شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان یزد
ساعت: 14:58 منتشر شده در مورخ: 1399/11/21 شناسه خبر: 1706540
دهه فجر در یزد

جایگاه و ظرفیت های اقتصادی استان یزد در چهل و دومین طلیعه انقلاب اسلامی

جایگاه و ظرفیت های اقتصادی استان یزد در چهل و دومین طلیعه انقلاب اسلامی
در چهل ودومین طلیعه دهه فجر انقلاب اسلامی مهمترین ویژگی ها ، فرصت ها، زیرساخت ها وامکانات استان یزد را که عاملی برای تبدیل شدن به یکی از قطب های صنعتی، بهداشتی، گردشگری، آموزش، صنعت ومعدن وکشاورزی است را مورد بررسی قرار می دهیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از یزدرسا، وجود زیرساخت ها و امکانات زیربنایی مورد نیاز فعالیت های اقتصادی و همچنین موقعیت ممتاز قرار گیری در مرکزیت جغرافیایی کشوری  در کنار همت، تلاش، قناعت پیشگی و پشتکار مردمان یزد باعث شده تا استان یزد بعد ازانقلاب اسلامی  و با نگاه حاکم بر انقلاب اسلامی مبنی  بر توسعه تمامی مناطق بود ، رشد سریعتری نسبت به دیگر استانها به خود اختصاص دهد که در زیر چند مورد از این افتخاراتی که در طول ۴۲سال انقلاب اسلامی نصیب استان دارالعباده گردیده را ذکر می کنیم. 

کشاورزی:
کشاورزی در مناطق کویری استان یزد، علاوه برنقش معیشتی و اقتصادی که در کل جامعه دارد ، عامل اساسی استمرار حیات نیز به شمار می رود، به طوری که با کم رنگ شدن کشاورزی در روستاها ، پایگاههای مقاومت در برابر کویر از بین رفته و کل حیات جامعه به خواهد افتاد به همین دلیل بخش کشاورزی در استان یزد از اهمیت خاصی برخوردارد می باشد.
علیرغم نامناسب بودن اقلیم با اشتغال بیش از۴۰هزارنفر سهم ۵/۱۳درصدی از بخش اشتغال استان را به خود اختصاص داده و در حال حاضر با بیش از ۲هزار هکتار سطح زیر کشت محصولات گلخانه ای بعد از استانهای تهران و کرمان در رتبه سوم از نظر سطح محصولات گلخانه ای و رتبه دوم در زمینه تولید محصولات گلخانه ای را به خود اختصاص داده که از افتخارات بهره برداران کشاورزی استان یزد محسوب می شود.
وجود منابع و ذخایر ژنتیکی گیاهی و جانوری متنوع وارزشمند و همچنین منبع سرشار انرژی خورشیدی در کنار تجربه و مهارت بههره برداری از منابع آب وخاک استان یزد را به یکی از سرزمین های مستعد سرمایه گذاری در زمینه کشاورزی تبدیل کرده است.
در چند سال اخیر کشاورزان یزدی در بسیاری از بخش ها رتبه های برتر را به خود اختصاص داده اند که مهمترین آنها رتبه اول کشوری در تولید روناس، تولید گوشت بلدرچین و کبک، تولید سرانه گوشت مرغ، تولید گوجه فرنگی گلخانه ای و رتبه دوم کشوری در زمینه تولید خیار گلخانه ای، رتبه سوم کشوری در زمینه تولید پسته، رتبه پنجم کشوری در زمینه تولید زردآلو قیسی، رتبه چهارم کشوری در تولید انار، رتبه هفتم کشوری در تولید زعفران، رتبه نهم کشوری در تولید بادام و زیتون از مهمترین آنها می باشد.
 
