شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 09:00 منتشر شده در مورخ: 1399/11/21 شناسه خبر: 1706344
پژوهشگر دفاع مقدس:

آیت‌الله مصباح در نظام دوقطبی جهان، تبیین تئوریک حکومت اسلامی را رقم زد

آیت‌الله مصباح در نظام دوقطبی جهان، تبیین تئوریک حکومت اسلامی را رقم زد
تولایی پژوهشگر دفاع مقدس گفت: آیت‌الله مصباح در نظام دوقطبی جهان، تبیین تئوریک حکومت اسلامی را رقم زد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد تولایی پژوهشگر دفاع مقدس در گفتگو با یزدرسا، ضمن تسلیت به مناسبت چهلمین روز درگذشت آیت‌الله مصباح یزدی، گفت: نظام جمهوری اسلامی در نوع حکومت‌هایی که به‌عنوان ملت و دولت در قرون جدید شکل گرفته بود با یک مدل خاصی از حکومت و مبتنی بر دین اسلام شکل گرفته بود.

وی اضافه کرد: در زمانی که انقلاب اسلامی در زمان نظام دوقطبی در جهان به وقوع پیوست این دو قطب، دین را یا افیون توده‌ها یا خدا را از جامعه خارج می‌دانستند.

تولایی اعلام کرد: این نوع حکومت جمهوری اسلامی می‌بایست یک تبیین تئوریک می‌شد و اگر این کار به‌درستی انجام می‌گرفت بسیاری از اندیشمندان و جوانانی که حتی غیرمسلمان بودند به سمت آن گرایش پیدا می‌کردند. در این زمینه برخی از علما مثل مقام معظم رهبری، آیت‌الله مصباح یزدی و برخی محدود از بزرگان ورود کردند و به‌صورت جد مشغول به فعالیت شدند.

پژوهشگر دفاع مقدس با اشاره به اینکه اگر کارآمدی دین در اداره جامعه به ثبت می‌رسید به معنای نفی همه تئوری‌های سوسیالیسم و کاپیتالیسمی بود که سالیان سال با تبلیغاتشان در بین مردم جهان جا انداخته بودند، افزود: بر همین اساس بود که دشمنی جدی استکبار با جمهوری اسلامی بر کارآمدی و تبیین تئوریک این نوع حکومت بود؛ یعنی از یک طرف می‌خواست که با کارشکنی مثل تحریم، جنگ، فشارهای اقتصادی و ترورها کارآمدی حکومت اسلامی را در منظر مردم جهان ضعیف نشان دهد و ثابت نشود و از طرف دیگر اینکه تبیین تئوریک برای اندیشمندان و روشنفکران اتفاق نیفتد.

وی ادامه داد: دشمن برای اینکه به توطئه‌های خود در این زمینه دست یابد به ترور فیزیکی بسیاری از بزرگان جمهوری اسلامی مثل شهید مفتح، شهید مطهری و شهید بهشتی که می‌توانستند این تبیین تئوریک را رقم بزنند کردند.

تولایی با بیان اینکه دشمن ترور شخصیتی آیت‌الله مصباح را از همان ابتدای پیروزی انقلاب کلید زد، اضافه کرد: با ترور شخصیتی که توسط دشمن صورت گرفت، متأسفانه برخی در داخل نیز با استکبار همراهی کردند و این هجمه‌ها را به آیت‌الله مصباح وارد ساختند تا ایشان از تبیین تئوریک نوع حکومت اسلامی و مبانی فکری دست بردارند که البته موفق نشدند.

پژوهشگر دفاع مقدس ادامه داد: آیت‌الله مصباح در مسیر انقلاب تمام تلاش خود را به کار گرفتند و با تربیت شاگردان مجرب، موفق به تبیین تئوریک نوع حکومت اسلامی و مبانی فکری انقلاب در بین مردم جهان شدند.

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1706344
ارسال نظر
نظرات