شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 18:59 منتشر شده در مورخ: 1399/11/08 شناسه خبر: 1702230
رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین:

فعالیت تالارها پیک جدید کرونا را رقم می‌زند/ انجام تست سریع کووید ۱۹ برای حدود ۱۲هزار قزوینی

فعالیت تالارها پیک جدید کرونا را رقم می‌زند/ انجام تست سریع کووید ۱۹ برای حدود ۱۲هزار قزوینی
پیمان نامدار، رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان قزوین با اشاره به فعالیت طرح شهید سلیمانی گفت: تاکنون ۴۱هزار و ۵۳۱ نفر در این طرح مورد حمایت قرار گرفتند و ۳۲ هزار و ۸۲۳ نفر رهگیری شدند و از حدود ۱۲ هزار نفر تست سریع کرونا صورت گرفت که ۸۹۴ نفر مورد مثبت بودند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از صبح‌قزوین، پیمان نامدار در جلسه قرارگاه مقابله با کرونای استان قزوین که امروز در سالن جلسات مدیریت بحران استانداری قزوین برگزار شد با بیان اینکه تلاش همه ما از بین بردن بیماری کروناست، اظهار کرد: تلاش همه ما این است که اجتماعات را محدود کنیم؛ امروز هفتمین کرونای انگلیسی در کشور مشخص شد که از نظر درصد فوتی، سن ابتلا و شیوع با شدت بیشتری است و مطمئنا وقتی هفت مورد در یک منطقه جغرافیایی تشخیص داده شده قطعا موارد بیشتری وجود دارد.

وی افزود: نتیجه‌ای که امروز حاصل شده ابتدا بنا بر همکاری مردم بوده و در مرحله بعد هم به دلیل سیستم ساختاری خوبی است که در حوزه بهداشت و درمان کشور وجود دارد.

این مقام مسئول ادامه داد: شرایط استان قزوین به لحاظ سنی و زیرساخت‌های بیمارستانی و آب‌وهوایی شرایط خاصی است و اکنون زمان مناسبی است که می‌توانیم بیماری را کنترل کنیم اما آمار بستری ما ثابت شده که نگران هستیم این وضعیت زمان طولانی ادامه پیدا کند.

بستری ۱۷۴بیمار کرونایی در قزوین

رئیس علوم پزشکی قزوین ادامه داد: نباید کلمه اختیاری در بازگشایی مدارس به کار برده می‌شد، چراکه به این واسطه امروز برخی مدارس و معلمان بنا بر اختیاری که دارند نیز دانش‌آموزان را ملزم به حضور در مدرسه می‌کنند.

وی اضافه کرد: همچنان یکی از معضلات در افزایش فوتی‌ها تاخیر در مراجعه مردم به بیمارستان است و زمانی مراجعه می‌کنند که اقدامات ما کارایی ندارد اما این اطمینان را می‌دهیم که حوزه‌های درمانی کشور ایزوله است و احتمال ابتلای افراد در این مراکز بسیار کم است.

این مقام مسئول اذعان کرد: ما میزان دریافت تست را در استان قزوین بالا بردیم به طوری که روزانه به ۸۰۰ تا ۹۰۰ مورد رسیدیم، اما اینکه تعدادش هنوز کم است به علت عدم مراجعه مردم است؛ وضعیت کرونای استان در کشور در شرایط میانه قرار دارد و کمترین نرخ بروز را در شهرستان البرز داشتیم.

نامدار ابراز کرد: اکنون ۱۷۴ مورد بستری در سطح استان قزوین داریم که در بیمارستان‌های خصوصی تعداد بستری‌ها صفر است و خوشبختانه هیچ بیمار در انتظار تخت آی سیو در استان نداریم، البته ۲۰ مورد بیمار متصل به دستگاه وندیلاتور هستند؛ طی ۲۴ ساعت گذشته هیچ مورد فوتی نداشتیم که چند روز پیاپی فوتی‌ها صفر بود.

فراوانی فوتیها در شهر ۷۸ درصد است

وی عنوان کرد: اکنون دو شهرستان قزوین و تاکستان در وضعیت زرد و چهار شهرستان دیگر در وضعیت آبی قرار دارند و روند بستری‌ها‌ نسبت به اردیبهشت و خرداد بهتر است؛ بیشترین میزان مبتلایان را در سنین ۳۰تا۴۰ داریم اما در مقابل بیشترین فوتی‌ها در سنین بالای ۷۰ سال با ۳۲ درصد و ۶۰تا۶۵ سال با ۲۰درصد هستند که محافظت از سالمندان یک اصل مهم است.

رئیس علوم پزشکی قزوین تصریح کرد: ۷۱درصد از مبتلایان حداقل یک بیماری زمینه‌ای دارند که اکنون دغدغه اصلی ما بیماری‌های غیرواگیر هستند، به طوری که در غربالگری فشارخون که در استان اجرا شد ۳۰درصد از جمعیت از فشار خون خود اطلاع نداشتند که این افراد در معرض خطر قرار دارند.

این مقام مسئول بیان کرد: فراوانی فوتی‌ها در مناطق شهری ۷۸ درصد و در مناطق روستایی ۲۲ درصد است؛ به طور کلی در دی ماه ۵۷ مورد فوتی داشتیم و کماکان تماس با مورد مثبت عامل اصلی ابتلا است و زنان خانه‌دار همچنان در صدر میزان مبتلایان هستند.

ظرفیت پذیرش در تالارها ۶۰ نفر است

وی با اشاره به فعالیت طرح شهید سلیمانی اظهار کرد: تاکنون ۴۱هزار و ۵۳۱ نفر در این طرح مورد حمایت قرار گرفتند و ۳۲ هزار و ۸۲۳ نفر رهگیری شدند و تعداد ۱۱ هزار و ۹۷۸ تست سریع انجام شده که ۸۹۴ نفر مورد مثبت بودند.

نامدار عنوان کرد: هزار و ۲۱۲ نفر در منزل خدمات دریافت کردند که ۹۶۶ مورد تست انجام شده که ۸۴ مورد مثبت تشخیص داده شدند؛ ۱۳هزار و ۱۶ مورد بازدید مشترک صورت گرفته که منجر به ۴۷۵ مورد پلمب و شش هزار و ۶۵ مورد اخطار شده است.

رئیس علوم پزشکی قزوین گفت: گشایش تالارها نگرانی را برای پیک بعدی بیماری ایجاد می‌کند؛ طبق دستورالعمل در مناطق زرد باید نهایتا ۶۰ نفر یعنی ۳۰ خانم و ۳۰ آقا در تالارها حضور یابند؛

وی در پایان بیان کرد: باتوجه به در پیش بودن ماه رجب و شعبان قطعا مراسمات زیاد خواهد شد و در مناطق روستایی هم عروسی‌ها بدون توجه به پروتکل‌ها برگزار می‌شود که نظارت جدی می‌طلبد.

انتهای پیام/ 

 

https://www.dana.ir/1702230
ارسال نظر
نظرات