شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 11:29 منتشر شده در مورخ: 1399/11/04 شناسه خبر: 1700578
مسئول مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کاربردی سپاه قزوین:

هدف برخی مسئولان نگهداشتن جوانان کارآفرین پشت درهای بسته است/ خدمت‌رسانی به ۱۵هزار نخبه طی یکسال

هدف برخی مسئولان نگهداشتن جوانان کارآفرین پشت درهای بسته است/ خدمت‌رسانی به ۱۵هزار نخبه طی یکسال
محمد افشار گفت: این مرکز دقیقا از نخبگان و افراد دارای مهارتی که به دلایلی قادر به دریافت پروژه نیستند یا اعتبار لازم را ندارند، پشتیبانی می‌کند به طوری که از سال گذشته تاکنون به بیش از ۱۵هزار نفر خدمات رسانی شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد افشار در گفت‌وگو با خبرنگار علم و فناوری صبح قزوین، با بیان اینکه از سال ۹۸ مسئولیت مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کاربردی سپاه استان قزوین را برعهده گرفته است، اظهار کرد: مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کاربردی سپاه قزوین در واقع حلقه واصل بین‌ توانمندی‌ها و نیازمندی‌های استان است که در واقع شبکه نخبگان را به صنعت و مرکز تحقیقاتی متصل می‌کند.

وی افزود: در واقع توانمندی‌های ما همان نیروی انسانی و شرکت‌های دانش بنیان هستند و نیازمندی‌ها نیز مسائل و موارد اولویت‌دار صنعت و مراکز تحقیقاتی استان قزوین است که احصا شده و به شبکه نخبگان دانش بنیان متصل می‌شود.

فعالیت ۷۵شرکت دانش بنیان در قزوین 

مسئول مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کاربردی سپاه استان قزوین با بیان اینکه بیش از 4هزار و 500واحد شرکت دانش بنیان در کشور وجود دارد، ابراز کرد: 75 واحد شرکت دانش بنیان در قزوین داریم که از این میزان 29مورد داخل پارک علم و فناوری قرار گرفته که مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کاربردی در درجه اول به این شرکت‌ها و بعد از آن به 4هزار و 370واحد صنعتی که خارج از پارک علم و فناوری قرار دارند مانند مراکز شهر صنعتی خدمات‌رسانی می‌کند.

افشار بیان کرد: مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کاربردی در درجه اول عارضه‌یابی می‌کند و سپس برنامه بهبود را در دو حوزه تسهیل‌گری و بحث فنی خدمات رسانی می‌کند یعنی مباحث بیمه، مالیات، بانک و معوقات شرکت مورد نظر را با ورود دادستان، سپاه و رسانه بررسی و در خود شرکت رفع می‌نماییم و بحث‌های فنی را نیز احصا و به شرکت‌های داخل پارک ارجاع می‌دهیم.

وی ادامه داد: در واقع سرمایه شرکت‌های دانش‌بنیان دانش آنهاست که به وسیله دانش فنی خود به افزایش در روند رو به رشد تکنولوژی شرکت‌ها کمک می‌کنند و موارد فنی را به راحتی حل خواهند کرد.

این مقام مسئول اذعان کرد: در بحث‌ تولید مایعات ضدعفونی و ماسک چند تیم با حمایت پارک علم و فناوری و اخذ تسهیلات در مکان موقت شروع به کار کرده و پس از آن با تاسیس شرکت و کارگاه در شهر صنعتی شرکت به تولید انبوه رسیده‌اند.

کرونا با تمام بدی‌ها به شرکت‌های حوزه سلامت، جان تازه‌ای داد

وی ادامه داد: در بحث تولیدی فناورانه در حوزه تجهیزات پزشکی ابتدا یک هسته فناور بوده که با حمایت پارک علم و فناوری به شرکت و بعد به دانش‌بنیان تبدیل شدند و اکنون برای ادامه کار و تولید محصولات داخل پارک علم و فناوری مستقر شده‌اند.

افشار اظهار کرد: 10شرکت که اصلا تولیدکننده و فناورانه نبودند در حوزه کرونا توانستند موفق عمل کنند و در واقع می‌توان گفت کرونا با تمام بدی‌ها به شرکت‌های حوزه سلامت جان تازه‌ای داد.

