شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: اقتصادی
ساعت: 15:59 منتشر شده در مورخ: 1399/11/06 شناسه خبر: 1701454
بانک مرکزی اعلام کرد:

رشد ۱.۸درصدی قیمت مسکن در ماه گذشته/ قیمت مسکن در تهران نسبت به دی‌ماه پارسال دو برابر شد

رشد ۱.۸درصدی قیمت مسکن در ماه گذشته/ قیمت مسکن در تهران نسبت به دی‌ماه پارسال دو برابر شد
بانک مرکزی اعلام کرد: متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران در دی ماه ۲۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد افزایش نشان می‌دهد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ بانک مرکزی «تحولات بازار مسکن شهر تهران در دی ماه سال ۱۳۹۹» که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است را منتشر کرد که براساس این گزارش در دی‌ماه سال ۱۳۹۹، تعداد معاملات آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران به ۵ هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل ۳۷.۶ درصد افزایش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۶۷.۱ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در ماه مورد گزارش، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معاملات ملکی شهر تهران ۲۷ میلیون و ۳۹۰ هزار تومان بود که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد افزایش و نسبت به دی ماه سال گذشته ۹۸.۳ درصد رشد را نشان می‌دهد.
 
 
بررسی تحولات متوسط قیمت مسکن به تفکیک مناطق ۲۲گانه شهر تهران موید آن است که در دی ماه سال‌جاری تعداد ۸ منطقه از مجموع ۲۲ منطقه، کاهش قیمت مسکن نسبت به ماه قبل از آن را تجربه کرده‌اند.
 
بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در دی ماه سال ۱۳۹۹ حاکی از آن است که از مجموع ۳۵۱۵ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۹ درصد بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند. سهم مذکور در مقایسه با دی ماه سال قبل حدود ۸.۲ واحد درصد کاهش یافته و در مقابل به سهم واحدهای با قدمت بالا در تمامی گروه‌های "۱۱ تا ۱۵" ،"۱۶ تا ۲۰ "و "بایش از ۲۰ سال" ساخت افزوده شده است.
 
بررسی شاخص کرایه مسکن اجاری در شهر تهران و در کل مناطق شهری در دی ماه سال ۱۳۹۹ نشان‌دهنده رشد به ترتیب معادل ۲۹.۷ و  ۳۲.۶ درصدی نسبت به ماه مشابه سال قبل است.
 
تعداد معامالت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران در ده ماهه سال ۱۳۹۹ به حدود ۷۴.۱ هزار واحد مسکونی رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۲۳.۳درصد افزایش را نشان می‌دهد. در این مدت متوسط قیمت یک متر مربع بنای واحد مسکونی معامله شده از طریق بنگاه‌های معامالت ملکی در شهر تهران ۲۲۷.۷ میلیون ریال بوده که نسبت به دوره مشابه سال قبل ۷۶.۸ درصد افزایش یافته است. 
 

متن کامل این گزارش را اینجا بخوانید.

انتهای پیام

 

https://www.dana.ir/1701454
ارسال نظر
نظرات