته گذشته تاکنون در بلاتکلیفی به سر می‌برد و به کارگران اعلام کرده‌اند تا زمانی که وضعیت برق به حالت عادی باز نگردد تعطیلی‌ها ادامه خواهد داشت.

با پیگیری صبح قزوین از مسئولان امور انتقال برق استان قزوین، خط تولید این شرکت دوباره راه اندازی شد و کارگران به سرکار بازگشتند.

محمدرضا کاوه دیلمی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین درباره علل بروز این مشکل اظهار کرد: باتوجه به میزان مصرف گاز توسط مشترکین در فصل زمستان، صنایع باید برای به چرخش درآوردن خطوط تولید از سوخت جایگزین یعنی گازوئیل استفاده کنند که متاسفانه امسال در بحث تامین این سوخت، مقداری با بحران مواجه شده‌ایم.

وی افزود: باتوجه به تصمیمات وزارتخانه برای جبران این سوخت در چندین استان دستور توقف تولید صادر شده به طوریکه در تهران تا هزار مگاوات، آذربایجان شرقی تا ۴۸۰ مگاوات، اصفهان، استان‌های شمالی و شمال غربی بیشتر فشار برای خاموشی خطوط تولید صادر شده؛ لذا در همین راستا از سوی وزیر نیرو نامه‌ای صادر شده تا ۱۶صنایع در استان زنجان و چهار صنایع در قزوین این دستورالعمل اجرایی شود.

اجرای دستور توقف تولید در دو صنعت فولاد و سیمان در سطح کشور

مدیر امور انتقال نیروی برق استان قزوین با بیان اینکه دستور توقف تولید در دو صنعت فولاد و سیمان در سطح کشور اجرایی می‌شود، ابراز کرد: با توجه به دستور وزارتخانه به علت کمبود نیرو، صنایع فولاد و سیمان تنها به اندازه یک مگاوات جهت روشنایی و انجام امورات ادارای مجاز به مصرف برق هستند.

وی اضافه کرد: بنا شده تا زمانی که مشکل کمبود نیرو برطرف نشده این روال ادامه داشته باشد؛ اما اگر مشکل برطرف شود شرکت‌ها می‌توانند به فعالیت خود ادامه دهند؛ ازاین‌رو شرکت‌ها باتوجه به ساختار خود و تعطیلی خطوط تولید، به کارگران مرخصی داده‌اند.

دیلمی بیان کرد: باتوجه به خاموشی‌های احتمالی برق در استان، استاندار قزوین در تماس با وزیر نیرو درخواست کردند که در استان قزوین خاموشی نداشته باشیم؛ چراکه نیروگاه شهید رجایی دوهزار مگاوات تولید دارد بنابراین با توجه به آلودگی‌های حاصل از این نیروگاه، ما نباید در استان علاوه بر آلودگی با کمبود برق نیز مواجه شویم.

وی عنوان کرد: در سطح شرکت‌های توزیع با مصرف زیر هفت مگاوات خاموشی داده نشده است، اما احتمال اینکه طی این هفته شرکت‌های توزیع نیز مجبور به کاهش بار مشترکین شوند نیز وجود دارد.

این مقام مسئول تصریح کرد: از آنجایی که صنایع کوچک در استان قزوین در حال تولید هستند کارگران شرکت آریان فولاد نیز انتظار دارند که تولید داشته باشند؛ اما چاره‌ای نداریم چراکه این خاموشی یا باید در مشترکین خانگی و تجاری یا صنایع اعمال شود که هیئت دولت امسال تصمیم گرفتند که این خاموشی در صنایع اعمال شود.

مدیر امور انتقال نیروی برق استان قزوین با بیان اینکه استان قزوین در دو بخش فولاد و سیمان بسیار فعال است، بیان کرد: اکنون چهار صنعت آریان فولاد و نبرد، آریان فولاد، هفت الماس و آپاداناسرام در دستور کار قرار گرفته که در شرکت آپادانا سرام فعلا خاموشی اجرایی نشده است.