وی عنوان کرد: علت اینکه حلقه بین دانشگاه و صنعت شکل نمی‌گیرد، این است که دانشگاه‌های ما متخصص تربیت نکرده‌اند اما مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کاربردی، ارتباط متخصص با صنعت را انجام می‌دهد به طوریکه به محض دیدن دستگاه، برنامه ریزی کرده تا در سریع‌ترین زمان ممکن کا را انجام شود.

مسئول مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کاربردی سپاه استان قزوین تصریح کرد: اینکه صنایع به فارغ التحصیلان دانشگاه اعتماد نمی‌کنند کاملا طبیعی است؛ چون واقعا متخصص نیستند چراکه چیزی که در دانشگاه آموزش می‌دهند با آنچه در صنعت ما وجود دارد هیچ ارتباطی ندارند.

دانشگاه‌های ما تنها به محلی برای دریافت شهریه تبدیل شده‌اند

افشار اضافه کرد: متاسفانه دانشگاه‌ها برای تربیت دانشجویان نقش تعریف نکرده‌اند، کاری که چندین سال پیش توسط دولت امریکا تصویب شد که تا زمانی که کار دانشجوها تضمین نشده، حق پذیرش دانشجو وجود ندارد؛ در حالیکه اکنون دانشگاه‌های ما تنها به محلی برای دریافت شهریه تبدیل شده‌اند.

وی ابراز کرد: اگر دانشگاه‌های بین‌المللی امام خمینی(ره) و دانشگاه آزاد نسبت به دانشجویان خود احساس مسئولیت کنند و با ارتباط گیری با صنایع و سازمان‌های مختلف پروژه پذیرش کرده و برای دانشجویان از همان ابتدا حد و سقف تعیین کنند قطعا نتایج مثبتی را شاهد خواهیم بود؛ چراکه علاوه بر ساخت محصولات، در به کارگیری افراد و استخدام آن‌ها نیز موثر خواهد بود.

مسئول مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کاربردی سپاه استان قزوین افزود: دانشجویان ما با گذراندن چهار سال دوران تحصیل، فعالیت و اقداماتی انجام می‌دهند که ارتباطی به صنعت ندارد به طوریکه زمانی که تیم دانشجویان را به بازدید از صنایع می‌برند برداشتی درستی از صنعتگران نخواهند داشت؛ لذا تا زمانی که وزارت علوم نقش دانشگاه‌ها و دانشگاه‌ها نقش دانشجویان را در حوزه علمی کشور معین نکند همین روند ادامه دارد.

افشار بیان کرد: مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کاربردی دقیقا به نخبگان و افراد دارای مهارت که به دلایلی قادر به دریافت پروژه نیستند یا اعتبار لازم را ندارند، پشتیبانی می‌کند به طوریکه از سال گذشته تاکنون به بیش از 15هزار نفر خدمات رسانی شده است.

لزوم تداوم حس مسئولیت پذیری دانشگاه‌ها نسبت به دانشجویان

وی عنوان کرد: علی‌رغم اینکه بسیاری از امورات شرکت‌ها را تسهیل کردیم تا پابرجا بمانند از سال گذشته تاکنون 300نفر از اعضای مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کاربردی به سازمان‌ها و مراکز مختلف معرفی و استخدام شدند.

مسئول مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کاربردی سپاه استان قزوین اذعان کرد: نخبگانی در پارک علم‌وفناوری هستند که بیش از 35اختراع دارند اما حمایت و استقبال نشده‌اند؛ چراکه به دنبال ایده‌ها و ابتکاراتی رفته‌اند که نیاز مستقیم کشور نیست.

افشار تصریح کرد: مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کاربردی، نیازهای اولویت‌دار کشور را شناسایی و در واقع به سمت پروژه‌هایی که اکنون مورد نیاز است، هدایت می‌کند که در صورت ساخته شدن کار، مشتری، پول و اعتبار لازم وجود داشته باشد.

این مقام مسئول عنوان کرد: در مقابل ما سازمانی به نام سازمان پروژه‌های نوظهور را داریم که نیازهای 15سال بعد را انجام می‌دهد و اگر فردی این ایده‌ها را داشته باشد به آنجا معرفی می‌شود اما کار مرکز هدایت و حمایت پروژه‌هایی اولویت‌دار استان قزوین است که برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام می‌دهد.

