شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان گیلان
ساعت: 14:27 منتشر شده در مورخ: 1399/11/15 شناسه خبر: 1704362
دستاوردهای انقلاب؛ جهش بی سابقه در گازرسانی به روستاهای گیلان

حسرت گیلانی‌ها در بهره‌مندی از نعمت گاز در قبل از انقلاب/ لوله‌های گازی که از گیلان رد می‌شد تا به شوروی برسد

حسرت گیلانی‌ها در بهره‌مندی از نعمت گاز در قبل از انقلاب/ لوله‌های گازی که از گیلان رد می‌شد تا به شوروی برسد
قبل از انقلاب، خط لوله سراسری گاز ایران از پالایشگاه بیدبلند آغاز شده و پس از عبور از آستارا به شوروی می رسید. گیلانی ها در حالی شاهد لوله کشی گاز بودند که سال ها در حسرت بهره مندی از این موهبت خدادادی به سر می بردند، حسرتی که هیچ گاه مورد توجه رژیم شاهنشاهی قرار نگرفت این در حالی است که اکنون علاوه بر تمام مناطق شهری استان بیش از ۹۵درصد روستاهای گیلان نیز گازرسانی شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از 8دی، عموما مردم یک جامعه به داشتن کشوری با منابع طبیعی غنی افتخار می‌کنند. چهلمین و دومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی همراه با دستاوردهای بسیاری مخصوصا در حوزه انرژی است.

رتبه چهارم ایران در ذخایر نفت و رتبه دوم در ذخایر گاز طبیعی

ایران در ذخایر نفتی چهارمین جایگاه را داراست، همچنین رتبه دومین کشور دارای بیشترین منابع گازی جهان را در اختیار دارد.

مهم‌ترین مأموریت شرکت ملی گاز ایران، زدودن چهره محرومیت‌ و رفع مشکلات انرژی در مناطق محروم و روستایی می باشد و دهه فجر می‌تواند فرصت خوبی برای معرفی و ارائه دستاوردهای ۴دهه نظام مقدس جمهوری اسلامی باشد تا از این طریق مردم نیز از مزایا و خدمات این فعالیت ها آگاه شوند.

وضعیت گازرسانی گیلان قبل از انقلاب

پیش از انقلاب هیچ منطقه ای از گیلان گاز نداشت اما با پیروزی انقلاب اسلامی روند گازرسانی به شهرها، روستاها و مناطق محروم گیلان آغاز شد و سرعت گازرسانی به روستاها از برکات انقلاب اسلامی است که برگ زرینی در راستای خدمت‌رسانی و ارتقای کیفیت زندگی برای آحاد جامعه می‌باشد‌.

شرکت گاز استان گیلان علیرغم بهره مندسازی بیش از ۹۸درصد از خانوارهای شهری و روستایی استان از نعمت گاز طبیعی، با همت و جدیت فراوان به دنبال گازرسانی به مناطق باقیمانده و روستاهای صعب العبور و کوهستانی است.

در دی ماه امسال بیش از ۷۵هزار انشعاب و ۲۱۳ایستگاه تقلیل فشار گاز در استان نشت یابی شدند و هدف شرکت گاز از اجرای گسترده بازرسی و نشت یابی، افزایش ایمنی خطوط و حفظ پایداری جریان گاز مشترکین است.

لوله های گازی که از گیلان رد می شد تا به شوروی برسد

حسین اکبر، مدیر عامل شرکت گاز گیلان با بیان اینکه قبل از انقلاب، گیلان با عبور خط لوله سراسری گاز از پالایشگاه بیدبلند در آغاجاری به دلیل نیاز شوروی لوله کشی شده بود اظهار کرد: این خط کشی لوله گاز تا آستارا بود که از لوشان این خط ۴۰اینچ وارد استان گیلان شد.

اکبر با بیان اینکه در آن زمان تنها یک ایستگاه تقویت فشار در رشت وجود داشت، بیان کرد: این ایستگاه در نهایت گاز را برای آستارا صادر می‌کرد.

