شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 14:44 منتشر شده در مورخ: 1399/11/16 شناسه خبر: 1704792
مدیر فنی دفتر مهندسی و نظارت برق استان ‌قزوین:

۱۶ درصد انرژی قزوین از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین می‌شود/ احداث شهرک انرژی ۵۰۰ مگاواتی در آبیک

۱۶ درصد انرژی قزوین از انرژی‌های تجدیدپذیر تامین می‌شود/ احداث شهرک انرژی ۵۰۰ مگاواتی در آبیک
محمد مرشدزاده،مدیر فنی دفتر مهندسی و نظارت شرکت توزیع برق استان قزوین از احداث شهرک انرژی به ظرفیت هزار هکتار در مرز آبیک و بوئین زهرا خبر داد و گفت: استاندار قزوین و مسئولان اجرایی به دنبال فراهم کردن زیرساخت‌های یک شهرک انرژی هستند که تقریبا ۵۰۰مگاوات ظرفیت دارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  صبح قزوین، امروز انقلاب اسلامی ایران علی‌رغم هجمه همه‌جانبه استکبار جهانی و تحریم‌های ناجوانمردانه، در اعماق قلوب مردم آزادی‌خواه جهان جای گرفته و هر روز بر پیشرفت و عظمت آن افزوده می‌شود؛ بنابراین پیشرفت ایران اسلامی در طول این چهار دهه بر کسی پوشیده نیست.

انرژی‌های نو از جمله دستاوردهای فناوری بشر هستند که در دو دهه اخیر در جهان مورد توجه قرار گرفته‌اند؛ کشور ما نیز از جمله کشورهایی است که علی‌رغم داشتن ذخایر نفتی فراوان به این عرصه ورود کرده است.

جالب است بدانیم تا امروز برق‌رسانی به تعدادی از روستا و شهرها در کشور در نقاط صعب‌العبور یا مناطق دورافتاده یا مناطقی که عرصه منابع طبیعی و جنگل‌ها بوده و احداث شبکه برق موجب تخریب آن می‌شد، با استفاده از سیستم‌های انرژی‌های نو و تجدیدپذیر انجام شده است.

قزوین از جمله استان‌هایی است که به دلیل موقعیت جغرافیایی و داشتن ارتفاع از سطح دریا از استان‌های مستعد برای احداث نیروگاه و نصب پنل‌های خورشیدی است  به دلیل اینکه وقتی در ارتفاعی بالاتر از سطح دریا قرار می‌گیریم دمای هوا کاهش پیدا کرده و راندمان پنل‌ها بیشتر می‌شود.

محمد مرشدزاده در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، با اشاره به فعالیت نیروگاه‌های بادی در استان قزوین، اظهار کرد: نیروگاه سبزباد سیاهپوش به ظرفیت ۱۷مگاوات در سال ۸۸، نیروگاه بادی انرژی‌های تجدیدپذیر مپنا کهک به ظرفیت ۵۵مگاوات به صورت فاز به فاز از سال ۹۲ تا ۹۶ و نیروگاه آرین مهباد به ظرفیت ۶۲مگاوات در سال ۹۷، سه نیروگاه فعلی استان هستند که وارد مدار شده‌اند.

وجود ۳نیروگاه به ظرفیت کل ۱۳۴مگاوات در قزوین

وی با بیان اینکه اولین نیروگاه بادی در قزوین در سال ۸۸ راه‌اندازی شد، افزود: این سه نیروگاه به ظرفیت کل ۱۳۴مگاوات در استان وجود دارند که در روستای سیاهپوش بخش طارم سفلی، شمال اتوبان قزوین_زنجان به سمت تاکستان و کهک واقع شده‌ است.

مدیر فنی دفتر مهندسی و نظارت شرکت توزیع برق استان قزوین بیان کرد: استان قزوین به دلیل واقع شدن در کمربندی باد کهک و سیاهپوش یکی از بهترین نقاط جهت نصب نیروگاه‌های بادی است؛ باتوجه به این ظرفیت اکنون موافقت‌نامه ۱۷نیروگاه به ظرفیت ۵۷۹مگاوات از طرف ساتبا و ۱۱پروانه احداث به ظرفیت ۳۳۸ مگاوات صادر شده، همچنین ۶ قرارداد به ظرفیت۲۴۸ مگاوات مبادله شده است که اگر این توافق نامه‌ها به سرانجام برسد به ظرفیت ۵۷۹مگاوات خواهیم رسید.

مرشدزاده ابراز کرد: چون انرژی‌های فورماسیون سایر نیروگاه‌ها از گاز یا انرژی‌های فسیلی استفاده می‌کنند آلودگی بسیاری برای هوا و محیط زیست ایجاد خواهد کرد، اما نیروگاه‌های بادی علاوه بر تولید انرژی برای محیط زیست هم آلودگی ندارد.

