شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان مازندران
ساعت: 15:29 منتشر شده در مورخ: 1399/11/06 شناسه خبر: 1701428
مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران:

مشکلی در تامین سوخت مرغداری‌های مازندران نداریم/ امسال در صادرات مرغ موفق نبودیم

مشکلی در تامین سوخت مرغداری‌های مازندران نداریم/ امسال در صادرات مرغ موفق نبودیم
عطاءالله حسن‌زاده با بیان اینکه تاکنون مشکلی در خصوص تامین سوخت مراغداری‌های مازندران نداشتیم؛ گفت: هر چند در سال گذشته، مرغداران به ویژه در مناطق بالادست با مشکلات عدیده‌ای در تامین سوخت مواجه بودند اما طی سال‌جاری این مشکلات به حداقل خود رسیده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ عطاءالله حسن‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار بلاغ، در خصوص وضعیت تامین سوخت مرغداری‌های استان در این روزهای سرد زمستانی، اظهار کرد: خوشبختانه با تدابیر اندیشیده شده، امسال مرغدارها، با مشکل خاصی در تامین سوخت، مواجه نشدند.

وی افزود: هر چند در سال گذشته، مرغداران به ویژه در مناطق بالادست با مشکلات عدیده‌ای در تامین سوخت مواجه بودند اما طی سال‌جاری این مشکلات به حداقل خود رسیده است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران، خاطرنشان کرد: تا این لحظه گزارش خاصی از گلایه‌مندی مرغداران در خصوص کمبود سوخت به ما گزارش نشده است.

ایزدی گفت: طبق مذاکرات و پیگیری‌های انجام شده، قرار شده بود آن تعداد از واحدهای مرغداری که در میان بند هستند از نفت گاز استفاده کنند و سهمیه‌ها به آنان تخصیص یابد که تا کنون مشکلی در این خصوص اعلام نشده است.

وی ادامه داد: تنها در یک مقطع، مشکل قطعی برق در چند نقطه استان داشتیم که با پیگیری‌های انجام شده، رفع شده است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران، در خصوص تعداد مرغداری‌های فعال استان عنوان کرد: ما نزدیک به دو هزار و 00 بهره‌بردار داریم که یک ‌هزار و 900 واحد دارای پروانه هستند و عمدتا 15 تا 20 درصد در دوره خواب سرمایه قرار دارند.

ایزدی در پاسخ به این سوال که آیا مشکل نهاده‌ها کاملا مرتفع شده است یا خیر، بیان کرد: کامل که نمی‌شود گفت اما خوشبختانه سامانه بازارگاه تا حد زیادی مرغداران را راضی کرده است؛ منتها یک مقداری گیروگور در بحث حمل‌ونقل و تحویل به موقع وجود دارد که امیدواریم به زودی مرتفع شود.

وی در پاسخ به این سوال که چرا علیرغم اینکه در بحث جوجه یکروزه و مرغ گوشتی دارای وضعیت مطلوبی حتی در سطح کشور هستیم اما در بحث مرغ تخمگذار به یک وضعیت مناسب و مطلوب دست پیدا نکرده‌ایم؛ تشریح کرد: بحث مرغ تخمگذار یک بحث مجزایی است که هرچند ما در این بخش نیز به لحاظ ظرفیت و توانمندی چیزی کم نداریم؛ اما روند فعالیت این صنعت در استان به نحوی است که سرمایه‌گذاری و رغبت به سمت مرغ گوشتی و جوجه یکروزه، متمایل شده است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران، اضافه کرد: البته نوسانات قیمتی موجود موجب می‌شود تا برای مدتی تولیدکنندگان مرغ تخمگذار از دور تولید، خارج شوند و اثر این اتفاق را ما در 3 تا 4 ماه بعد ببینیم؛ البته این میزان درخصوص مرغ تخمگذار تا 6 ماه، مرغ گوشتی تا یک ماه و مرغ مادر نیز تا 6 ماه، باقی می‌ماند و اثرش را در بازار مشاهده خواهیم کرد.

ایزدی مطرح کرد: از آنجا که ظرفیت استان در این بخش‌ها بالا است و ظرفیت خروجی ما بیش از نیازمان است، لذا وقتی با نوسانات قیمتی تنظیم بازار مواجه می‌شویم و قیمت‌ها بهم می‌خورد، موجب می‌شود تا با چالش قیمتی به ویژه در بخش مرغ تخمگذار مواجه شویم.

وی متذکر شد: امیدواریم که با توجه به نزدیکی به شب عید و افزایش جوجه‌ریزی‌ها در بحث تامین نهاده‌ها به مرغداران کمک شود و زیر چتر حمایتی قرار گیرند و امیدواریم با حمایت مسئولان، دچار چالش قیمتی نشویم که این امر هم به نفع تولیدکننده و هم به نفع مصرف کننده است.

مدیرعامل اتحادیه مرغداران مازندران، اذعان کرد: در شرایط فعلی و با توجه به جوجه ریزی که انجام شده است، نباید مشکلی در بحث تامین و قیمت مرغ داشته باشیم؛ مگر اینکه اتفاق غیرمنتظره‌ای به وقوع پیوندد.

ایزدی در خاتمه در خصوص وضعیت صادرات مرغ طی سال‌جاری، یادآور شد: طی سال‌جاری، میزان صادرات استان مطلوب و رضایت‌بخش نبود؛ چرا که امسال با توجه به شیوع ویروس کرونا و مشکلات فراوانی که در بحث تامین نهاده‌ها و چالش قیمتی با آن روبرو بودیم، نتوانستیم در بحث صادرات، موفق عمل کنیم.انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1701428
ارسال نظر
نظرات