شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 11:16 منتشر شده در مورخ: 1399/11/21 شناسه خبر: 1706440
مدرس حوزه علمیه ‌قزوین:

تحریم‌ها موجب تقویت روحیه خودباوری و شکوفایی استعدادهای کشور شد/ استفاده از ظرفیت جوانان عامل تحقق بیانیه گام دوم انقلاب

تحریم‌ها موجب تقویت روحیه خودباوری و شکوفایی استعدادهای کشور شد/ استفاده از ظرفیت جوانان عامل تحقق بیانیه گام دوم انقلاب
محمدحسن باریک‌بین گفت: تحریم‌ها استعدادهای متخصصان ایرانی را در دوره‌ای که ممانعت دشمنان برای دستیابی به امکانات دنیا برای کشور ما وجود داشت، شکوفا کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمدحسن باریک‌بین در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی صبح قزوین با تبریک به مناسبت ایام دهه مبارک فجر اظهار کرد: بزرگ‌ترین دستاورد انقلاب اسلامی در حوزه سیاسی، مردم سالاری دینی است؛ اگرچه با آن مردم سالاری دینی که توقع می‌رفت و می‌رود، فاصله داریم و نیاز است از تجربیات ۴۰ساله انقلاب استفاده کنیم و اصلاحاتی در این امر رقم بزنیم.

وی افزود: مردم سالاری دینی و مشارکت مردم در تعیین سرنوشت از نتایج پیروزی انقلاب در کشور است؛ درحالیکه پیش از انقلاب اینگونه نبود یا اقوام و افراد خاصی یا عمدتا بیگانگان در تعیین سرنوشت مردم ایران تاثیرگذار بودند؛ اما پس از انقلاب، آزادی از حیث سیاسی در جامعه ما محقق شد.

مدرس حوزه علمیه استان قزوین اظهار کرد: علی‌رغم هجمه فرهنگی، دستاوردهای قابل توجهی در طول سال‌های پس از انقلاب در زمینه فرهنگی داشتیم؛ اما از آنجا که ایده‌‌ال ما ورای این مباحث است؛ ممکن است که در میان جامعه احساس شود که آن دستاورد لازم حاصل نشده است.

وی عنوان کرد: از نظر علمی نیز در کشور شاهد رشد و پیشرفت فراوانی هستیم و اگر توطئه‌ها و موانع دشمنان نبود؛ قطعا سرعت سیر رشد علمی کشور فراتر می‌رفت.

باریک‌بین گفت: آنچه مسلم است در یک مجرای تحول فرهنگی غنی، رشد فرهنگی و  تعالی فکری مردم را می‌توانیم به عنوان دستاورد فرهنگی انقلاب اسلامی تلقی کنیم.

وی بیان کرد: از نظر اقتصادی علی‌رغم همه تلاش‌های دشمنان و تحریم‌هایی که پس از انقلاب روز به روز متنوع تر و سختگیرانه و هوشمندانه می‌شد؛ اما خوشبختانه از نظر اقتصادی هم می‌توانیم بگوئیم شرایط کشور بد نیست.

مدرس حوزه علمیه استان قزوین تصریح کرد: البته مشکلات زیادی وجود دارد که به مدد متخصصان، کارشناسان و مردم و نقش حاکمیت و غیرحاکمیت باید اقدامات و بررسی‌ها برای رفع مشکلات صورت گیرد.

ایجاد روحیه خودباوری از دستاوردهای انقلاب اسلامی

وی اضافه کرد: البته مردم ما نباید توقع داشته باشند که انقلاب اسلامی یکباره از آسمان تحولات و پیشرفت اقتصادی را بر ما ارزانی بدارد؛ البته انقلاب اسلامی باید بسترها را فراهم و مدیریت مناسبی اعمال کند اما تلاش مردم و فرهنگ تلاش و امید و کار هم باید در جامعه وجود داشته باشد.

باریک‌بین ابراز کرد: یکی از تحولات و نتایج انقلاب اسلامی به تبع رهنمودهای امام راحل و رهبر معظم انقلاب در جامعه ایجاد روحیه خودباوری بود زیرا تبلیغاتی از جانب حاکمیت در نظام طاغوت انجام می‌گرفت یا احساس خود حاکمان این بود که ترقی و توانمندی در جهان توسعه یافته است و ما فرهنگ و توانایی لازم را نداریم.