وی درباره نیروگاه‌های خورشیدی استان قزوین عنوان کرد: اکنون موافقت‌نامه ۳۳واحد به ظرفیت ۲۳۰مگاوات و ۲۳واحد به اندازه ۱۴۳مگاوات پروانه احداث توسط ساتبا صادر شده و ۱۰واحد به اندازه ۳۹مگاوات مبادله می‌شود.

مدیر فنی دفتر مهندسی و نظارت شرکت توزیع برق استان قزوین ادامه داد: اکنون تقریبا ۴مگاوات به تعداد ۳نیروگاه به بهره برداری رسیده؛ نیروگاه خورشیدی مپنا(کهک)به ظرفیت ۲مگاوات در سال۹۷ و نیروگاه یک مگاواتی شرکت تیزکوپان، نیروگاه‌های خورشیدی واقع در استان هستند که وارد مدار شده‌اند.

کمک نیروگاه‌های خورشیدی به کاهش تلفات افت ولتاژ 

مرشد زاده با بیان اینکه این نیروگاه‌ها تا حدود زیادی نیاز برق استان قزوین را تامین می‌کند، تصریح کرد: این نیروگاه‌ها از لحاظ پدافند غیرعامل اهمیت زیادی دارند زیرا به صورت پراکنده و غیرمتمرکز در استان واقع شده‌اند.

وی عنوان کرد: اگر در نیروگاه شهید رجایی مشکلی ایجاد شود، این امکان وجود دارد که کل شبکه استان قزوین دچار آسیب شود، اما نیروگاه‌های بادی و خورشیدی چون در نقاط مختلف استان قرار دارند این مشکل را نخواهند داشت.

این مقام مسئول با بیان اینکه نیروگاه‌های خورشیدی به کاهش تلفات افت ولتاژ نیز کمک می‌کند، افزود: ظرفیت استان قزوین در بخش انرژی خورشیدی تقریبا ۷۰۰-۸۰۰مگاوات است که اکنون چهار مگاوات وارد مدار شده که تقریبا دو درصد انرژی برق استان را تامین می‌کند.

وی با اشاره به اینکه هفت درصد انرژی برق استان توسط نیروگاه بادی تامین می‌شود، بیان کرد: خوشبختانه در کشور به این دستاورد رسیده‌ایم که تقریبا ساخت تمام تجهیزات نیروگاه‌های بادی و خورشیدی اعم از طراحی و اجرا را به صورت داخلی تولید کنیم در حالی‌که قبل از انقلاب فقط قابلیت اجرا را داشتیم.

مرشد زاده اضافه کرد. شرکت مپنا، مدیریت پروژه‌های نیروگاهی اعم از طراحی توربین‌ها و ساخت آن‌ها را انجام می‌دهد؛ همچنین اخیرا پنل‌های خورشیدی توسط چند شرکت در کشور تولید می‌شود که اینورترهای آن توسط شرکت‌های دانش بنیان وارد مرحله نهایی تولید انبوه شده است.

احداث شهرک انرژی به ظرفیت هزار هکتار در مرز آبیک

وی از احداث شهرک انرژی به ظرفیت هزار هکتار در مرز آبیک و بوئین زهرا خبر داد و افزود: استاندار و مسئولان اجرایی به دنبال فراهم کردن زیرساخت‌های یک شهرک انرژی هستند تا متقاضیان بخش خصوصی به راحتی بتوانند در آنجا نیروگاه‌هایشان را احداث کنند که تقریبا ۵۰۰مگاوات ظرفیت دارد.

مدیر فنی دفتر مهندسی و نظارت شرکت توزیع برق استان قزوین اذعان داشت: برای اجرای هر مگاوات در نیروگاه، ۱۲-۱۵ میلیارد تومان هزینه برآورد می‌شود همچنین زیر ساخت‌های آن که شامل خطوط انتقال و پست‌های فوق توزیع ۳۰مگاواتی است تقریبا بین ۲۵-۳۰میلیارد تومان هزینه نیاز دارد.

وی در پایان با بیان اینکه با احداث این شهرک انرژی ۵۰۰ مگاواتی تقریبا برای دوهزارنفر به صورت مستقیم اشتغال‌زایی می‌شود، گفت: نیروگاه‌های بادی سالانه تقریبا ۴۱۱هزار مگاوات ساعت انرژی و نیروگاه‌های خورشیدی نیز ۸هزار و ۴۰۰مگاوات ساعت انرژی تولید می‌کند که در کل ۱۶درصد ظرفیت را نیروگاه‌های بادی و نیم درصد ظرفیت را نیروگاه‌های خورشیدی تامین می‌کند.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1704792
ارسال نظر
نظرات