وی ابراز کرد: در این بازه اولویت با صنایع فولاد است؛ همچنین چندین شرکت فولاد در استان زنجان نیز همین وضعیت را داشته و توقف تولید دارند و تنها در حد روشنایی و مسائل اداری مجاز به مصرف برق هستند.

دیلمی اذعان کرد: این دستور خاموشی سراسری و در سطح کل کشور است به طوریکه باوجود اینکه بنا بود خاموشی در استان‌های مرکزی و جنوبی کمتر اعمال شود اما در اصفهان نیز ۳۰۰ مگاوات خاموشی داشتند؛ همچنین این خاموشی در استان تهران در سطح شهر نیز کشیده شد چون بالای ۱۰هزار وات مصرف برق دارند.

وی اضافه کرد: بنابراین ما در تولید برق در نیروگاه‌ها هیچ مشکلی نداریم و این مشکلات به دلیل سیستم توزیع سوخت حاصل شده است به طوریکه نیروگاه سلطانیه زنجان که ۶۰۰مگاوات تولید دارد امروز به دلیل عدم دستیابی به گاز، تولیدش به شدت کاهش یافته است.

سوخت گاز در زمستان پاسخگوی نیاز صنایع نیست

مدیر امور انتقال نیروی برق استان قزوین با اشاره به اینکه نیروگاه‌ها معمولا از گاز یا سیکل ترکیبی همراه با گازوئیل استفاده می‌کنند، اظهار کرد: برخی نیروگاه‌های قدیمی مانند شهید رجایی مصرف مازوت هم دارند که این سوخت به علت آلودگی شدیدی که ایجاد می‌کند معمولا با اعتراض محیط زیست همراه است.

وی اضافه کرد: حتی دادستان هم در مورد نیروگاه شهید رجایی ورود مستقیم داشته به طوریکه چندین بار تصمیم به تعطیلی نیروگاه نیز گرفته شده لذا مجبور به استفاده از گازوئیل هستند.

دیلمی بیان کرد: از آنجایی که سی‌پی‌ام گوگرد گازوئیل به شدت بالاست و این موجب شده که هشت کلان شهر در سطح کشور دچار آلودگی باشند، لذا چون در فصل زمستان گاز پاسخگو نیست ناچار به مصرف گازوئیل هستند؛ چراکه با توجه به مصرف گاز در مشترکین خانگی، فشار گاز پاسخگوی مصرف نیروگاه‌ها نیست لذا به سراغ سوخت دوم می‌روند.

وی ابراز کرد: اکنون مشکلی در حوزه برق نداریم اگرچه گاهی فرسودگی تجهیزات، پایین بودن راندمان نیروگاه‌ها، اشکال در خطوط انتقال می‌تواند تولید برق را تحت تاثیر قرار دارد اما مشکل فعلی در این حوزه‌ها نیست بلکه به دلیل کمبود نیروی سوخت رخ داده است.

مدیر امور انتقال نیروی برق استان قزوین عنوان کرد: معمولا نیروگاه‌ها در زمستان‌ واحدهایشان را برای تعمیرات اساسی خارج می‌کنند که در پیک بار تابستان بتوانند پاسخگوی نیاز مردم باشند؛ اما در این بازه باید نیروگاه‌های دیگر به جبران تولید نیروگاه‌های خارج شده از مدار تولید مازاد داشته باشند.

وی بیان کرد: در حوزه برق در هیچ کدام از حوزه‌های پست، شبکه‌های خطوط انتقال، حوزه توزیع و تولید مشکلی نداریم و تنها مشکل در دسترس نبودن سوخت را داریم.

دیلمی در پایان گفت: تا اطلاع ثانوی صنایع ذکر شده باید مصرف خود را فقط برای مصارف روشنایی و اداری زیر یک مگاوات نگه دارند؛ چراکه اگر از شبکه خارج شوند به ۴۸ساعت زمان نیاز دارد لذا مصرف باید تنظیم شود تا دچار مشکل نشویم.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1700419
ارسال نظر
نظرات