شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 09:14 منتشر شده در مورخ: 1399/11/18 شناسه خبر: 1705104
دستاوردهای انقلاب در البرز؛

صنعت کشاورزی البرز در ۴۲ سالگی انقلاب گل کاشت/ از صادرات ۱۸۰ میلیون دلاری محصولات تا ثبت رقم لاله سفید در جهان

صنعت کشاورزی البرز در ۴۲ سالگی انقلاب گل کاشت/ از صادرات ۱۸۰ میلیون دلاری محصولات تا ثبت رقم لاله سفید در جهان
تیتریک در سومین گزارش پیشرفت‌های کرج پس از انقلاب به سراغ کشاورزی رفته است، حوزه ای که با ورود علم رنگ و بوی تازه ای به خود گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛به نقل از تیتریک، ۴۲ سال از انقلابی که سال ۵۷ به دست مردم رقم خورد می گذرد، مبارزه ای که استقلال را دنبال می کرد و وابسته شرق و غرب نبود، حرکتی که با گذشت ۴ دهه همچنان از ان به عنوان متفاوت ترین خیزش مردم جهان یاد می‌شود.

گوشه و کنار ایران برخاستند تا به آمریکا، انگلیس و ابرقدرت‌های جهان بگویند از اینکه کشورشان زیر یوغ آنهاست خسته شده اند و دیگر نمی‌خواهند برای کوچکترین چیزی از کدخدا اجازه بگیرند. انقلابی را رقم زدند که امروز در دنیا حرف برای گفتن دارد و تمام مکاتب جهان را متحیر کرده است.
 
از شرق تا غرب و از جنوب تا شمال ایران سهمی از این مبارزه داشتند تا انقلاب ۵۷ به ثمر نشست اما ماجرا به اینجا ختم نشد چرا که پیشرفت و آبادانی در راه بود، کرج یکی از شهرهایی است که کانون مبارزات سال ۵۷ شد، مبارزانی از دل این دیار سر براوردند که نگذاشتند لشگر زرهی قزوین یا گارد شاه وارد تهران شده و آنهارا به خاک خون بکشند.
 
شهید دادند اما نگذاشتند آرمان‌هایی که امام(ره) آنها را برای کشورمان پیش بینی کرده بودند بر زمین بماند، انقلاب که پیروز شد همان مردم ایستادند و آبادانی را در پیش گرفتند، از مدرسه سازی تا تبدیل راه های روستایی به آسفالت و هزاران اقدام جهادگرانه دیگر که امروز کرج را نه تنها در ایران بلکه در خاورمیانه و جهان سرآمد کرده است.
 
تیتریک در سومین گزارش پیشرفت‍های کرج پس از انقلاب به سراغ پیشرفت‌های کشاورزی رفته است، پیش از انقلاب میزان متوسط تولید گندم آبی در اراضی کشاورزی البرز ۲ تن در هکتار بود اما امروز این آمار به ۵ تن در هکتار افزایش یافته است، همچنین رشد ۵ برابری تولید مواد پروتئینی برابر رقم ۴۵۰ هزار تن در سال و رشد بیش از ۵ برابری تولید شیر خام به میزان سالیانه ۳۷۰ هزار تن از برکات ۴ دهه ایستادگی است. 
 
تجهیز۱۵ هزار هکتار از اراضی کشاورزی البرز به سیستم‌های آبیاری نوین، صادرات سالانه ۱۸۰ میلیون دلار محصول کشاورزی و ایجاد ۲۹۴ هکتار گلخانه برای صرفه جویی در مصرف آب به واسطه تولید محصولات کشاورزی از دیگر دستاوردهای ۴۲ سالگی انقلاب در البرز است.
 
بازگشت به چرخه تولید ۶۴۰ هزار مترمربع از اراضی کشاورزی کرج که پیش از این تغییر کاربری داده شده بود از موفقیت‌های این سازمان است. کرج با ۹ هزار و ۴۰۰ هکتار اراضی زراعی و باغی رتبه سوم تولید استان در بخش کشاورزی دارد و تجهیز بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ هکتار از اراضی به سامانه های نوین آبیاری و اجرای طرح احیاء باغ سیب مهرشهر در سطح ۵۴ هکتار، تولید سالانه بیش از پنج هزار و۷۱۴ تن گندم و جو، سه هزار و ۲۶۱ تن محصولات سبزی و صیفی گلخانه ای، فرآوری ۱۱۲ هزار تن محصولات کشاورزی، تولید ۳۹ میلیون اصله نهال استاندارد، ۲ هزار و ۵۵۰ تن قارچ خوراکی در سال، ۲ هزار و ۴۴۰ تن مرغ و ۲۰ هزار و ۴۵۸ تن تخم مرغ از دیگر فعالیت های این بخش بوده است.
 
تولید سالانه بیش از ۳۰ هزار تن شیر، ۷۰۷ تن ماهی و ۹۷۳ تن گوشت، افزایش ضریب مکانیزاسیون از ۹ دهم درصد به ۱.۵۳ درصد را از دیگر دستاوردهای بخش کشاورزی شهرستان در راستای حفظ امنیت غذایی و اجرای سیاست های وزارت جهاد کشاورزی است و در سال جاری بیش از ۷۷ تن بذور اصلاح‌شده برای کشت محصولات زراعی و ۵۵۵ تن انواع کودهای شیمیایی در بین کشاورزان شهرستان توزیع ‌شده است. 
 
احداث ۶۰ کیلومتر جاده بین مزارع، تولید سالانه ۹ هزار و ۳۴۴ تن گندم و جو، زهکشی ۲۵۰۰ هکتار از اراضی، احداث ۲۱ واحد دامداری صنعتی، تولید سالانه ۷۳ تن عسل، احداث ۴۳ واحد مرغ داری، ثبت جهانی رقم لاله سفید، حد نگاری ۵ هزار هکتار از اراضی کرج، راه‌اندازی سامانه ۱۳۱ و رفع تداخل ۵ هزار هکتار از اراضی از دیگر خدمات جهاد کشاورزی این شهرستان است.
 
 
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1705104
ارسال نظر
نظرات