شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان آذربایجان شرقی
ساعت: 15:13 منتشر شده در مورخ: 1399/11/05 شناسه خبر: 1701032
رئیس اداره هواشناسی مراغه:

انتقال ایستگاه هواشناسی طبق قوانین بین‌المللی است

انتقال ایستگاه هواشناسی طبق قوانین بین‌المللی است
مدتی است بحث هایی در رابطه با تغییر مکان مرکز هواشناسی مراغه و تفاوت ارقام اعلام شده مرکز با تجهیزات عمومی خانگی مطرح شده بود که با پیگیری از رئیس اداره هواشناسی مراغه به این موارد پاسخ داده شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از رصد مراغا، رئیس اداره هواشناسی مراغه رامین حاجی زاده در رابطه با انتقال ایستگاه هواشناسی به محدوده فرودگاه اعلام کرد: در شهرهای دارای فرودگاه فعال طبق قوانین بین‌المللی استقرار ایستگاه اصلی هواشناسی در فرودگاه برای امنیت پرواز امری الزامیست و بدون داده‌های هواشناسی پرواز هواپیماها غیر ممکن می‌باشد که البته استثنائاتی در پروازهای نظامی وجود دارد.

حاجی زاده گفت: باتوجه به نزدیکی فرودگاه سهند به شهر مراغه چندان الزامی به وجود ایستگاه در داخل شهر وجود ندارد و از طرف دیگر برای جلوگیری از تاثیر عوامل مزاحم بر اندازه‌گیری پارامترهای هواشناسی کلیه ایستگاه‌ها باید در نواحی تاسیس گردند تا تاثیر عواملی مانند بلندی ساختمان‌ها، لرزش جاده‌ها و … به حداقل برسد.

وی ادامه داد: داخل شهر در محل قدیمی ایستگاه هواشناسی، برای تداوم اندازه‌گیری‌ها و باتوجه به موقعیت خاص آن، ایستگاه اقلیم‌شناسی همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد ولی طبق مقررات، داده‌های آن در رسانه‌ها منعکس نمی‌گردد و فقط کاربرد مطالعاتی دارد و داده‌های آن نیز تفاوت چندانی با دمای ایستگاه فرودگاهی ندارد (زیر ۱ درجه).

حاجی زاده با تاکید بر اینکه دقت اندازه‌گیری سنجنده‌ها و استاندارهای انداره‌گیری و پارامترهای هواشناسی با سنجنده‌های موجود در بازار که عموم مردم از آنها استفاده می‌نمایند تفاوت بسیاری دارد افزود: عدم آشنایی با این عوامل باعث برداشت متفاوت عموم با ارقام ارائه شده از سوی ادارات هواشناسی می‌گردد.

رییس هواشناسی مراغه گفت: داده‌های هواشناسی مراغه در سطح بین‌المللی و فرودگاهی است و سنجنده‌های مختلف آن در فواصل زمانی معین کالیبره شده و کاملا دقیق می‌باشند همچنین هر پارامتر هم توسط ایستگاه پیشرفته خودکار و هم توسط ادوات استاندارد سنتی (مانند دماسنج جیوه‌ای) و همچنین گراف دمانگار کنترل می‌گردد.

حاجی زاده افزود: بعلت کنترل کیفی که از سوی سازمان مرکزی بصورت ملی بر اطلاعات ارسالی اعمال می‌گردد و همچنین کاربرد این داده‌ها در نقشه‌های پیش‌بینی استانی و ملی در صورتی که سهوا در کد و ارسال داده‌‌ ایستگاهی اشتباهی رخ دهد به سهولت آشکار شده و ضمن تماس با ایستگاه سریعا اصلاح و گزارش می‌گردد لذا به جرات می‌توان ادعا کرد گزارشات هواشناسی مراغه جزو دقیق‌ترین اطلاعات در سطح ملی و بین‌المللی می‌باشند.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1701032
ارسال نظر
نظرات