شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گیلان
ساعت: 10:44 منتشر شده در مورخ: 1399/11/04 شناسه خبر: 1700556
ظرفیت هایی که نادیده گرفته می شود

پروژه های نیمه تمام بلای جان توسعه رودسر

پروژه های نیمه تمام بلای جان توسعه رودسر
شهرستان رودسر از ظرفیت بالایی در حوزه های گردشگری، کشاورزی و اقتصادی برخوردار است که نیازمند توجه مسئولان و مدیریت جهادی مدیران در بهره برداری از آن ها است؛ این در حالی است که پروژه های عمرانی نیمه تمام نیز بلای جان توسعه این شهرستان شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از 8دی، شهرستان رودسر در شرق استان گیلان واقع شده است، شهر رودسر، ۱۵۰سال پیش در گیلان به عنوان قطب مهم تجاری بین کشور و روسیه محسوب می شد. اولین شغل اصلی مردمان رودسر بعد از پیدایش این منطقه صیادی بوده‌است. صیدرمحله یا صیدگرمحله از محلات قدیمی شهر رودسر که بنا به روایتی در اصل بخاطر سکونت صیادان محلی در این ناحیه که به امر صید و صیادی در سواحل دریای خزر و رودخانه های پیرامون آن اشتغال داشتند، صیدگر محله می‌نامیدند که به تدریج و مرور زمان به صیدرمحله موسوم گردید.

رودسر از مراکز مهم نوغانداری، پرورش کرم ابریشم و تولید نخ ابریشم بوده و هنرهایی مانند چادرشب بافی، سفال گری، حصیر بافی و دوزندگی، از مشاغل سنتی است که در آن رواج داشت.

این شهرستان به لحاظ وجود دریا، سواحل، ییلاقات، قله بلند قامت سماموس که بلندترین قله گیلان است، پارک جنگلی سفیدآب رودسر و … از جمله مناطق توریستی گیلان به شمار رفته و سواحل دریایش هر بیننده ای را جذب می‌کند اما این شهرستان نیز مانند برخی نقاط دیگر گیلان در زیر پوسته سرسبز خود بار مشکلاتی را به دوش می‌کشد؛ مشکلاتی که حل آن توجه جدی مسئولین را می طلبد.

ظرفیت بالای رودسر در توسعه اقتصادی و گردشگری

در همین رابطه حجت الاسلام والمسلمین تقی روحانی، امام جمعه رودسر در گفت و گو با خبرنگار ۸دی با تاکید بر اینکه شهرستان رودسر به دلیل داشتن مناطق ییلاقی و گردشگری در حال توسعه است، اظهار کرد: شهر رودسر در عمران و آبادانی با ۲۰ سال قبل خیلی تفاوت ندارند؛ آسفالت خیابان های شهر خجالت آور است و مسافران با کمترین امکانات مواجه هستند.

وی با بیان اینکه با وجود ظرفیت هایی مانند برداشت مرکبات، فندق و گل گاو زبان، همچنین ایجاد گلخانه ها اما همچنان شهر رودسر عقب مانده است گفت: استاندار شهید کشور اهل رودسر بوده اما استان در چند سال اخیر نگاه خوبی به این شهر نداشته است.

امام جمعه رودسر افزود: اگر واقعا برای ظرفیت های شهرستان رودسر سرمایه گذاری شود با وجود ییلاقات بهترین گردشگران را جذب می‌کند و سرمایه گذاران می توانند در این منطقه سرمایه گذاری کنند.

جاده ترانزیتی که ۷ساله نیمه کاره رها شده!

وی در رابطه با پل جاده کلاچای در جاده ترانزیت بین رودسر به سمت رامسر با بیان اینکه این پل بیش از ۷سال است که همچنان نیمه کاره است گفت: هر از چندگاهی چند قدم برداشته شده و دوباره رها می شود مسئولین یا این پل را جمع کنند یا فکر اساسی کرده و تعطیلش کنند.

وی با بیان اینکه ۸سال است که دولت مستقر شده و در طی این سالها این پروژه باید تمام می‌شد گفت: متاسفانه این پروژه‌ ناقص مانده و پیشرفت چندانی در آن نمی‌بینیم.

سد پلرود و مردمی که سالهاست منتظرند!

