شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 10:31 منتشر شده در مورخ: 1399/11/21 شناسه خبر: 1706376
امام جمعه هرات:

حاکمیت ولایت فقیه از دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ محفوظ بودن حقوق اقلیت‌های مذهبی در ایران

حاکمیت ولایت فقیه از دستاوردهای انقلاب اسلامی است/ محفوظ بودن حقوق اقلیت‌های مذهبی در ایران
حجت‌الاسلام جعفری گفت: حاکمیت ولایت فقیه در ایران از دستاوردهای مهم و ارزنده انقلاب است که بر اساس مبانی دینی تصمیم می‌گیرد و انگشت اشاره کشورهای غرب در تصمیم‌گیری وی جایی ندارد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ حجت الاسلام محمدعلی جعفری در گفتگو با خبرنگار یزدرسا؛ ضمن گرامیداشت ایام الله دهه فجر و یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و هشت سال دفاع مقدس گفت: به فرموده مقام معظم رهبری یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی این است که ملت ایران امروز سربلند است و این مهمترین دستاورد برای یک کشور و ملت است.

وی ادامه داد: چنانچه دستاوردهای انقلاب اسلامی را در عرصه‌های شش گانه دسته بندی کنیم در هر کدام از این عرصه‌ها شاهد دستاوردهای زیادی در عمر بیش از چهل ساله انقلاب اسلامی هستیم، این عرصه‌ها را می‌توان در حوزه‌های معنوی و معرفتی، فرهنگی و اجتماعی، سیاسی،  اقتصادی، علمی و دفاعی و امنیتی تقسیم بندی کرد که به برکت انقلاب اسلامی توانستیم دستاوردهای بسیاری را در این حوزه‌ها داشته باشیم.

تشکیل حکومت اسلامی، مهم‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی

امام جمعه هرات عنوان کرد: ممکن است این شبهه را ایجاد شود که اگر حکومت دیگری نیز تشکیل شده بود می‌توانست این دستاوردهای توسعه، عمران، آبادانی و .... را داشته باشد اما مهم‌ترین دستاوردی که از انقلاب اسلامی به دست آمده است تشکیل حکومت اسلامی و نظام الهی است که به فرمایش مقام معظم رهبری مردم سالاری دینی است و ما به همین علت انقلاب کردیم.

حجت‌الاسلام جعفری افزود: پس از تشکیل حکومت الهی و نظام اسلامی، از بین بردن و فروپاشی نظام و حکومت سلطنتی و دیکتاتوری طاغوت است که از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی محسوب می‌شود اینکه به جای یک حکومت طاغوت و دیکتاتوری، حکومت اسلامی تشکیل و دین و قرآن بر جامعه حاکم شود بسیار مهم است.

ایران با انقلاب اسلامی استقلال سیاسی پیدا کرد

وی ادامه داد: انقلاب اسلامی با شعار استقلال آزادی جمهوری اسلامی شکل گرفت و این یکی از شعارهای محوری انقلاب بود، و هم اکنون نیز مشاهده می‌کنیم که نظام جمهوری اسلامی ایران در عرصه‌های مختلف از استقلال برخوردار است،  داشتن استقلال سیاسی ایران از جمله این دستاوردها است در گذشته و در دوران طاغوت، ایران از نظر سیاسی وابسته بود،  انتصاب و انتخاب مسئولان و حاکمان در آن دوران به دست اجانب و بیگانگان بود و با انگشت اشاره و تائید آمریکایی‌ها مسئولان انتخاب می‌شدند و حتی شخص اول مملکت مهره اجانب بود و مردم هیچ نقشی در انتخاب سرنوشت خود نداشتند و در مورد کشور خود نمی‌توانستند تصمیم‌گیری کنند اما نتیجه پیروزی انقلاب اسلامی استقلال سیاسی ایران و تعیین سرنوشت آن به دست خود مردم ملت ایران بود که بسیار مهم و ارزشمند است.

حجت‌الاسلام جعفری گفت: در دوران طاغوت حاکمان و مسئولان از آنجا که مهره اجانب بودند تنها به تأمین منافع بیگانگان توجه می‌کردند و نمایندگان مجلس شورای ملی با تصویب قانون کاپیتولاسیون، به مستشاران آمریکایی در ایران مصونیت قضایی دادند و این اقدامات تنها برآورده کننده منافع غرب در کشور ایران بود.

