شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 08:19 منتشر شده در مورخ: 1399/11/14 شناسه خبر: 1703853
دستاوردهای انقلاب در البرز؛

سهم ۷۴ درصدی عشایر البرز در تولید گوشت/ ۸۶۰ خانواری که ترجمان ۴۲ سال مقاومت اقتصادی شدند

سهم ۷۴ درصدی عشایر البرز در تولید گوشت/ ۸۶۰ خانواری که ترجمان ۴۲ سال مقاومت اقتصادی شدند
تیتریک در اولین گزارش پیشرفت های کرج پس از انقلاب به سراغ عشایر رفته است، مردمی که نه تنها در انقلاب شهید دادند بلکه بعد از آن هم ظرفیت بزرگی در راستای تولید محصولات دامی شدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتریک، 42 سال از انقلابی که سال 57 به دست مردم رقم خورد می گذرد، مبارزه ای که استقلال را دنبال می کرد و وابسته شرق و غرب نبود، حرکتی که با گذشت 4 دهه همچنان از ان به عنوان متفاوت ترین خیزش مردم جهان یاد می شود.

گوشه و کنار ایران برخاستند تا به آمریکا، انگلیس و ابرقدرت های جهان بگویند از اینکه کشورشان زیر یوغ آنهاست خسته شده اند و دیگر نمی خواهند برای کوچکترین چیزی از کدخدا اجازه بگیرند. انقلابی را رقم زدند که امروز در دنیا حرف برای گفتن دارد و تمام مکاتب جهان را متحیر کرده است.
 
از شرق تا غرب و از جنوب تا شمال ایران سهمی از این مبارزه داشتند تا انقلاب 57 به ثمر نشست اما ماجرا به اینجا ختم نشد چرا که پیشرفت و آبادانی در راه بود، کرج یکی از شهرهایی است که کانون مبارزات سال 57 شد، مبارزانی از دل این دیار سر براوردند که نگذاشتند لشگر زرهی قزوین یا گارد شاه وارد تهران شده و آنهارا به خاک خون بکشند.
 
شهید دادند اما نگذاشتند آرمان هایی که امام (ره) آنها را برای کشورمان پیش بینی کرده بودند بر زمین بماند، انقلاب که پیروز شد همان مردم ایستادند و آبادانی را در پیش گرفتند، از مدرسه سازی تا تبدیل راه های روستایی به آسفالت و هزاران اقدام جهادگرانه دیگر که امروز کرج را نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه و جهان سرآمد کرده است.
 
تیتریک در اولین گزارش پیشرفت های کرج پس از انقلاب به سراغ عشایر رفته است، مردمی که نه تنها در انقلاب شهید دادند بلکه بعد از آن هم ظرفیت بزرگی در راستای تولید محصولات دامی شدند. جامعه عشایری استان البرز متشکل از ایلات شاهسون، مغان، سنگسر، کلهر و طوایف مستقل عرب (باقری، جمالی، صحنایی، عبدی)، کلکویی، کلوند، فشند و تات با حدود 860 خانوار و جمعیتی بالغ بر 4 هزار و 780 نفر به علاوه 54 خانوار مهمان با جمعیت 300 نفر در فصل کوچ، با در اختیار داشتن 321 هزار راس دام سبک که 74 درصد دام سبک استان را شامل می شود، از 148 هزار هکتار از مراتع بهره برداری می کنند.
 
 
عللکرد 42 ساله امور عشایر البرز 

 
عشایر البرز با تولید قریب به 3 هزار 691 تن گوشت، 6 هزار و 741 تن شیر گوسفندی (77 درصد شیر گوسفندی استان) و یک هزار و 268 تن سایر فراورده های لبنی نقش عمده ای در تامین مواد پروتئینی استان بر عهده دارند. عشایر در زمینه صنایع دستی بافتنی، صنایع دستی سنگی تزئینی، پرورش آبزیان، زنبورداری، جمع آوری گیاهان دارویی، تولید قارچ، زراعت، باغبانی و مرتع داری نیز فعالیت می کنند.
 
عشایر استان که از خدمات دهی 2 شرکت تعاونی عشایری شهرستان کرج و ساوجبلاغ در زمینه های تولید و تامین نهاده های دامی، بازاریابی محصولات تولیدی و تهیه مایحتاج اساسی برخوردار هستند. در 6 سامانه عشایری (جمالی، عرب باقری، کلوند، جزیره، کوچان و ساکن) و 68 سامان عرفی در شهرستان های کرج، فردیس، ساوجبلاغ، طالقان، نظرآباد و اشتهارد استقرار داشته و به منظور بهره برداری از مراتع با عبور از 6 ایلراه اصلی شناسایی شده، برای تعلیف دام هایشان علاوه بر استان البرز به استان های تهران، سمنان، قم، مرکزی، مازندران و قزوین نیز کوچ می کنند.
 
امور عشایر استان البرز به منظور ساماندهی و افزایش بهره وری تولیدات عشایر، طرح زنجیره تولید گوشت قرمز دام عشایر را به اجرا درآورده است و ایجاد تعادل نسبی بین دام و مرتع، جلوگیری از فروش اجباری و زودهنگام دام و حذف واسطه ها، ایجاد و تثبیت اشتغال در مناطق عشایری، ارتقا بهداشت جایگاه دام و افزایش راندمان تولید و افزایش درآمد خانوار عشایری از اهداف اصلی این طرح می باشد.
 
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1703853
ارسال نظر
نظرات