مدیرعامل شرکت گاز گیلان با اشاره به اینکه این خط لوله گاز هیچ نوع خدماتی را به استان ما ارائه نمی‌کرد افزود: عملیات گازرسانی به این شکل کنونی بعد از اتمام جنگ تحمیلی و سال ۶۷ در گیلان شروع شد و ما ظرف این ۳۲ سال این افتخار را داریم که تمامی ۵۲ شهر استان بجز ماسوله به دلیل بافت تاریخی را دارای نعمت گاز کنیم.

بهره مندی تمام مناطق شهری استان گیلان از نعمت گاز

وی با تأکید بر اینکه هم اکنون درصد بهره مندی در بخش شهری ۹۹/۹۷ درصد است و می‌توانیم بگوییم که کار گازرسانی در بخش شهری به پایان رسیده است گفت: از دهه ۸۰ گازرسانی به روستاها با دریافت خودیاری و سپس به شکل کاملا رایگان شروع شد که ظرف این چندسال و تا پایان دهه فجر امسال ۲هزار و ۸۰ روستا را گازرسانی کردیم.

گیلان استان سبز در خدمات گازرسانی/ جهش بی سابقه در گازرسانی به روستاهای گیلان

 

اکبر ادامه داد: بابت شاخص جمعیتی در بخش روستایی به ۹۵/۹ در بخش روستایی خواهیم رسید و در مجموع بالغ بر ۹۹درصد از جمعیت روستا از گاز طبیعی بهره مند هستند.

مدیرعامل شرکت گاز گیلان با اشاره به اینکه ۴ شهر از ۵۱ شهر و هزار و ۱۴ روستا از مجموع تعداد، در طی دولت یازدهم و دوازدهم با اعتباری حدوداً ۹۸۰ میلیارد تومان گازرسانی شد افزود: این یک جهش بی سابقه ای علی الخصوص در بخش روستایی است.

وی با تاکید بر اینکه مدتی است به عنوان استان سبز در بحث گاز معرفی شده ایم گفت: در تعاریف مجموعه وزارت خانه استان هایی که بهره‌مندی از گاز را بیش از ۹۵ درصد داشته باشد را استان سبز تعریف می‌کنند که ما مدت هاست از این ۹۵ درصد عبور کرده ایم.

جایگزینی گاز طبیعی در واحدهای صنعتی استان

اکبر با بیان اینکه علاوه بر گازرسانی در بخش روستایی و شهری و توسعه‌ گاز رسانی در بحث صنایع نیز تکلیف داریم افزود: امسال موفق شدیم در دهه فجر ۲۹ واحد صنعتی را از گاز بهره‌مند کنیم که باعث جایگزینی بیش از ۸هزار متر مکعب در ساعت‌ گاز با سوخت مایع شد؛ در گذشته این تولیدکنندگان و واحد‌های صنعتی سوخت مایع داشتند‌ که اکنون با گاز طبیعی جایگزین شد.

مدیر عامل شرکت گاز گیلان در ادامه خاطرنشان کرد: این ۲۹ واحد با بیش از ۷۰۰ میلیون تومان اعتبار سرانجام گرفت.

وی با اشاره به افتتاح گازرسانی در ۲۳ روستا با بیش از ۱۳۰۰خانوار در دهه فجر امسال افزود: حدود ۱۳ میلیارد تومان برای این روستاها و در مجموع مبلغی قریب به ۱۴/۳میلیارد تومان هزینه‌ کردیم.

اکبر گفت: هر نعمتی را شکری واجب است، یکی از نعمت های بزرگ برای ما ایرانیان استحصال گاز در کشور خودمان است و یکی از شکرانه های ما برای این نعمت نهایت صرفه‌جویی در استفاده از آن است.

مدیر عامل شرکت گاز گیلان تصریح کرد: این نعمت خدادادی برای کل آحاد جامعه و نسل های بعدی است پس لازم است مصرف کنندگان علاوه بر صرفه جویی، اولا رعایت ایمنی کنند زیرا هنوز تلفاتی در حوزه مرگ خاموش، آتش و انفجار داریم و ثانیا به مصرف بهینه‌ با رعایت دمای آسایش توجه کنیم.

