شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 14:24 منتشر شده در مورخ: 1399/11/18 شناسه خبر: 1705310
در گفتگو با یک هنرمند مطرح شد؛

تأخر فرهنگی نمایش‌های انقلابی در جشنواره دهه فجر

تأخر فرهنگی نمایش‌های انقلابی در جشنواره دهه فجر
مهدی فتحی گفت: با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بر تأثیرگذاری تئاتر در حوزه مفاهیم انقلابی فکر می‌ کنم که در این راستا کار خاصی انجام نشده است و می توان گفت وا پس ماندگی نمایشنامه نویسی در این نوع تئاتر واقعیتی است که مورد قبول همگان بوده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛  "مهدی فتحی" و "مریم رضازاده" زوج هنری ای هستند که همه ساله در ایام و مناسبت ها در سطح شهر نمایش های خیابانی اجرا می کنند. این زوج هنری، اهل نظرآباد هستند و امسال نیز به مناسبت دهه فجر سه نمایش انقلابی را در دهه فجر در فضای باز فرهنگسرای نظرآباد روی صحنه می برند.

"مهدی فتحی" در گفتگو با خبرنگار "تیتریک" گفت: نمایش "زیر خط" نمایش اولی است که اجرا می شود. این نمایش در مورد آسیب های اجتماعی است و این مهم را بیان می کند که چگونه ضعف ایمان و فقر باعث می شود یک شخص از خانواده معمولی جامعه راه را به اشتباه رفته و کارش به سرقت، زورگیری و عاقبت مجازات و اعدام کشیده شود.

این هنرمند استانی ادامه داد: امروز بحث پیرامون اینگونه سوژه ها یعنی بیان حقایق جامعه و ضعف اعتقادی و سستی در ایمان کم شده است.

وی افزود: این نمایش، تلنگری جدی به جوانان و نوجوانانی دارد که در چنین موقعیت هایی عنان اخلاقی را از دست می دهند و گام در راهی بیهوده می گذارند.

فتحی با بیان اینکه نمایش بعدی "برای همیشه" نام دارد، تصریح کرد: این نمایشی تک نفره است که حکایت از انتظار مادرانی دارد که سالها چشم به راه بازگشت عزیزان خود از جبهه هستند.

وی با اشاره به اینکه نمایش سوم "ما کاری نکرده ایم" نام دارد، ادامه داد: این نمایش با موضوع مردانی است که سالها با ظلم و استبداد مبارزه کرده اند و هیچ ادعایی ندارند.

این هنرمند استانی گفت: این مردان در دوران ستم شاهی مبارزه کردند و مورد شکنجه قرار گرفتند، اما هیچ ادعایی نداشتند و حتی ایدئولوژی آنها نسبت به مبارزه برای اسلام و خدا تغییری نکرد و همیشه خود را مدیون انقلاب می دانند و همیشه این جمله را تکرار می کنند: "ما کاری نکرده ایم."

فتحی افزود: مقام معظم رهبری تئاتر را به مثابه منبری برای رشد و تعالی و هدایت مردم می دانند. اما واقعا برای تحقق این خواسته چه کرده ایم؟ مخصوصاً برای شناساندن انقلاب اسلامی به مردم چقدر هزینه کردیم و چقدر در این زمینه سرمایه گذاری کردیم؟

وی ادامه داد: تولید سوژه و مجموعه داستان های دراماتیک درباره تئاتر انقلاب اسلامی به شدت ضعیف است و همه ساله از رونق این تئاتر که قدمت دیرینه ای دارد و در جبهه های جنگ نیز برای روحیه دادن به رزمندگان اجرا می شد، کاسته می شود.

این هنرمند البرزی تأکید کرد: بعضا شاهد هستیم این تعداد تئاتر انقلابی محدودی هم که اجرا می شود بیشتر سفارشی و فقط مخصوص روزهای خاص مناسبتی است، در صورتی که بسیاری از آموزه ها را می توان با زبان تئاتر اجرا کرد و تأثیرگذاری آن از چندین منبر نیز بیشتر است.

فتحی گفت: در واقع بزرگ ترین مشکل در مورد تئاتر انقلاب اسلامی تولید سوژه و مجموعه داستان های دراماتیک درباره این نوع تئاتر است چون ضعف جدی در زمینه داستان‌پردازی داریم یعنی در واقع می توان گفت که هیچ فعالیت پژوهشی در این زمینه صورت نگرفته و یا اگر صورت گرفته باشه اجرایی نشده است.

وی با اشاره به اینکه ادبیات دفاع مقدس گنجینه با ارزشمندی برای نمایشنامه نویس هاست، گفت: ادبیات دفاع مقدس سوژه های بسیار نابی دارد که هنوز نمایش نامه نویسان از آن بهره نجسته اند لذا اگر این منبع را غنیمت شمارند شاهد رونق و شکوفایی این هنر در استان هستیم.

این هنرمند افزود:  با توجه به تأکید مقام معظم رهبری بر تأثیرگذاری تئاتر در حوزه مفاهیم انقلابی فکر می‌کنم که در این راستا کار خاصی انجام نشده است و می توان گفت وا پس ماندگی نمایشنامه نویسی در این نوع تئاتر واقعیتی است که مورد قبول همگان بوده است.

فتحی تصریح کرد: حالا چرا جشنواره ای به نام فجر که باید در راستای تحقق و شناسایی انقلاب به نسل جدید گام بردارد و تلاش کند، هیچ بخش اختصاصی از نمایش های دوران انقلاب ندارد جای بسی سوال دارد.

فتحی ادامه داد: جشنواره ای که با نام فجر و در ایام دهه فجر راه اندازی شده و هدف آنها باید در راستای تحقق اهداف و شناساندن این ایام  و انتقال موضوع و هدف یعنی انقلاب به همه است نباید یک بخش اختصاصی از نمایش های دوره انقلاب داشته باشد؟

وی در خاتمه خاطرنشان کرد: به فرموده مقام معظم رهبری چرا ما نباید بگوییم تئاتر اسلامی؛ تئاتر در جبهه های جنگ برای روحیه دادن به رزمنده ها اجرا می شد و پس از انقلاب تاکنون نیز رشدهای خوبی داشته است ولی هنوز تا ایده آل فاصله داریم.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1705310
ارسال نظر
نظرات