شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان البرز
ساعت: 11:47 منتشر شده در مورخ: 1399/11/20 شناسه خبر: 1706043
جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش:

بومی‌سازی تجهیزات نیروی هوایی، دست مستشاران آمریکایی را کوتاه کرد/ جت یاسین و جنگنده کوثر؛ قطره‌ای از دریای اقتدار دفاعی ایران

بومی‌سازی تجهیزات نیروی هوایی، دست مستشاران آمریکایی را کوتاه کرد/ جت یاسین و جنگنده کوثر؛ قطره‌ای از دریای اقتدار دفاعی ایران
امیر سرتیپ حمید واحدی گفت: بعد از انقلاب نیروی هوایی با همراهی وزارت دفاع، صنعت داخلی و استفاده از ظرفیت نخبگان اهداف خود را پیش برد و رونمایی بسیاری از تجهیزات را در ارتش شاهد هستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش همزمان با دهه مبارک فجر درباره دستاوردهای ۴۲ ساله انقلاب در حوزه دفاعی و نظامی، در گفتگو با خبرنگار تیتریک گفت: زمان جنگ ایران با عراق، یکی از فرماندهان به دیدار امام(ره) رفته و به ایشان اعلام می کند که چند روز بیشتر توان پرواز نداریم اما ایشان در جواب فرمودند بروید و کار خودتان را انجام دهید.

امیر سرتیپ حمید واحدی با اشاره به اینکه نیروی هوایی در دفاع مقدس پشتیبانی از نیروها و بمباران ها را بر عهده داشت، افزود: غرش جنگنده ها به رزمندگان جبهه روحیه می داد، آن زمان با سختی های زیادی گذشت و نیروی هوایی سربلند بیرون آمد اما این پایان کار نبود.

وی به تشکیل جهاد خودکفایی به دستور رهبر معظم انقلاب در زمان جنگ اشاره کرد و اظهار داشت: شهید ستاری هم متجمع اوج را برای بازسازی هواپیماها ایجاد کرد این در حالی بود که متاسفانه قبل از انقلاب علی رغم که اینکه نیروی هوایی تجهیز محور بود کارکنان فنی ما اجازه نزدیک شدن به هواپیماها را نداشتند.

امیر واحدی با اشاره به اینکه قبل از انقلاب کار هوایپماها دست مستشاران آمریکایی بود و ایرانی ها صرفا نیروی آنها بودند، تصریح کرد: بعد از انقلاب نیروی هوایی با همراهی وزارت دفاع، صنعت داخلی و استفاده از ظرفیت نخبگان اهداف خود را پیش برد و جوانان دانش خود را در اختیار این مجموعه قرار دادند.

خلبان بمب افکن سوخو۲۴ به تامین قطعات حساس توسط صنعت اشاره کرد و با تاکید بر اینکه گلوگاه ها و موانع نیروی هوایی با این رویه برداشته شد، گفت: در گذشته اورهال هواپیماها را مستشاران خارجی انجام می دادند اما امروز اورهال هواپیماهای ترابری و شکاری با کمک وزارت دفاع و متخصصان ایرانی در داخل کشور انجام می شود.

امیر سرتیپ واحدی با اشاره به اینکه وزارت دفاع در قالب پروژه شهید ستاری امکانات هواپیمای سی ۱۳۰ را به روز کرده است، افزود: توانایی جوانان ایرانی به اندازه ای است که از دو اورهال ۱۲۰۰ ساعته و ۱۶۰۰ ساعته میگ-۲۹ اورهال ۱۶۰۰ ساعته را انجام دادند.
 
وی به نصب تجهیزات اعم از دوربین های جدید روی آر.اف.۴ برای افزایش ۱۰ برابری توان آن اشاره کرد و با تاکید بر اینکه این اقدام در طراحی عملیات ها موثر خواهد بود، اظهار داشت: خوشبختانه در زمینه ارتقای هواپیماهای نیروی هوایی ارتش به ویژه در زمینه راداری پیشرفت هایی را به دست آورده ایم.
 
امیر واحدی با اشاره به ساخت هواپیمای صاعقه و جت آموزشی یاسین که کاملا ایرانی است، تصریح کرد: جنگنده کوثر با رادار به روز شده و سیستم اویونیک هم در اختیار نیروی هوایی قرار گرفته و به دنبال رادارگریز شدن انواع هواپیماها هستیم، موشک سایدواندر جنگنده اف-‌۵ که برای درگیری های هوایی کاربرد دارد، تنها ۵ مایل برد داشت اما امروز برد آن را به ۸ تا ۱۲ مایل رسانده ‌ایم.
 
وی به نصب تجهیزات پیشرفته جنگ الکترونیک روی هواپیماها به عنوان یک دستاورد اشاره کرد و گفت: سال ۹۷ که جنگنده کوثر را رونمایی کردیم همه می گفتند که اف -۵ را رنگ کرده اید اما با مشاهده آن نظرشان عوض شد چرا که سیستم اویونیک این هواپیما بومی سازی و مورتور آن در داخل تولید شده بود.
 
امیر واحدی با اشاره به اینکه جنگنده کوثر رادار بسیار پیشرفته ای دارد اما در آینده موشک های هدایت شونده روی آن نصب می شود، افزود: خوشبختانه دانشکده پهپادی هم تاسیس شده و نیروی هوای آموزش های آن را انجام می دهد، البته اخیرا پهپاد جدیدی به نام آرش توسط وزارت دفاع ساخته شده است.
 
جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش در خاتمه خاطر نشان داشت: ما توانسته ایم پهپاد ابابیل ۳ را به راکت مجهز کنیم یا با پهپاد کرار بمب ۵۰۰ پوندی شلیک کنیم و در تلاش هستیم تا این بمن را نقطه زن کنیم، این اقدامات تنها بخشی از دستاوردهای ماست و برخی از اقدامات هم بعد نهایی شدن رسانه ای خواهد شد.

 

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1706043
ارسال نظر
نظرات