وی با اشاره به دمای ۱۸ تا ۲۱ درجه ای به عنوان دمای آسایش بیان کرد: اگر بتوانیم خانه را در این دما ثابت نگه داریم می‌توانیم اعلام کنیم که در حین مصرف، بهینه مصرف می‌کنیم.

طرح های تشویقی دولت برای مصرف کنندگان گاز

اکبر در ادامه با اشاره به اجرای ۲ طرح تشویقی رایگان شدن مصرف کنندگان کم مصرف توسط دولت گفت: اگر مشترکین در ماه های سرد سال شامل دی، بهمن، اسفند و فروردین هرساله بتوانند زیر ۲۰۰ مترمکعب در ماه مصرف داشته‌ باشند مصرف گاز آن ها رایگان خواهد بود و به هیچ وجه پرداخت گازبها نخواهند داشت.

مدیر عامل شرکت گاز گیلان تصریح کرد: اگر به هر دلیلی این میزان مصرف صورت نگرفت سیستم به طور خودکار میانگین مصرف سال قبل را با مدت مشابه امسال مقایسه میکند که در این صورت اگر مصرف کنندگان ۱۰ درصد میانگین ۲ سال را داشته باشند شامل حال ۱۵ درصد می شوند ولی اگر ۱۵ درصد افزایش داشته باشند ۱۵درصد جریمه می‌شوند.

وی با اشاره به دیگر طرح‌ تشویقی برای ساکنین منازل شوفاژ دار ابراز کرد: این مشترکین می‌توانند به سایت شرکت ملی گاز (nigc.ir) مراجعه کرده شماره اشتراک و مشخصات شخصی خود را وارد کنند؛ این سیستم نحوه‌ صرفه جویی را برای موتورخانه ها نشان می‌دهد.

اکبر ادامه داد: شرکت گاز شرکت های معتبری را شناسایی و معرفی‌ کرده که با حضور در محل مورد نظر خدماتی را به صورت رایگان ارائه میدهد اما این خدمات مستلزم وارد کردن اطلاعات و مشخصات مشترکین در سامانه شرکت گاز است؛ این کار با هدف کاهش مصرف گاز، کارآفرینی و کمک با اقتصاد خانواده می‌‌شود.

به گزارش 8دی، شرکت گاز گیلان برای افزایش ضریب ایمنی خطوط، ضمن استفاده از پیمانکاران با‌ سابقه و مجرب در امر نشت یابی، از تجهیزات مدرن برای بازرسی تاسیسات گاز استفاده می کند.

اما شرکت گاز مسئول حفظ پایداری و تامین ایمنی تاسیسات گاز تا درب منازل مردم می باشد و مشترکین باید با استفاده از وسایل گازسوز استاندارد و بررسی مستمر تجهیزات مرتبط با گاز، ایمنی منازل خود را تضمین کنند.

صرفه‌جویی نکنید؛ بهینه مصرف کنید

گاز نعمت خدادادی است و استفاده از آن برای تمام مکان ها ضروری است اما در این بین نباید از صرفه جویی در مصرف آن غافل شد، صرفه‌جویی به معنای ‌بهینه مصرف کردن است زیرا قرار نیست خود را از داشتن این نعمت که خداوند بی منت به ما بخشیده است محروم کنیم.

برای داشتن یک مصرف بهینه و درست کمی بیشتر لباس بپوشید، اجاق گاز را بیهوده روشن نگذارید، تا جایی که برایتان امکان دارد منافذ خروج هوا را ببندید و به پرده‌ها، درها، راه های خروج گرما از خانه توجه کنید تا این نعمت خدادای برای آیندگان حفظ شود زیرا فرقی نمی‌کند چقدر در این کره خاکی عمر می‌کنیمو کجا زندگی می‌کنیم مهم این است که یادمان باشد همه ما در این دنیا در یک کشتی سفر می‌کنیم و تخریب قسمتی از آن همه ما را غرق می‌کند. مهم این است که نسبت به طبیعت پیرامون خود بی‌تفاوت نباشیم و به آنچه در آن رخ می‌دهد حساس باشیم.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1704362
ارسال نظر
نظرات