شاید باور این موضوع که استان کویری که با میانگین بارندگی ۷۰ میلیمتر و میانگین تبخیر سالیانه حدود۳۲۰۰میلیمتر عنوان یکی از خشک و کم آب ترین استانهای کشور را به خود اختصاص داده در زمینه های کشاورزی بتواند زمینه اشتغال نز دیک به ۴۰هزار نفر را فراهم و ۱۳/۵درصد از بخش اشتغال استان را به خود اختصاص دهد.
مردمان یزد به تلاش  و قناعت شهره بوده و توانسته اند با منابع محدود آبی از حدود۱۷۰هزار هکتار اراضی قابل کشت استان،در حدود۱۱۳هزار و۷۷۰هکتار ازاین اراضی به کشاورزی مشغول شوند که این عدد حدود۱درصد اراضی کل کشور شامل و همچنین مردمان یزد با سخت کوشی سالیانه بیش از ۴۰۸هزارتن محصول دامی تولید می کنند.
 
 
 صنعت و معدن:
فعالیتهای صنعتی از دیرباز در استان یزد رونق داشته و کالاهای تولیدی آن نظیر سفال، سرامیک، کاشی و محصولات  نساجی شهره خاص وعام بوده و این توانایی ها در کنار وجود معادن غنی، استان یزد را به یکی از استانهای صنعتی و معدنی کشور تبدیل و باعث شده رتبه ششم در بین استانهای کشور را به لحاظ شاخصهای مختلف صنعتی و معدنی به خود اختصاص دهد.
در حال حاضر ۳/۴۵درصد تولید کاشی وسرامیک کشور ، ۲۵درصد از سهم تولید محصولات نساجی، ۱۵درصد از سهم محصولات فولادی کشور  سهم استان یزد بوده که توانسته با ۳هزار و۲۶۰واحد و حجم سرمایه گذاری ۱۲۳هزار و۳۰۵ میلیارد ریال زمینه اشتغال ۱۰۰هزار و۶۹۸نفر را ایجاد و  بالغ بر ۸هزار نوع محصول مختلف صنعتی را در رشته های مختلف تولید کند.
وجود ۳۷نوع ماده معدنی در سه گروه فلزی خاک های صنعتی، سنگ های تزئینی ونما و مصالح ساختمانی در ۵۹۸ معدن دارای پروانه، استان یزد را به یکی از قطب های معدنی سنگ آهن ( سنگ آهن چغارت، چادرملو و بیش از ۳۸آنومالی دیگر) نیز تبدیل کرده که در این زمینه توانسته بیش از ۶۱میلیون تن ماده معدنی برداشت نماید.
استان کویری یزد با دارا بودن عناصر  نادر خاکی مانند طلا، قلع ، تنگستن، مس، تیتانیوم، اورانیوم، کروم و سنگ های ساختمانی توانسته خود را تبدیل به بهشتی برای سرمایه گذاری در زمینه های فوق کرده که زمینه  تولید۲۸درصد سنگ آهن تولیدی کشور در استان وتولید ۵۲ درصد از خاکهای صنعتی کشور را به خود اختصاص دهد.
 
 
میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری:
یزد با قدمتی ۳هزارساله دارای میراث فرهنگی و منابع طبیعی گردشگری متعددی بالغ بر ۷هزارو۵۰۰جاذبه گردشگری غیرمنقول  بوده که عنوان دومین شهر تاریخی جهان را به خود اختصاص داده و در سال ۱۳۹۶ بافت تاریخی یزد به ثبت جهانی رسید که تاکنون بر بالغ بر ۱۶۴۲اثر فرهنگی و میراث طبیعی آن به ثبت ملی رسیده است.
استان یزد به واسطه ی موقعیت ممتاز جغرافیایی و استقرار در جاده ابریشم و جاده باستانی وهمچنین جاده ولایت یکی از مهمترین کانونهای تمدنی وفرهنگی و محور گردشگری ایران محسوب می شود.
فرش، زیلو، حصیربافی، طلاسازی، بافت انواع پارچه، تولید مصنوعات فلزی و ده ها هنر صنعت دیگر نمونه هایی از آثار هنر ایرانیست که مردمان یزد با شیوه های خاص و منحصر به فرد برای تولید به کار برده و حال جز استانهای پیشرو در زمینه تولید این محصولات فرهنگی می باشند.
استان یزد با ایجاد واحدهای اقامتی متعدد سه ستاره وچهار ستاره و سفره خانه های سنتی و پارک گردشگری و همچنین ایجاد مناطق نمونه گردشگری و روستاهای هدف گردشگری توانسته در زمینه جذب گردشگران خارجی موفق عمل کند وحال به عنوان مقصد ثابت تمامی گردشگران خارجی شود.
مسئولین استان با در پیش گرفتن سیاست احیای خانه های تاریخی و کاروا نسراها و قلعه های تاریخی و تبدیل آنها به مجموعه های گردشگری در طول این ۴۲سال انقلاب اسلامی هم فرهنگ وهنر گذشتگان را حفظ و هم باعث جذب گردشگران گردیده اند.
شیرینی های سنتی و ترمه  یکی دیگر از جاذبه های فرهنگی استان است که توانسته با ایجاد و دایر نگه داشتن واحدهای سنتی شیرینی سازی ، کیفیت سابق خود را حفظ نماید.
 
