شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان همدان
ساعت: 10:06 منتشر شده در مورخ: 1399/11/04 شناسه خبر: 1700535
نظارت بر عملکرد دولت وظیفه ذاتی مجلس است؛

فرار رو به جلو روحانی با اهانت به کمیسیون تلفیق/ بودجه ریزی های دولت دارایی های کشور را پیش خور کرده!

فرار رو به جلو روحانی با اهانت به کمیسیون تلفیق/ بودجه ریزی های دولت دارایی های کشور را پیش خور کرده!
انتظار می رفت دولت با آن همه سازمان های عریض و طویل اقتصادی در بودجه ریزی ضریب اشتباهات کمتری داشت، اما گویا این مسئله محقق نشده و روحانی در فراری رو به جلو راه اهانت به کمیسیون تلفیق را در پیش گرفته، چنانچه عدم توازن و تعادل و نیز پیش خوری درآمدهای حاصله از فروش نفت و دیگر دارایی های کشور در بودجه ریزی مشهود است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصر همدان، به تازگی روحانی در جلسه هیأت دولت عملکرد کمیسیون تلفیق را زیر سؤال برد و گفته که؛ «آنها کسانی هستند که چهار عمل اصلی را بلد نیستند و هر کس دو کلاس سواد داشته باشد متوجه می‌شود کمیسیون تلفیق به جای ادبیات اقتصادی، ادبیات سیاسی به کار می‌برد.»

افزایش نرخ تورم و مشکلات اقتصادی ناشی از بودجه ریزی و عملکرد دولت است

این اهانت ها روحانی به نمایندگان در این سطح در حالی است که به گفته کارشناسان حوزه اقتصادی بودجه ریزی دولت در سال های گذشته از اساس با مشکلات بسیاری روبرو بوده، که اگر چنین نبود نباید افزایش نرخ تورم گریبانگیر اقتصاد کشور می شد.

در این باره «وحید جلال زاده» عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس عنوان کرده که «روحانی از اسفند سال گذشته از محل کار خود خارج نشده تا ببیند با هفت سال بودجه‌نویسی خود چه بر سر مردم آورده است.»

همچنین «علی نیک زادثمرین» نایب رئیس مجلس هم در واکنش به اظهارات روحانی تأکید کرده که؛ «کسانی که ادعا می‌کنند خیلی بلدند و باسوادند، این وضع را برای مردم بزرگ ایران به وجود آورده‌اند لذا رئیس جمهور حق نداشت در جلسه امروز هیأت دولت به مجلس اهانت کند.»

دولت در بودجه ریزی در مسیر اصلاح ساختار آن حرکتی نکرده

ادعاهای روحانی در حالی است که دولت در سالیان گذشته در مسیر اصلاح ساختار بودجه قدم از قدم برنداشته این را می توان در سخنان سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس مشاهده کرد.

چنانچه «محمدمهدی مفتح» سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در گفت و گو با خبرنگار عصر همدان؛ گفت: چه لایحه بودجه سال گذشته و چه لایحه بودجه سال جاری دولت نشان از آن دارد که در مسیر اصلاح ساختار بودجه حرکتی که باید انجام نشده است.

دارایی های کشور را پیش خور کرده اند

وی اظهار کرد: در سال های پیش تر هرچند که باید بودجه ریزی بدون توجه به فروش نفت و وابستگی به آن انجام می شد، اما لااقل عمده ایرادش اتکا به فروش نفت بود، اما در این چند ساله وضعیت به گونه ای شده که اوراق نفتی و خزانه و حتی دیگر دارایی های کشور از سوی دولت برای تأمین هزینه های جاری پیش فروش شده و نه برای فعالیت های عمرانی، به همین دلیل مشکلات اقتصادی کشور بیشتر شده است.

اقتصاد سال های آتی با پیش فروش نفت و دیگر دارایی ها دچار مشکل می شود

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با بیان اینکه پیش خوری دارایی های کشور در نوع بودجه ریزی دولت روشن است، افزود: دولت با پیش فروش نفت و دیگر دارایی ها نه تنها اقتصاد یک سال بلکه اقتصاد سالیان بعد را با مشکلات بسیاری روبرو می کند.

عدم توازن در بودجه نویسی دولت، زمینه ساز افزایش نرخ تورم شده

مفتح عنوان کرد: لایحه بودجه در چندین سال اخیرآن توازن و تعادل که باید را نداشته، از این رو دولت با کسری بودجه مواجه شده و همین مسئله نرخ تورم را افزایش داده است، چرا که بودجه های سالیانه مبتنی بر منطق و قوانین بودجه نویسی نوشته نشده است.

وی با اشاره به اینکه اگر اقتصاد کشور گاه گاهی به دلیل تحریم ها دچار آسیب می شود، ریشه آن را باید در نوع بودجه نویسی جستجو کرد، تصریح کرد: با طرح ریزی بودجه ای بر پایه اتکا به فروش نفت و اوراق و دارایی ها نتیجه ای جزء اقتصاد نامطلوب ندارد که تحت تأثیر نوسانات بازار فروش نفت و تحریم ها قرار می گیرد.

به گزارش عصر همدان؛ انتظار می رفت دولت با آن همه سازمان های عریض و طویل اقتصادی در بودجه ریزی ضریب اشتباهات کمتری داشت، اما گویا این مسئله محقق نشده و روحانی در فراری رو به جلو راه اهانت به کمیسیون تلفیق را در پیش گرفته است.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1700535
ارسال نظر
نظرات