شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 10:29 منتشر شده در مورخ: 1399/11/19 شناسه خبر: 1705574
انقلاب ۵۷ در البرز؛

وقتی نظرآباد مهد چاپ شب‌نامه و اعلامیه مبارزان انقلابی در تهران بود/ ماجرای تحریم جشن نیمه‌شعبان به دستور امام خمینی(ره) در کرج

وقتی نظرآباد مهد چاپ شب‌نامه و اعلامیه مبارزان انقلابی در تهران بود/ ماجرای تحریم جشن نیمه‌شعبان به دستور امام خمینی(ره) در کرج
اعلامیه‌های نظرآباد در زمان انقلاب در شمارگان بالا و با هزینه‌های حجت الاسلام علی‌اکبر ناطق نوری در این شهر به چاپ می‌رسید و به وسیله عباس ملکی در سطح تهران به صورت گسترده توزیع می‌شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از تیتریک، اعلامیه ها و شب نامه ها از رسانه های اثرگذار و فراگیر انقلاب اسلامی بود که در اختیار نیروهای مخالف پهلوی قرار داشت. انقلابیون از طریق این رسانه های مکتوب، از نظرها و دیدگاه های امام خمینی (ره) و دیگر چهره های انقلابی با خبر می شدند.

هماهنگی مطالبات و شعارهای انقلابی در سراسر کشور از ویژگی های این اعلامیه ها و شب نامه ها بود، اسناد برجای مانده نشان می دهد که نیروهای انقلابی ساوجبلاغ و نظرآباد از این رسانه در مراحل مختلف فعالیت های خود علیه حکومت پهلوی بهره می گرفته اند.
 
آنها تکثیر و توزیع این نوشته های مکتوب را مخفبانه انجام می دادند زیرا در دوره پهلوی داشتن اعلمیه جرم محسوب می شد و دارندگان آن دستگیر و روانه زندان می شدند. در ۲۰ مرداد سال ۱۳۵۷ ساواک گزارش کرده بود که تعدادی اعلامیه به امضای روح الله موسوی در یکی از خیابان های نظرآباد مقدم پخش و بلافاصله توسط اهالی جمع شده است.
 
ارزیاب ساواک ذیل این گزارش خواستار شناسایی عاملان توزیع این اعلامیه پنج نسخه ای شده بود، در بند سوم این اعلامیه آمده بود اکنون که شاهد خود را در بین ملت شکست خورده و زبون می بیند به صحنه هایی دست زده و می خواهد افرادی را که چندین سال با مقاصد شیطانی شاه همراه بوده اند را ملی جلوه داده و با نفوذ در صف روحانیون ماموریت شوم خود را انجام دهد.
 
روحانیون باید آنها را به جامعه معرفی کنند، باید دید چه تغییری در نظام شاه پدید آمده است که اینان تا دیروز دستبوس یودند و چاکر و امروز مخالف. باید ملت شریف هوشیار باشند که این مهره های خطرناک خود را در بین آنها جا نزنند. به دنبال این سخن امام، پس از راهپیمایی عید فطر در ۱۳ شهریور سال ۵۷ که در روند پیروزی انقلاب تاثیرگذار بود دعوت دیگری انجام شد.
 
با دعوت روحانیون قرار شد راهپیمایی دیگری در روز ۱۶ شهریور همان سال انجام شود لذا فعالان مسجد همت تجریش پلاکاردهایی را تهیه کردند و خوشنویسانی همانند دکتر عباس ملکی (معاون وزیر امور خارجه پس از انقلاب) و مهدی بزرگ زاده شعارهایی را روی پارچه نوشتند و اعلامیه ای برای دعوت مردم به راهپیمایی چاپ و منتشر کردند.
 
این اعلامیه ها در شمارگان بالا و با هزینه های حجت الاسلام علی اکبر ناطق نوری در شهر نظرآباد به چاپ رسید و به وسیله دکتر عباس ملکی در سطح تهران به صورت گسترده توزیع شد، عبدالرسول عباسی درباره چاپ اعلامیه های انقلاب در نظرآباد می گوید شب ها می رفتیم خانه نیمه کاره آیت الله سید هاشم رسولی محلاتی.
 
ایشان پدر همسر سید محمدعلی شهیدی محلاتی و علی اکبر ناطق نوری بودند، در زیرزمین آنجا شب ها با نور چراغ قوه و با دستگاه کپی دستی تکثیر اعلامیه ها را انجام می دادیم. بخشی از اعلامیه ها را در مسجد غدیریه نظرآباد قرار می دادیم پیش از آنکه مردم به مسجد بیایند.
 
در ۱۲ آذر سال ۵۷ ساواک در گزارش دیگری آورده بود که اعلامیه هایی تحت عنوان شروع جهاد در نظرآباد از توابع شهرستان کرج پخش و اهالی به انجام تظاهرات اخلالگرانه تحریک و تشویق شده اند. البته قبل از آن هم امام خمینی (ره) در ۱۳ تیر ۵۷ در پیامی که از نجف اشرف صادر شد از مردم ایران خواست از چراغانی و جشن نیمه شعبان خودداری کنند.
 
در این پیام آمده بود؛ اکنون لازم است در این اعیادی که در سلطنت این دودمان برای ما عزا شده است بدون هیچگونه تشریفات که نشانگر عید و شادمانی باشد ملت ایران در مراکز عمومی مانند مساجد اجتماعات عظیم به پا کنند و گویندگان شجاع مصائب وارده به ملت را به گوش شنوندگان رسانده و کارهای ضد اسلامی رژیم را افشا کنند.
 
عبدالرسول عباسی مبارز انقلابی در نظرآباد می گوید؛ پس از پیام امام (ه) در مسجد جامع جشن برپاشد، آن موقع سید محمد ملیحی روحانی مسجد جامع بود، چند تن از جوانان انقلابی با راهنمایی سید محمد علی شهیدی محلاتی روحانی مسجد غدیریه، مخفیانه رفتند و با قطع فیوز کنتور مانع برگزاری جشن شدند.
 
سه مبارزی که این اقدام را بر اساس بیانیه امام خمینی (ره) انجام دادند مرتضی عباسی، سیروس توده فلاح و صدرالله یکه دهقان بودند.
 
 


انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1705574
ارسال نظر
نظرات