شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خراسان شمالی
ساعت: 16:34 منتشر شده در مورخ: 1399/11/21 شناسه خبر: 1706410
یادداشت؛

صعود خراسان شمالی به قله تورم

صعود خراسان شمالی به قله تورم
آمارها نشان می‌دهد که نرخ ۳ شاخص تورمی ۱۲ ماهه، ماهانه و نقطه‌ای در خراسان شمالی از میانگین کشوری بالاتر رفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از عصراترک، تورم در خراسان شمالی همواره بالاتر از میانگین کشور و حتی تهران است و با توجه به درآمد پایین‌تر از میانگین درآمد کشور، این استان همواره یکی از کم‌درآمدترین استان‌های کشور محسوب می‌شود و شرایط سختی را برای مردم به وجود آورده است.

تحلیل آمارها حکایت از آن دارد که خراسان شمالی فصل پاییز را با تورمی بالاتر از میانگین کشوری سپری کرده است، شاخص قیمت مصرف کننده به تفکیک استان‌ها که از سوی مرکز آمار ایران منتشر شده نشان می دهد، خراسان شمالی در ماه گذشته چهارمین استان دارای بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه است.

بر این اساس نرخ تورم ۱۲ ماهه استان طی آذرماه ۳۲ درصد اعلام شده که ۱.۵ درصد از میانگین کشوری بیشتر است.

همچنین خراسان شمالی ششمین استان دارای بیشترین نرخ تورم ۱۲ ماهه شهری و دهمین استان دارای بیشترین نرخ تورم روستایی در کشور است.

بر همین اساس، خراسان شمالی در آذر بعد از کردستان و کرمانشاه، سومین استان دارای بیشترین نرخ تورم نقطه‌ای و به طور مشترک با ۲ استان دیگر، هفدهمین استان دارای بیشترین نرخ تورم ماهانه بود.

 این استان یکی از گرانترین بازارها را در بین استان های کشور دارد و قیمت اجناس در آن بالاتر از دیگر مناطق است، بالا بودن قیمت ها بیشتر مربوط به اجناس و کالا است.

علت اصلی بالا بودن نرخ تورم و قیمت اجناس در خراسان شمالی نبود واحد تولیدی بزرگ در بخش های مختلف همچون مواد غذایی و پوشاک است.

در این استان تولیدکننده بزرگ و قوی در زمینه مواد غذایی و یا پوشاک وجود ندارد و بنک دار قوی هم در این استان فعالیت ندارد. 

بخش بسیار بزرگی از اصناف و بازاریان استان در مکان های استیجاری فعالیت دارند و این امر هزینه های آنان را افزایش داده و سبب ضعف در توان اقتصادی شان شده است.

نبود کارخانجات و واحدهای تولید کالاهای اساسی و مصرفی، دور بودن استان از مراکز اصلی تولید و افزوده شدن هزینه های حمل و نقل بر محصولات وارد شده به استان، عدم

نظارت جدی بر بازار، نبود صنایع تبدیلی و خام فروشی محصولات تولیدی از دیگر  دلایلی است که گرانی کالاها را در پی داشته است. 

تمام این عوامل دست در دست هم داده اند تا خراسان شمالی، استانی مصرف کننده و از نظر تولیدی ضعیف شود و مایحتاج مردم از دیگر استان ها وارد شود.

حمایت از تولید کالاهای اساسی در خراسان شمالی، ایجاد و گسترش صنایع تبدیلی در راستای مقابله با خام فروشی در کنار صادرات کالاهای استان می تواند کلید حل مشکل تورم برخی از کالاها در خراسان شمالی باشد.

رقیه گریوانی

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1706410
ارسال نظر
نظرات