شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گیلان
ساعت: 10:24 منتشر شده در مورخ: 1399/11/05 شناسه خبر: 1700882
کالاهای نامرغوب وارداتی تهدیدی برای بازار صنایع دستی کشور؛

جایگاه ضعیف صنایع دستی در اقتصاد کشور/ منبع ارزشمندی که می تواند جایگزین نفت شود

جایگاه ضعیف صنایع دستی در اقتصاد کشور/ منبع ارزشمندی که می تواند جایگزین نفت شود
به اعتقاد کارشناسان، حمایت و سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع دستی می‌تواند کشور را از منابع رو به اتمام نفتی بی نیاز کند اما متأسفانه این اصل در کشور ما مغفول مانده و مسئولان آنطور که باید نسبت به معرفی و ترویج صنایع دستی اقدام نکرده‌اند که اگر اینگونه نبود، هم اکنون شاهد حضور گسترده اجناس بی کیفیت، تقلبی و البته ارزان چینی در بازار داخلی نبودیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از 8دی، صنایع دستی در استان گیلان قدمتی دیرینه دارد و مردان و زنان هنرمند این خطه، فرهنگ، آیین، سنن و اعتقادات خود را طی سالیان طولانی در قالب دست سازه‌های مختلف در معرض نمایش قرار داده‌اند.

 
مروار بافی، گلیم و جاجیم، سفال، چاروق، چموش، چادرشب‌ بافی، نمد مالی و حصیربافی و رشتی دوزی از جمله مهمترین و شناخته شده ترین صنایع دستی مختص استان گیلان محسوب می‌شوند که پس از گذشت سال‌های زیاد از به وجود آمدن آنها، همچنان هنرمندانی در این حوزه‌ها با وجود مشکلات، فعالیت دارند.
 
 
 
صنایع دستی کشور را از منابع رو به اتمام نفتی بی‌نیاز کند
 
به اعتقاد کارشناسان، حمایت، برنامه ریزی، جهت دهی اصولی و سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع دستی می‌تواند کشور را از منابع رو به اتمام نفتی بی نیاز کند که اهمیت این مولفه در شرایط تحریمی دوچندان می‌شود.
 
علاوه بر مزایای اقتصادی، زمینه سازی برای گسترش صادرات محصولات صنایع دستی مؤثرترین شیوه برای معرفی فرهنگ و سنت هر کشوری محسوب می‌شود و بسیاری از کشورهای پیشرفته دنیا نیز امروزه با تمسک جستن به همین اصل، بازارهای جهانی را در دست گرفته‌اند.
 
غفلت مسئولان و وجود اجناس بی کیفیت، تقلبی و ارزان چینی در بازار داخلی
 
متاسفانه این اصل در کشور ما مغفول مانده و مسئولان حوزه فرهنگ و هنر آنطور که باید نسبت به معرفی و ترویج صنایع دستی اقدام نکرده‌اند که اگر اینگونه نبود، هم اکنون شاهد حضور گسترده اجناس بی کیفیت، تقلبی و البته ارزان چینی در بازار داخلی نبودیم.
 
البته مشکل تنها به اینجا ختم نمی‌شود و مشکلاتی نظیر عدم پوشش بیمه‌ای هنرمندان صنایع دستی که با وجود تنگناها، همچنان پای کار ایستاده‌اند، اوضاع را پیچیده‌تر کرده است.
 
در ادامه گفتگویی با معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان انجام دادیم تا علاوه بر بررسی مشکلات این حوزه، اقدامات این سازمان برای حمایت از هنرمندان این بخش را جویا شویم.
 
بیش از ۲۰ هزار هنرمند صنایع دستی در گیلان مشغول به فعالیت هستند
 
فرزاد رشیدی در گفتگو با خبرنگار ۸دی، با بیان اینکه آمار مشخصی درخصوص میزان درآمد خانوارهای گیلانی از صنایع دستی وجود ندارد گفت: هم اکنون بیش از ۲۰ هزار هنرمند صنایع دستی در گیلان مشغول به فعالیت هستند.
 
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی استان گیلان با اشاره به اینکه در سال ۹۸، یک میلیون و ۷۰۰ هزار دلار صادرات صنایع دستی از گیلان به خارج از کشور داشته‌ایم بیان کرد: همچنین ۶۰۰ هزار دلار صادرات چمدانی صنایع دستی نیز انجام شده است.
 
صادرات ۲ میلیون دلاری صنایع دستی گیلان به خارج از کشور
 
وی با بیان اینکه در سال گذشته مجموعاً ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار صادرات صنایع دستی از استان به خارج از کشور انجام شده است ادامه داد: این صادرات عمدتاً به کشورهای عراق، حاشیه خلیج فارس و حاشیه دریای کاسپین انجام شده است.
 