 
آموزش و بهداشت:
شاخص های مختلف کمی و کیفی بخش بهداشت ودرمان  در کنار مزیت های خاص استان به لحاظ بالا بودن کیفیت خدمات بهداشتی و در مانی  قابل ارائه و کم هزینه تر بودن بودن آن نسبت به سایر مناطق کشور و حتی در برخی موارد مانند خدمات مرتبط با درمان نازایی در مقایسه با سطوح فراملی، تخصص و تجربه قابل توجه پزشکان متخصص استان و مشارکت جدی مردم و خیرین در توسعه زیرساختهای مورد نیاز این بخش و نیز حسن شهرت پزشکان یزدی، استان یزد به یکی از قطب های ارائه خدمات تخصصی و فوق تخصصی بهداشتی و درمانی تبدیل کرده است.
وجود مراکز تحقیقاتی درمانی و پژوهشی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی به ویژه مرکز تحقیقاتی درمانی ناباوری، مرکز تحقیقات قلب و مرکز تحقیقات دیابت استان، وجود بیمارستانها ومراکز درمانی مناسب در مرکز استان وشهرستانها، وجود اعضا هیات علمی توانمند با مدارج علمی مناسب باعث شده استان یزد به عنوان استان معین برای استانهای همجوار و جنوب شرق کشور در مواقع اظطراری معرفی شود.
همچنین کیفیت بالای خدمات آموزشی و پرورشی و وجود مراکز علمی وپژوهشی و مراکز آموزش عالی دولتی وغیر دولتی متعدد باعث شده۲۵سال بالاترین درصد قبولی در کنکور های سراسری به استان یزد اختصاص یابد.
انرژی:
در حال حاضر ظرفیت تولید نیروگاههای موجود استان بیش از میزان مصرف برق استان می باشد که باتوجه به سرمایه گذاری های در حال انجام در بخش زیر ساختهای انتقال و فوق توزیع برق، ظرفیت موجود در حال توسعه می باشدوتوانایی پاسخگویی به سرمایه گذاری بالا در حوزه صنعت را دارا می باشدکه باعث شده استان یزد در زمینه تولید برق جز استانهای برتر کشور باشد.
استان یزد به عنوان چهار راه انرژی کشور از طریق خطوط ۴۰۰کیلوات با استانهای خراسان، کرمان واصفهان و از طریق خط ۲۳۰ کیلو ولت با استان فارس تبادل انرژی دارد.
 
در حال حاضر تمامی روستاهای بالای ده خانوار یزدی به برق دسترسی داشته و امکان دسترسی به برق  برای ۷۳/۹۹درصد مردم فراهم شده است.
در زمینه گاز نیز در راستای سیاستهای دولت در جایگزینی سوخت مصرفی از سوختهای فسیلی به گاز طبیعی در حال حاضر بالای ۹۹درصد مردم یزد به گاز دسترسی دارند. حتی اکثر مراکز اقتصادی و شهرکهای صنعتی و گلخانه ای به شبکه گاز متصل می باشند که باعث صرفه جویی واحدهای استان را فراهم آورده است.
 
انتهای پیام/
https://www.dana.ir/1706540
ارسال نظر
نظرات