حجت الاسلام والمسلمین روحانی با اشاره به سد بزرگ و مهم پلرود افزود: این پل توسط قرارگاه خاتم در حال ساخته شدن است اما مردم منطقه سالهاست منتظر بهره برداری از آن هستند و کاسه صبرشان لبریز شده است.

وی علت اصلی نیمه کاره ماندن این پل را معطل کردن واگذاری و پرداخت بودجه توسط دولتمردان دانست و گفت: هر کدام می‌آیند وعده می‌دهند و می‌روند اما این سد همین‌طور رها شده است؛ اخیرا شنیدم که مساعدت هایی شده اما باید همت کنند تا این پروژه زودتر به اتمام برسد چون این سد می‌تواند آب شرب منطقه و کشاورزی را تا لنگرود تامین کند.

وی با بیان اینکه انتظار داریم برای شهر رودسر نسبت به تجهیز بیمارستان اقدام کنند‌ افزود: در این شب‌هایی که شبی ۱۰ یا گاهی ۲۰ بیمار کرونایی و غیر کرونایی در این بیمارستان بستری است نیازمند تجهیز و نگاه ویژه‌ به این بیمارستان هستیم.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی با اشاره به اینکه نزدیک به ۲سال قبل وعده دستگاه سی تی اسکن دادند اما هنوز خبری از آن نیست گفت: زیر ساخت ها انجام شده اما ابزاری نیاز دارد که دانشگاه علوم پزشکی باید تهیه کند؛ به تازگی خبر رسیده که در دهه فجر احداث می‌شود.

امام جمعه‌ رودسر سی تی اسکن را از مباحث مهم قابل پیگیری و مطالبه مردم رودسر دانست و خاطر نشان کرد: رودسر یک شاهراه است و بر حسب تصادفاتی که در آن صورت می‌گیرد دستگاه سی تی اسکن به شدت مورد نیاز است.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی با تاکید بر لزوم رسیدگی به منطقه محروم اشکورات گفت: از مسئولین این دولت و دولت آینده خواهشمندم که به منطقه اشکورات نگاه ویژه داشته باشند، منطقه اشکورات منطقه خوب و گردشگر پذیر اما محرومی است.

وی با بیان اینکه مردم اشکورات با مشکلات جاده، آبرسانی، گازرسانی و سوخت رسانی مواجه هستند ابراز کرد: با رسیدن زمستان مسائل و مشکلات مردم این منطقه آغاز می‌شود خصوصا در جاده و راهداری که این منطقه غریب و مظلوم مانده است نمایندگان ادوار هم حرف هایی زدند اما خوب عمل نکردند.

امام جمعه رودسر در ادامه به ظرفیت جوانان رودسری اشاره کرد و گفت: جوانان ما در علم و فناوری به ویژه در مبحث ساخت دستگاه ضد کرونا و ضد میکروب انصافا گل کاشتند اما مسئولین استان علیرغم وعده ای که در رابطه با مکان و توسعه به این جوانان داده بودند تاکنون از آنان دستگیری نکردند؛ این وظیفه مسئولین است که به این جوانان مبتکر و خلاق نگاه ویژه ای داشته باشند تا این جوانان بتوانند کشور را به مرز خودکفایی در ابعاد مختلف برسانند.

وی در ادامه تصریح کرد: نماینده فعلی رودسر تلاش های خوبی انجام داده و انتظار داریم در این خصوص به شهرستان کمک شود تا در عین حال که گردشگر جذب می‌شود مردم منطقه هم‌ رفاه داشته باشند.

بنا بر این گزارش رودسر دارای ظرفیت ها و پتانسیل های ممکن برای رشد، پیشرفت و توسعه همه جانبه و پایدار می باشد، حوزه گردشگری، کشاورزی، نیروی انسانی و … از جمله بخش هایی است که از آنها به خوبی استفاده نشده است، اگرچه هر کدام از این ظرفیت‌ها دارای ارزش سرمایه گذاری است اما گاهی بنا به عواملی چون ضعف مدیریتی، کمبود بودجه، تصمیمات سلیقه‌ای، نبود توجهات استان به شهرستان و … مسیر توسعه کند می‌شود.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1700556
ارسال نظر
نظرات