شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان زنجان
ساعت: 14:23 منتشر شده در مورخ: 1399/11/22 شناسه خبر: 1706936
گزارشی از دستاوردهای علمی استان زنجان پس از پیروزی انقلاب اسلامی؛

پیشرفت چشمگیر استان زنجان در عرصه علم/ خودباوری از برکات انقلاب اسلامی

پیشرفت چشمگیر استان زنجان در عرصه علم/ خودباوری از برکات انقلاب اسلامی
پیروزی انقلاب اسلامی ایران در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷ علاوه بر خروج طاغوتیان و سقوط رژیم شاهنشاهی پهلوی، دستاوردها و توفیقات مختلفی در انواع زمینه‌ها برای کشور به ارمغان داشته که سبب اقتدار، عزت و سربلندی کشور در عرصه‌های بین‌المللی شده و ایران را به کشوری مطرح در سطح جهان، تبدیل کرده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از موج رسا; همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی فرمودند: علم و فناوری، یکی از پایه‌های اقتدار اقتصادی یک ملت است، استان زنجان نیز به تبع این دستاوردها از غافله علمی و اجتماعی کشور عقب نمانده و توفیقات مختلفی به دست آورده که قرار گرفتن دانشگاه‌های زنجان در بین دانشگاه‌های برتر ملی و بین‌المللی، جذب دانشجویان خارجی در دانشگاه‌های زنجان، کسب مقام‌های برتر در جشنواره‌ها و المپیادهای مختلف ملی و جهانی توسط دانشجویان زنجانی و قرار گرفتن اساتید دانشگاه‌های زنجان در بین اندک دانشمندان برتر جهان به استناد رتبه‌بندی مراجع بین‌المللی از جمله این افتخارات و دستاوردها در طول ۴۲ سال گذشته است.

مسیح‌اله سلطانی، مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری زنجان گفت: هم‌اکنون ۹ دانشگاه در سطح استان فعالیت می‌کنند که در کنار آن‌ها ۴ دانشگاه غیردولتی نیز وجود دارند.

وی، مجموع دانشجویان استان زنجان را ۳۹ هزار و ۳۱۷ نفر بیان کرد و اظهار داشت: ۲۹ هزار و ۳۸۸ دانشجو به میران ۷۴ درصد، بومی و ۸ هزار و ۷۳۷ دانشجو به میزان ۲۶ درصد، غیربومی هستند همچنین ۲۱ هزار و ۹۱۳ دانشجو به میزان ۵۵ درصد، پسر و ۱۷ هزار و ۴۰۲ دانشجو نیز به میزان ۴۵ درصد دختر هستند.

سلطانی خاطرنشان کرد: ۳۹ باب خوابگاه دانشجویی، ۶۸۳ رشته تحصیلی، یک هزار و ۴۳۲ عضو هیات علمی و ۵۰ مرکز آموزشی در سطح استان فعالیت می‌کنند و مجموع مساحت فضاهای آموزشی استان زنجان ۴۶۳ هزار و ۶۷۱ مترمربع است.

پرویز قزلباش، رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان زنجان نیز گفت: مجموع دانشجویان استان، کاهش یافته اما به دلیل اینکه پذیرش دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی فقط از طریق سازمان سنجش صورت می‌گیرد، دانشجویان این دانشگاه در ۵ سال گذشته بیش از ۵۵ درصد افزایش داشته و در تحصیلات تکمیلی و دکتری نیز به ترتیب ۱۷۵ و ۴۳۶ درصد افزایش یافته است همچنین اعضای هیات علمی نیز به تناسب دانشجویان افزایش یافته است.

 

*‌ برخی دستاوردهای علمی استان زنجان

قرارگیری دانشگاه زنجان در بین موسسات برتر جهان در سال ۲۰۱۹ بر اساس رتبه‌بندی تایمز

قرارگیری پروفسور علی رمضانی، استاد تمام دانشگاه زنجان در بین یک درصد دانشمندان از سوی پایگاه استنادی طلایه‌داران علم تامسون رویترز

قرارگیری دانشگاه علوم پزشکی زنجان در بازه ۴۰۰ تا ۶۰۰ دانشگاه تاثیرگذار در دنیا در اولین سال حضور در این رتبه‌بندی در سال ۲۰۲۰

کسب رتبه اول دانشگاه علوم پزشکی زنجان در مرحله اول رتبه‌بندی آموزشی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور (طرح راد)

کسب رتبه نخست دانشگاه علوم پزشکی زنجان در بین استان‌های قطب ۶ کشور در زمینه تعداد مقالات چاپی