 

دولت هنرمندان صنایع دستی را بیمه نمی‌کند
 
رشیدی با اشاره به وضعیت بیمه هنرمندان صنایع دستی خاطرنشان کرد: دولت این قشر را بیمه نمی ‌کند و افراد خودشان باید برای این منظور اقدام کنند البته در سال‌های گذشته سهمیه‌ای برای این منظور در نظر گرفته شده بود که تماماً جذب شده است.
 
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی گیلان با اعلام اینکه در حال حاضر سهمیه جدیدی برای بیمه هنرمندان صنایع دستی از سوی دولت اعلام نشده است گفت: تفاهم نامه‌ای بین معاون صنایع دستی و صندوق بیمه روستایی و عشایری منعقد شده که طی آن تمام هنرمندان کشور به مدت یکسال از بیمه رایگان روستایی و عشایری استفاده کنند که منتظر آیین نامه اجرایی آن هستیم.
 
رشیدی با اشاره به اینکه با ثبت ملی یک شهر و ۴ روستای گیلان، عملکرد خوبی در این خصوص در سطح کشور داریم عنوان داشت: تنها سهمیه ثبت جهانی صنایع دستی کشورمان در سال گذشته متعلق به گیلان بود.
 
 
وی با تاکید بر اینکه بایستی نقش و اهمیت صنایع دستی در گیلان پررنگ‌تر شود اظهار داشت: بعد از ثبت جهانی چندین مورد، اهمیت صنایع دستی بیشتر شده و در حوزه چادر شب بافی، شال بافی و سفال برندسازی خوبی صورت گرفته است.
 
ضرورت بهره‌گیری از ظرفیت فضای مجازی جهت گسترش و ترویج صنایع دستی
 
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی گیلان با اشاره به بهره‌گیری از ظرفیت فضای مجازی جهت گسترش و ترویج صنایع دستی افزود: کلیپ‌های یک دقیقه‌ای جهت معرفی و ترویج صنایع دستی در فضای مجازی در ایام کرونا تهیه و پخش شده است.
 
تعاونی صنایع دستی گیلان قوی‌ترین تعاونی استان است
 
رشیدی با بیان اینکه تعاونی‌های مردمی در حمایت از هنرمندان حوزه صنایع دستی نقش به سزایی دارند بیان کرد: تعاونی صنایع دستی گیلان امسال به عنوان قوی‌ترین تعاونی استان انتخاب شد.
 
اثرات مخرب شیوع کرونا بر حوزه صنایع دستی
 
وی با بیان اینکه صنایع دستی به گردشگری وابسته است و شیوع کرونا روی این دو مولفه تاثیرات مخربی داشته است افزود: امیدواریم زمینه برگزاری نمایشگاه‌های صنایع دستی که نقش موثری بر اقتصاد این حوزه دارد، فراهم شود.
 
رشیدی با اشاره به اینکه در ایام کرونا اقدام به برگزاری نمایشگاه‌های مجازی صنایع دستی کردیم خاطرنشان کرد: با توجه به جدید بودن این فضا، اسنقبال خوبی از آن شده است.
 
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی گیلان با بیان اینکه برای برگزاری نمایشگاه در ماه اسفند برنامه ریزی شده است گفت: برگزاری این نمایشگاه بستگی به شرایط کرونایی و مجوز ستاد مقابله با کرونا دارد.
 
برنامه‌ریزی جهت صفر کردن تعرفه صادرات صنایع دستی گیلان به اوراسیا
 
وی دولت را متولی صادرات صنایع دستی به اروپا و آسیای میانه دانست و بیان داشت: جلسه‌ای در این باره در منطقه آزاد انزلی برگزار شد تا از ظرفیت کشورهای اوراسیا استفاده کنیم و صنایع دستی استان بدون تعرفه وارد اوراسیا شود.
 
رشیدی تاکید کرد: تبدیل منطقه آزاد انزلی به بازارچه صنایع دستی، برگزاری نشست‌ها و برنامه‌هایی درخصوص بسته بندی محصولات صنایع دستی و برگزاری کارگاه نشست مشترک با گمرک انزلی از برنامه‌های در دست اقدام است.
 
به گزارش ۸دی، پیشتر نیز در گزارشی به نیازهای تولید کنندگان صنایع پرداخته شده بود اما نیاز است که مسئولان در شرایط فعلی برای اشتغالزایی و توسعه صادرات و ارتقاء توان اقتصادی کشور، بیش از پیش به حوزه صنایع دستی و هنرمندان این بخش توجه کنند و با ارائه تسهیلات و بیمه کردن افراد فعال، بتوانند زمینه برخورداری از مزایای این بخش را برای کشور فراهم کنند.
 
انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1700882
ارسال نظر
نظرات