پیشرفت‌های نظامی و دفاعی از دستاوردهای انقلاب اسلامی است

وی ادامه داد: از نظر استقلال نظامی نیز ، قوای نظامی ما که ستون اقتدار این کشور هستند امروز در خدمت حکومت اسلامی هستند و بر خود می‌بالند که سرباز امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و زیر پرچم نظام جمهوری اسلامی که مبتنی بر قرآن است خدمت می‌کنند و در عمر بیش از چهل ساله انقلاب، ملت ایران دستاوردهای چشمگیری در زمینه نظامی، دفاعی و تسلیحاتی داشته است در حالی که در دوران گذشته تمام تسلیحات کشور وارداتی بود و ابزار نظامی تنها برای حفظ منافع اسرائیل، آمریکا و اعمال قدرت به کار گرفته می‌شد و نیروهای نظامی در خدمت مردم و کشور نبودند.

امام جمعه هرات تصریح کرد: کشور ما از استقلال اقتصادی نیز برخوردار است و تاکنون توانسته بر روی پای خود بایستد، کشور با وجود تحریم‌های فلج‌کننده دشمنان، وابسته به هیچ کشوری نیست و با توجه به اینکه یکی از شعارهای ما، نه شرقی و نه غربی بوده است، کشور ایران نیازی ندارد که دست خود را به سمت بیگانگان دراز کند، ما با کشورهای دیگر مبادله اقتصادی، سیاسی و ... داریم اما به گونه‌ای رفتار می‌کنیم که عزت ما حفظ شود و سربلند باشیم.

حجت‌الاسلام جعفری با بیان اینکه ملت ایران از استقلال فرهنگی برخوردار است، افزود: ایران اسلامی دارای فرهنگ غنی اسلامی و ایرانی است و جامعه ما بر اساس فرهنگ دینی، قرآنی و ائمه علیهم السلام شکل گرفته است و فرهنگ بیگانه در بین ما جایی ندارد.

آزادی بیان و محفوظ بودن حقوق اقلیت‌های مذهبی در ایران

وی تصریح کرد: یکی از مهم‌ترین دستاوردهایی که در عرصه سیاسی کشور مطرح است قانون اساسی جمهوری اسلامی است که مبتنی بر دین و ارزش‌های دینی است، همچنین حاکمیت و رهبری ولایت فقیه در کشور ایران یکی دیگر از دستاوردهای مهم و ارزنده انقلاب اسلامی است که حاکم جامعه اسلامی، بر اساس معیارهای اسلامی باید عادل، اسلام شناس، اعلم، شجاع، مدیر، مدبر و آگاه به زمان باشد نه کسی که دست نشانده غرب باشد، ولی فقیه کسی است که بر اساس مبانی دینی تصمیم می‌گیرد و خواهش‌های نفسانی و همچنین انگشت اشاره کشورهای استکباری و غرب در تصمیم‌گیری او جایی ندارد.

امام جمعه هرات افزود: از نظر آزادی نیز حقوق اقلیت‌های مذهبی در کشور ایران محفوظ است، مردم خود سرنوشت خود را تعیین می‌کنند ، آزادی بیان در کشور ما به گونه‌ای است که هرکسی آزادانه می‌تواند انتقاد کند و حرف خود را بیان کند و هیچ کس نمی‌تواند مانع اظهار نظر و انتقاد دیگران شود بنابراین آزادی بیان یکی از ارزش‌هایی است که در انقلاب اسلامی وجود دارد.

وی توسعه‌ عمران و آبادانی کشور، بالا رفتن سطح سواد در سراسر کشور، توسعه امکانات روستایی و شهری با توجه به اینکه قبل از انقلاب از وضعیت خوبی برخوردار نبودند، پیشرفت‌های کشور در زمینه‌های مختلف نظامی، اجتماعی و ...  با وجود همه تحریم‌ها، فشارها و سنگ‌اندازی‌های دشمن را از دیگر برکات و دستاوردهای خواند که انقلاب اسلامی برای ملت ایران به همراه داشته است و ما باید قدر این انقلاب را بدانیم و برای عزت و سربلندی بیش از پیش آن تلاش کنیم.

انتهای پیام/ت

 

https://www.dana.ir/1706376
ارسال نظر
نظرات