قرارگیری دکتر مهرداد حمیدی، استاد دانشگاه علوم پزشکی زنجان در جمع یک درصد دانشمندان برتر جهان

کسب جایزه ویژه جهانی و مدال طلای مسابقه اختراعات کره جنوبی توسط دانشگاه آزاد اسلامی زنجان

درخشش دانشگاه آزاد اسلامی زنجان در نهمین دوره جشنواره جهانی بانوان مخترع و کارآفرین در کره جنوبی و موفق به کسب جایزه ویژه و نشان کریستالی جشنواره به نام semi grand prize برای اولین بار به نام ایران

دریافت مدال طلا و دیپلم همکاری‌های بین‌المللی علمی و فناوری از روسیه توسط دانشگاه آزاد اسلامی زنجان

 

*‌ دستاوردهای علمی، آموزشی و اجتماعی

ایرج امینی، معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا؛ با اشاره به گزیده‌ای از دستاوردهای علمی، فرهنگی و اجتماعی استان زنجان پس از پیروزی انقلاب اسلامی گفت: افزایش ۵۴.۴ درصدی نرخ باسوادی استان به استناد نتایج سرشماری عمومی نفوس و مسکن طی سال‌های ۱۳۵۵ و ۱۳۹۵ و افزایش ۳۶ برابری تعداد کتابخانه‌های عمومی استان از ۳ باب در سال ۱۳۵۷ به ۱۰۷ باب در سال ۱۳۹۸ بخشی از این دستاوردها است.

وی اظهار داشت: کاهش تراکم دانش‌آموزان دوره ابتدایی از ۳۵ نفر در هر کلاس در سال ۱۳۵۷ به ۲۲.۵ نفر در سال ۱۳۹۸ ، کاهش تراکم دانش‌آموزان متوسطه دوره اول (راهنمایی) از ۳۸ نفر در هر کلاس در سال ۱۳۵۷ به ۲۳ نفر در سال ۱۳۹۸ و کراهش تراکم دانش‌آموزان متوسطه دوره دوم (دبیرستان) از ۳۵ نفر در هر کلاس در سال ۱۳۵۷ به ۲۰ نفر در سال ۱۳۹۸ نیز بخش دیگری از توفیقات استان زنجان بعد از پیروزی انقلاب اسلامی است.

امینی خاطرنشان کرد: تعداد دانشجویان مراکز آموزش عالی استان نیز از ۲۳۸ نفر در سال ۱۳۵۷ به ۴۰۷۷۰ در سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است.

معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: افزایش ۲۷ برابری تعداد خانه‌های بهداشت فعال روستایی از ۱۷ باب در سال ۱۳۵۷ به ۴۵۳ باب در سال ۱۳۹۸ ، احداث و راه‌اندازی ۶۵ مرکز بهداشتی و درمانی روستایی تا پایان سال ۱۳۹۸ و همچنین افزایش تعداد پزشکان خدمات‌دهنده در دانشگاه علوم پزشکی استان از یک نفر به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت در سال ۱۳۵۷ به ۸ نفر به ازای هر ۱۰ هزار نفر جمعیت در سال ۱۳۹۸ نیز بخش دیگری از دستاوردهای حوزه علمی و اجتماعی است.*‌ دانشمند زنجانی برای نخستین بار در تاریخ استان به عنوان پژوهشگر برتر کشور انتخاب شد

علی رمضانی، عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه زنجان برای اولین بار است که در تاریخ استان زنجان به عنوان پژوهشگر برتر کشور انتخاب شده است.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا؛ در خصوص انتخابش به عنوان پژوهشگر برگزیده کشور در گروه علوم پایه اظهار کرد: این پدیده برای اولین بار است که در تاریخ استان زنجان اتفاق می‌افتد و تاکنون این پدیده در هیچ دوره‌ای و در هیچ رشته‌ای سابقه نداشته که نقطه عطف تاریخی و افتخار برای استان است.

رمضانی با بیان اینکه برای انتخاب شدن به عنوان پژوهشگر برتر، پژوهش فرد باید جامعیت داشته باشد، خاطرنشان کرد: این جامعیت دارای ۷ مشخصه بوده و صِرف چاپ مقاله، موثر نیست.

