شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان خوزستان
ساعت: 22:45 منتشر شده در مورخ: 1399/11/22 شناسه خبر: 1707040
در دیدار دانشجویان با نماینده ولی فقیه مطرح شد:

مساجد ما سرباز بی تفنگ به دانشگاه می فرستند/ جای اندیشه تمدن ساز شهید صدر در منظومه فکری تربیتی مسجد خالی است

مساجد ما سرباز بی تفنگ به دانشگاه می فرستند/ جای اندیشه تمدن ساز شهید صدر در منظومه فکری تربیتی مسجد خالی است
معاون گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی خوزستان گفت: وقتی در مواجهه با تک‌تک نظریات شرقی و غربی که غالباً خلاف اسلام بود قرار می‌گرفتم، نگاهی به پشت سرم کردم دیدم با وجود ۱۲ سال حضور در مسجد امروز در دانشگاه حرفی برای گفتن ندارم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از رهیاب، احمد محمد زاده معاون گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی خوزستان در نشست صمیمانه دانشجویان با نماینده ولی‌فقیه در استان خوزستان گفت: ورود ما به دانشگاه مساوی با خروج از مسجد بود، در دانشگاه شدم متوجه شدم که یک سرباز بدون تفنگ هستم و فهمیدم که مسجد چقدر عیب و اشتباه داشت.

 
عیار آدم ها در خط مقدم مشخص می شود
وی افزود: فرض این نیست که گفته شود مسجد جای بدی باشد و رشد در آن امکان ندارد بلکه می خواهم بگویم فضای مسجد آن چیزی که انتظار می رفت نبود؛ زیرا وقتی که در مواجهه با تک‌تک نظریات شرقی و غربی که غالباً خلاف اسلام بود قرار می‌گرفتم، نگاهی به پشت سرم کردم دیدم با وجود ۱۲ سال حضور در مسجد امروز در دانشگاه حرفی برای گفتن ندارم.
 
وی در ادامه گفت: حاج آقای موسوی فرد من در فضای مسجد رشد کرده ام اما معتقدم عیار آدم ها در خط مقدم مشخص می شود؛ یعنی تربیت درست آن بچه مسجدی زمانیکه وارد دانشگاه شود مشخص خواهد شد.
 
احمد محمدزاده در تشریح این مهم که باید جوانانی فهیم و بصیر حاصل تربیت مساجد باشند، گفت: وقتی جوان مسجدی در دانشگاه با مسائل مختلف رو به رو شد و مثلا معنای سکوت ولی امر مسلمین را متوجه نشد و یا حکمت حمایت او از مصوبه گرانی بنزین را درک نکرد، مشخص می‌شود که عیار بچه مسجدی چقدر است.
 
وی افزود: زمانی که وارد دانشگاه شدم، برای اولین بار بود که «من» حرف میزدم؛ برخلاف مسجد که من تنها شنونده بودم؛ سوال نمی پرسیدم، اعتراض نمی کردم... برخلاف آن اما فضای دانشگاه با شدیدترین اعتراض ها همراه بوده و از در و دیوار دانشگاه بمباران شبهات صورت می گرفت.
 
خلاء مساجد خوزستان را دریابید 
 
معاون گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی خوزستان با بیان اینکه متوجه شدم مسجد چقدر خلأ و از موضوعات روز عقب است، گفت: در اثر این عقب ماندگی از تحولات، دردی در من ایجاد شده است که امروز بخشی از آن را خدمت شما می‌گویم.
 
محمد زاده با اشاره به ضرورت تجهیز مساجد به علوم روز، گفت: در مواجهه با تفکرات غربی و ایدئولوژی غربی و شرقی اساساً حدیث نگاری فقه و رساله عملیه هیچ کاربردی ندارد، در حالیکه ما لاجرم باید وارد حوزه تمدنی دین شویم.
 