وی بیان کرد: بعد از انقلاب با رهنمودهای رهبران انقلاب و تحولی که در مردم به وجود آمد این روحیه خودباوری ایجاد شد و به مرور آثارش بیشتر ظاهر شد؛ به طوریکه طی سال‌های اخیر پیشرفت‌های علمی فراوانی نصیب ملت ایران شد و توانمندی‌ها و فناوری‌های زیادی کسب شد.

مدرس حوزه علمیه استان قزوین گفت: البته تحریم‌ها هم در عین اینکه یک تهدید و ظلم است؛ اما اگر زمینه‌های لازم و هوشیاری و مدیریت بهینه در حاکمیت و مراکز تولیدی و اقتصادی وجود داشته باشد با انگیزه مردم، تحریم‌ها موجب روحی خودباوری و شکوفایی استعدادها می‌شود چراکه استعدادهای در سختی‌ها شکوفا می‌شود.

وی تاکید کرد: تحریم نیز استعدادهای متخصصان ایرانی را در دوره‌ای که ممانعت دشمنان برای دستیابی به امکانات دنیا برای کشور ما وجود داشت، شکوفا کرد.

باریک بین عنوان کرد: عصاره بیانیه گام دوم انقلاب این است که باید گام اولی که برای تحقق انقلاب اسلامی و پیروزی آن برداشته شد، با گام دوم تکمیل شود و جامعه‌ی الگویی که رهبران انقلاب در ذهن داشته و مردم آرزویش را داشتند در دنیای امروز رقم بخورد.

وی اضافه کرد: استفاده همه جانبه از تجارب این دوره ۴۲ساله پس از پیروزی انقلاب در ایجاد فضای گفتگوی کارشناسان و متخصصان به گونه آزاد و تضارب آرا برای بحث و گفتگو برای اینکه چگونه بتوانیم جامعه را به حد متعالی که توقع رهبر معظم انقلاب و همه مردم است باید مدنظر قرار گیرد.

آیت الله باریک‌بین تلاش زیادی برای راهبری حرکت انقلابی مردم داشتند

مدرس حوزه علمیه استان قزوین بیان کرد: برای تحقق بیانیه گام دوم انقلاب باید استفاده از ظرفیت جوانان در کنار پیشکسوتان ضمیمه شود؛ به این معنا که تدبیر و تجربه نسل‌های قبل که در صحنه بوده و مدیریت کردند و مملو از تجربیات ارزشمند هستند به نیروی جوانی ‌جوانان امروز اضافه شود.

وی تصریح کرد: البته پرورش جوانان برای پذیرش نقش‌های مهم جامعه نکته مهمی است اما جوانگرایی صفر به معنای عدم بهره‌مندی از تجربه پیران؛ فکر نمی‌کنم معقول باشد؛ بلکه این دو باید در کنار هم قرار گیرند.

وی در مورد شخصیت آیت الله باریک بین گفت: مرحوم آیت الله باریک بین نیز به عنوان یک شخصیت روحانی و عالم دینی همواره در کنار مردم و در بطن جامعه زندگی می‌کرد و از رنج‌هایی که مردم از ابعاد مختلف نظام طاغوت می‌بردند، آگاه بود؛ مردم نیز به همه علما از جمله مرحوم آیت الله باریک‌بین اعتماد داشتند.

مدرس حوزه عملیه قزوین عنوان کرد: علما از جمله آیت الله باریک‌بین تلاش زیادی برای راهبری حرکت انقلابی مردم در دوران پیش از پیروزی انقلاب و همچنین آگاه کردن مردم و ارشاد جوانان در فرآیند انقلاب داشتند؛ پس از پیروزی انقلاب هم در مدیریت جامعه، تلاش برای رفع مشکلات و بسترسازی برای رشد و ارتقای جایگاه استان قزوین نقش قابل توجهی داشتند‌.

وی در پایان گفت: امیدواریم که نسل‌ بعدی روحانیت نیز که در جامعه نقش دارند، همان روال را بتوانند به طور کامل‌تر ادامه دهند و جامعه ما از میراث علما بهره‌مند شود.

انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1706440
ارسال نظر
نظرات