وی افزود: پژوهشگر باید در پژوهش خود به مسائل جامعه توجه داشته باشد، پژوهش وی کاربردی بوده و نیاز جامعه را رفع کند و در ضمن پژوهشگر در حوزه کتاب نیز کار کرده باشد که انتشارات علمی و میزان توجه جهانی به انتشارات علمی، بخشی از این مشخصه‌ها به شمار می‌رود که در کنار هم می‌توانند منجر به این نوع انتخاب‌ها شوند.

عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه زنجان در پاسخ به اینکه پژوهش‌هایش در چه حوزه‌ای بوده است، گفت: بیشتر پژوهش‌های بنده در حوزه‌های مختلف تولید علم و تولید مقاله در حوزه‌های شیمی بود.

وی اظهار داشت: ۱۶ اختراع ملی و بین‌المللی دارم و ۳۰ طرح پژوهشی کاربردی و مرز دانشی انجام داده‌ام و در تالیف ۲ جلد کتاب و چند فصل از کتاب‌های دیگر نقش داشتم.

رمضانی خاطرنشان کرد: همچنین تدوین دانش فنی برای چند ماده موثر دارویی مورد نیاز کشور نیز بخش دیگری از کارهایی است که بنده انجام داده‌ام.

این دانشمند زنجانی که اخیراً در بین پژوهشگران پُراستناد یک درصد برتر ISI (موسسه اطلاعات علمی) و همچنین ۲ درصد افراد پراستناد در ۲۲ رشته علمی جهان قرار گرفته است، گفت: این انتخاب‌ها به این شکل است که در دنیا در هر رشته علمی، دانشمندان را بر اساس تولیدات علمی، مرتب کرده و افرادی که بیشترین علم را تولید کرده‌اند، جزء یک درصد برتر قرار می‌گیرند.

وی اظهار داشت: در ۲ درصد نیز مانند یک درصد بوده و فقط تعداد دانشمندان ۲ برابر آن است که بیشترین تولیدات علمی جهان را دارند.

رمضانی خاطرنشان کرد: اگر یک نفر، جزء یک درصد دانشمندان باشد قطعاً جزء ۲ درصد هم قرار می‌گیرد زیرا یک درصد، زیرمجموعه ۲ درصد است اما ممکن است دانشمندی که در بین ۲ درصد قرار گرفته در میان یک درصدها نباشد.

عضو هیات علمی گروه شیمی دانشگاه زنجان در خصوص مرجع اعلام دانشمندان برگزیده گفت: رتبه‌بندی ۲ درصد را دانشگاه استنفورد آمریکا اعلام کرده بود که البته این مورد برای اولین بار بود.

وی افزود: یک در صد را هم معمولاً ISI (موسسه اطلاعات علمی و یک موسسه مهم و معتبر علم‌سنجی در دنیا) اعلام می‌کند که در تمام دنیا به آن اعتماد وجود دارد.

به گزارش موج رسا؛ علی رمضانی، عضو هیات هلمی گروه شیمی دانشکده علوم دانشگاه زنجان در بیست و یکمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور در سال ۹۹ به عنوان پژوهشگر برگزیده کشور در علوم پایه، انتخاب شده است.

 

*‌ دانشگاه علوم پایه زنجان تنها دانشگاه ماموریت‌گرای کشور در حوزه علوم پایه است

بابک کریمی، رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان نیر در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا؛ اظهار داشت: دانشگاه علوم پایه زنجان، تنها ‏دانشگاه ماموریت‌گرای کشور در حوزه علوم پایه است‏.‏

کریمی گفت: تخصص ما در این دانشگاه، آموزش و پژوهش در بالاترین سطح در ‏حوزه مختلف علوم پایه بوده که شامل شیمی، فیزیک، ریاضی، علوم زمین، علوم زیستی ‏و علوم کامپییوتر است.‏

وی با بیان اینکه دوره‌‎های ما دوره‌های تحصیلات تکمیلی یعنی کارشناسی ارشد و دکتری ‏است، افزود: در بسیاری از این‌ها، پروژه‌هایی که برای دانشجویان تعریف می‌شود در سطح ‏بسیار بالایی بوده که از میانگین استاندارد کشور بالاتر و در سطح دانشگاه‌های خوب دنیا ‏است.‏

رئیس دانشگاه تحصیلات تکمیلی علوم پایه زنجان ادامه داد: علاوه بر این ۶ دانشکده، ۳ ‏پژوهشکده به نام‌های پژوهشکده اُپتیک، پژوهشکده علوم پایه و فناوری‌های نوین و ‏پژوهشکده اقلیم در این دانشگاه فعال هستند.‏

انتهای پیام/

https://www.dana.ir/1706936
ارسال نظر
نظرات