وی عنوان کرد: فروش 90درصد و تولید 10درصد کار است؛ لذا نخبه‌ها باید قبل از تولید، هر برنامه‌ای را چک و بازار آن را بررسی کرده و سپس به تولید محصول بپردازند.

اختراعات باید متناسب با نیاز جامعه باشند

افشار تصریح کرد: متاسفانه ما در استان قزوین عده‌ای مسئول بی‌‎مسئولیت داریم که هدفشان نگه داشتن نخبه‌ها پشت درهای بسته است؛ چه بسا که ما عوارض آن را در تولید شامپوی گیاهی و کاملا طبیعی دیدیم که یکی از سازمان‌ها علی‌رغم اینکه تمام آزمایشات بدون نقص این محصول را مشاهده کرده است اما ادعا می‌کند برای محیط زیست ضرر دارد.

مسئول مرکز هدایت و حمایت از تحقیقات کاربردی سپاه استان قزوین ابراز کرد: تکنولوژی که در دست سازمان و اداراتی مانند غذا و دارو، صمت، استانداری، استاندارد و سازمان‌های دیگر وجود دارد از نخبگان ما دور است، چون نخبگان ما در سطح بالاتری هستند اما سازمان‌های ما محصولات را با چک لیستی که 25سال پیش تعریف شده مطابقت می‌دهند.

وی در ادامه گفت: تولیدکنندگان شامپو سرمایه‌های میلیاردی برای تولید این محصول به کار برده‌اند که بتوانند محصول کاملا طبیعی و گیاهی تولید کنند؛ اما مسئول مربوط مدعی است باید به آن الکل اضافه شود تا با چک لیست ما مطابقت داشته باشد در غیر این‌صورت پذیرفته نیست در حالیکه اگر الکل اضافه شود گیاهی محسوب نمی‌شود.

افشار با بیان اینکه در طرح شرکت‌های صنعتی 500شرکت ورود پیدا کرده‌اند، اظهار کرد: تنها سازمانی که با سپاه کار می‌کند شرکت شهرک‌های صنعتی است چه بسا که در جلساتشان اعلام کرده‌اند که اقدامی که بسیج طی این یکسال در صنعت انجام داده، شرکت شهرک‌ها طی این چندین سال انجام نداده است لذا رضایت بسیاری از عملکرد سپاه و بسیج دارند.

برخی دولتمردان نسبت به آینده جامعه بی‌تفاوت هستند

وی اذعان کرد: از آنجایی که تمام خدمات خوب و بد، پای نظام به حساب می‌آید لذا بهتر است ما به مسئولین بی مسئول کمک کنیم تا کار مثبت انجام دهند و دید منفی به نظام تغییر کند.

این مقام مسئول بیان کرد: در شرایط فعلی که در جنگ اقتصادی به سر می‌بریم صداوسیمای جمهوری اسلامی، قوه قضاییه و سپاه با ورود اهرم فشار می‌توانند این مشکلات را برطرف کنند به طوریکه گازی که چند سال در تاکستان بسته بود با ورود دادستان این شهرستان طی دو هفته انجام شد لذا بقیه سازمان‌ها قدرت، توان، علاقه و اراده لازم را ندارند.

وی با اشاره به قدرت رسانه، دستگاه قضایی و سپاه عنوان کرد: دادستان بیش از 80اختیار دارد و سپاه هم اهرم است لذا به راحتی می‌توانند ورود پیدا کرده و مشکلات را بررسی و برطرف کنند.

افشار با بیان اینکه بسیج در واقع مسئولیت پذیری را نشان می‌دهد، عنوان کرد: سردار سلیمانی توانست درست انجام وظیفه کند که در واژه مسئولیت‌پذیری تعریف شده؛ اگر این علم در بدنه جامعه و مسئولین تزریق شود و هرکس به درستی مسئولیت خود را انجام دهد بسیاری از مشکلات جامعه برطرف خواهند شد.

وی در پایان گفت: برخی دولتمردان نسبت به آینده جامعه بی‌تفاوت هستند لذا ما بسیجی‌ها باید این تفکر را تغییر دهیم؛ متاسفانه این تفکر در مردم نیز سرایت کرده است در حالیکه اگر احساس مسئولیت و حفظ معنویت به جامعه پمپاژ شود و مسئول وعده دروغ به مردم ندهد، این روش به تدریج در جامعه و مردم سرایت می‌کند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1700578
ارسال نظر
نظرات