شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 14:55 منتشر شده در مورخ: 1399/11/13 شناسه خبر: 1703627
مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد:

علمای یزد مخالف گردشگری نیستند/ تنها ۳۰ درصد تورلیدرها یزدی هستند

علمای یزد مخالف گردشگری نیستند/ تنها ۳۰ درصد تورلیدرها یزدی هستند
فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد با بیان اینکه علمای یزد مخالف گردشگری نیستند، گفت: تنها ۳۰درصد تورلیدرها یزدی هستند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا، سید مصطفی فاطمی مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد پیش از ظهر امروز در نشست خبری کمیته یزد میراث جهانی که در حسینیه آقا برگزار شد با اشاره به اینکه برنامه‌های مختلفی را در این کمیته در نظر گرفته بودیم که با توجه به کرونا شرایط تغییر کرد، اظهار داشت: برنامه‌های بسیاری را از ابتدای شروع کنگره ۴هزار شهید استان یزد در نظر گرفتیم که متاسفانه به علت شیوع ویروس کرونا امکان برگزاری آن به صورت حضوری نداشت.

وی با بیان اینکه محور گردشگری ادبی یکی از محورهایی بود که در کمیته یزد میراث جهانی در نظر گرفتیم، گفت: در نظر داشتیم با در گردشگری دفاع مقدس و انقلاب اسلامی به شکل دیگری به موضوع شهدا و ایثارگری‌های آن بپردازیم که کرونا بسیاری از این برنامه‌ها را مختل کرد.

فاطمی اضافه کرد: از دیگر برنامه‌هایی که در کمیته یزد شهر میراث جهانی برای آن برنامه‌ریزی کردیم، اجرای تور ویژه معرفی انقلاب اسلامی و شهدا بود که متاسفانه این کار نیز به علت کرونا امکان انجام نبود.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد با اشاره به راه‌اندازی موزه شهدا را در بافت تاریخی یزد، اذعان کرد: ساختمانی در بافت تاریخی شناسایی و مذاکرات نهایی صورت گرفته تا یک موزه کوچک برای بیان رشادت‌ها و ایثارگری‌ها شهدا در یزد ایجاد و گردشگران بتوانند از آن استفاده کنند.

وی با اشاره به ورود میراث فرهنگی در بحث ترجمه داستان‌ها و روایت‌های زندگی شهدا به زبان‌های مختلف، اظهار داشت: با ترجمه آن به زبان‌های مختلف آن را در قالب بروشور به چاپ رسانده و در اختیار گردشگران خارجی قرار می‌دهیم ولی در حال حاضر در فضای مجازی فعالیت می‌کنیم.

 

میراث فرهنگی گستردگی زیاد اما بودجه کم دارد

وی در ادامه با بیان اینکه میراث فرهنگی دارای گستردگی فراوان اما بودجه کم نسبت به دیگر وزارتخانه‌ها است، افزود: بودجه کل وزارت خانه میراث فرهنگی ۱۴۰میلیارد تومان است در حالی در وزارتخانه‌های دیگر شاید نزدیک به ۶۰ هزار میلیارد باشد.

فاطمی ادامه داد: در حال حاضر ۲۲ هزار پلاک ثبتی در عرصه بافت تاریخی وجود دارد که ۱۰۰۰ واحد آن به همت مردم و میراث فرهنگی مرمت شده اما ۲۱ هزار واحد ثبتی آن نیاز به مرمت دارد که با این بودجه و گستردگی که دارد بسیار دشوار و سخت است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد اضافه کرد: میراث فرهنگی به علت نیروی کمی که در اختیار دارد از مجموعه‌های دیگری مثل بسیجیان نیز استفاده می‌کند تا در برهه‌های مختلف بتواند اقدامات مناسب را در خصوص جریان‌های پیش آمده انجام دهد.

 

مرمت پشت بام بازار یزد پس از ۴۰ سال

وی با بیان اینکه بعد از ۴۰ سال اقدام به مرمت پشت بام بازار یزد کردیم، اذعان داشت: ما شاید در اجرای کار خود به مانند دیگر مجموعه‌ها نواقص و مشکلاتی را داشته باشیم اما دغدغه همیشگی ما حفظ بافت تاریخی و ارزشمند یزد است و تمام تلاش خود را در این زمینه به کار بستیم.

فاطمی به دغدغه علمای یزد در خصوص برخی اتفاقات در بافت تاریخی اشاره کرد و اذعان داشت: علمای یزد و دغدغه مندان این عرصه هیچ‌گاه مخالف گردشگری نیستند و حتی در بسیاری از موارد نیز کمک‌های به میراث داشته‌اند تا بتوانیم فعالیت‌های خود را به شکل صحیح انجام دهیم اما برخی ایرادات و مشکلاتی بوده که درصدد رفع آن هستیم.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد از پلمپ دو واحد در بافت تاریخی خبر داد و گفت: این امر در هفته گذشته به دو علت انجام شد که یکی از آن به خاطر عدم رعایت نکات بهداشتی و یکی هم با توجه به دغدغه علمای یزد پلمپ شد.

وی با اشاره به اینکه نظارت کویر با میراث فرهنگی نیست، اذعان داشت: کمپ‌های کویرنوردی زیر نظر میراث است که به صورت دقیق روی آن نظارت می‌شود اما کویر و افرادی که به کویر می‌روند را نمی‌توانیم کنترل کنیم.

فاطمی با تاکید بر اینکه اگر امسال نیز نوروز نداشته باشیم، گردشگری نابود می‌شود، اظهار داشت: امیدواریم که مسئولان به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که گردشگری استان بتواند به فعالیت خود ادامه دهد.

 

۷۰ درصد تورلیدرها یزدی نیستند

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان یزد در ادامه با اشاره به اینکه تقریباً ۷۰ درصد راهنمایان تورهای گردشگری یزدی نیستند، افزود: برخی از تورلیدرها از تهران تائید و به یزد وارد می‌شوند که طبیعتاً کنترل این افراد با ما نیست اما تورلیدرهای یزد یکی از بهترین و مطمئن‌ترین و باسوادترین راهنمایان گردشگری در کل کشور هستند ولی در مواردی هم اگر اشتباه یا خطایی از سوی آنها صورت گرفته به صورت جد برخورد کردیم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1703627
ارسال نظر
نظرات