شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 11:40 منتشر شده در مورخ: 1399/11/18 شناسه خبر: 1705218
مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد خبر داد؛

تولید ۵۷۰هزارتن محصولات گلخانه ای در استان کویری یزد

تولید ۵۷۰هزارتن محصولات گلخانه ای در استان کویری یزد
مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: حدود ۲هزارهکتارسطح زیر کشت استان به محصولات گلخانه ای اختصاص یافته که از این میزان سطح زیر کشت به صورت سالیانه بیش از ۵۷۰هزارتن انواع محصولات گلخانه ای برداشت می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ اکبر شیخعلیشاهی در گفتگو با یزد رسا ، با بیان اینکه به علت محدودیت منابع آبی استان یزد ایجاد گلخانه های کشاورزی جز سیاستهایی بوده که سازمان جهاد کشاورزی به دنبال اجرای آن می باشد اظهار داشت: در استان یزد حدود۲هزار هکتارسطح زیر کشت محصولات گلخانه ای می باشد که از این میزان سطح زیر کشت حدود ۵۷۰هزار تن انواع محصولات کشاورزی برداشت می شود.

وی ادامه داد:سازمان جهاد کشاورزی استان یزد توسعه سالیانه حدود ۱۵۰هکتارگلخانه را تا سال ۱۴۰۴در برنامه خود دارد که این میزان هر سال با توجه به تقاضای بازار و کاهش یا افزایش هزینه های راه اندازی گلخانه متفاوت می باشد.
شیخعلیشاهی در ادامه با اشاره به اینکه استان یزد در زمینه تولید محصولات گلخانه ای رتبه دوم را در سطح کشور به خود اختصاص داده اظهار داشت:به علت نوع محصولات گلخانه ای استان که اکثرا گوجه فرنگی و خیار سبز می باشد،میزان تولید محصولات گلخانه ای در سطح استان یزد نسبت به استانهای دیگر بیشتر بوده ورتبه دوم را به خود اختصاص داده است.
 
وی با بیان اینکه در زمینه سطح زیر کشت محصولات گلخانه ای نیز استان یزد بعد از استانهای تهران و کرمان رتبه سوم را به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: سیاست استان تنوع بخشی به محصولات گلخانه ای می باشد که در همین راستا در چند سال اخیر رتبه استان در زمینه تولید خیاسبز از اول به رتبه دوم تنزل یافته و در حال حاضر تنهاحدود۹۰۰هکتار از گلخانه های استان به کشت خیارسبز اختصاص یافته ، اما در زمینه تولید گوجه فرنگی رتبه اول را به خود اختصاص داده که با این سیاست تنوع بخشی محصولات در متعادل سازی قیمت و حمایت از کشاورزان اقدامات خوبی به عمل آمده  و مانع متضرر شدن کشاورزان گردیم .
 
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر تنوع محصولات گلخانه ای استان بسیار خوب بوده و علاوه بر آن محصولات متعدد دیگری را نیز برای ایجاد یک تنوع مناسب در میان محصولات گلخانه های استان در حال مطالعه می باشیم ادامه داد: محصولاتی مانند گیاهان گرمسیری موز و آناناس و پایاپا  و حتی علوفه را در حال مطالعه و بررسی هستیم و حتی به صورت نمونه در  چند گلخانه استان کشت این محصولات شروع شده که نتایج بسار خوبی داده است.
مدیرباغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان یزد ادامه داد: در زمینه کشت علوفه به صورت گلخانه ای نتیجه ای که حاصل شد نشان داد میتوان با حدود۲هزارمترمکعب آب محصول علوفه را برداشت کرد و این درشرایطی است که همین میزان محصول ذرت را در فضای خارج گلخانه با مصرف  ۸هزار مترمکعب آب باید تولید کرد.
 
شیخعلیشاهی با تاکید مجدد به رتبه اول استان در زمینه تولید گوجه فرنگی گفت: درحال حاضر حدود ۶۰ درصد گوجه فرنگی تولیدی گلخانه های کشور سهم استان یزد می باشد که این موضوع باعث شده نقش گلخانه های استان در زمینه تنظیم بازار گوجه فرنگی به ویژه در فصل دوم زراعی سال بسیار ویژه باشد.
 
وی با اشاره به اقداماتی که سازمان جهاد کشاورزی استان یزد برای تسهیل صادرات محصولات گلخانه ای ایجاد کرده اظهار داشت: به علت وجود  ۵۴ واحد جمع آوری  محصولات گلخانه ای که مجهز و مکانیزه شده و به صورت تخصصی در زمینه بسته بندی محصولات گلخانه ای فعال می باشند، میزان صادرات محصولات گلخانه ای استان بسیار خوب می باشد که باعث شده حدود۶۰درصد محصولات گلخانه ای استان صادر شود.
شیخعلیشاهی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان در پایان با بیان اینکه متاسفانه میزان بسیار کمی از صادرات محصولات گلخانه ای از طریق گمرکات یزد صورت می گیرد اظهار داشت: مسئولین استان در حال پیگیری برای راه اندازی خط هوایی میان استان یزد با کشور روسیه می باشند تا بدین طریق بتوان این مشکل را برطرف نمود.
 
انتهای پیام/   
https://www.dana.ir/1705218
ارسال نظر
نظرات