وی افزود: ساموئل هانتینگتون در نظریه خود می گوید نه کانفسیون ژاپن نه مارکسیسم بلوک شرق و نه لیبرالیسم هیچکدام اسیر چالش نخواهند شد، مگر اینکه با اسلامی که خود را به لایه ی تمدنی رسانده، در بیفتد و لکن اسلام در لایه ی حدیث، نقل، داستان و مکاشفه چالش عمیقی با این مکاتب نخواهد داشت.
 
وی در ادامه تصریح کرد: این خطا و خلاء بزرگ مسجد را فقط یک نفر می توانست در متفکران اسلامی پُر کند و آن هم سید محمد باقر صدر بود و لاغیر! این عالم دین وقتی که در سیزده سالگی کتاب فدک در تاریخ را می نویسد، علامه شرف الدین صاحب کتاب شریف المراجعات درباره او می گوید: و الله قسم این فرد مجتهد است‌.
 
جای خالی علم شهید صدر در مساجد
 
معاون گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی خوزستان اضافه کرد: مرحوم نائینی در مورد شهید صدر می گوید: کل علمای نجف به مثابه سید محمد باقر صدر هستند و می گویند اگر او در غرب بود تاجی بر روی علوم غرب می شد.
 
وی افزود: الان متوجه می شوم که چرا بعضی از آثار او در دسترس نیست به جرئت و در شرایطی که کتاب های اکثر اندیشمندان را خوانده ام می گویم هیچ کس در اندازه سید محمد باقر صدر نیست.
 
محمد زاده گفت: اکنون جایگاه سید محمد باقر صدر در مساجد کجا قرار دارد؟ آنجایی که سید محمد باقر صدر وارد رساله عملیه می شود و آن را متحول می کند. زمانیکه کتاب الفتاوی الواضحه را می نویسد کتاب را به دست چند دانش آموز می دهد و می گوید هر قسمتی را که متوجه نمی شوید زیر آن خط بکشید تا اشکالش را رفع کنم.
 
جایگاه این شخصیت بزرگوار در جامعه اسلامی هیچ است
 
وی افزود: زیرا رساله عملیه باید خالی از اصطلاحات تخصصی باشد. فهرست بندی این کتاب را تغییر می دهد. وقتی وارد موضوع تفسیر قرآن می شود نظریه استنطاق را مطرح می کند و جایگاه این شخصیت بزرگوار در جامعه اسلامی هیچ است.
 
معاون گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی خوزستان ادامه داد: خود شخص سید محمد باقر صدر می گوید همانطور که سید مسلم بن عقیل را رها کردن و مظلومانه به شهادت رسید من را هم رها کردند و هنوز هم رها شده است این شخصیت عظیم جایگاهی در مساجد امروز ما ندارد.
 
محمدزاده اضافه کرد: باید بگویم این رساله، تحول حوزه های علمیه مجموعه جلسات و حلقات را سازماندهی می‌کند لذا مبنای طرح تحول مساجد باید به اینگونه باشد که از کتب شهید مطهری عبور کنیم و به کتب شهید صدر برسیم.
 
وی بیان کرد: کتب شهید مطهری شاید در مقابل تهاجم غرب از خودش دفاع کند اما در مقابل غرب تهاجم ندارد. تفکر سیستم ساز و فقه نظام ساز را فقط در کتب شهید محمد باقر صدر می توان با دقت مشاهده کرد این شخصیت عظیم متاسفانه مغفول مانده است. 
 
معاون گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی خوزستان عنوان کرد: فرگوسن در سال ۲۰۰۷ این ترند گذاری را برای جهان ۲۰۵۰ انجام می دهد و می گوید اگر قرار باشد از بدهی جهانی عبور کنیم یک راه بیشتر نداریم و آن فاینانس اسلامی است که یکی از اقتصادهای شهید صدر برگرفته است. 
 
وی خلا مهم در بحث مسائل دینی را واتیکانیزه کردن حوزه علمیه قم دانست و افزود: علم در یک شهر جمع و محصور نمی شود که شما ضعف حوزه های علمیه اهواز را به گردن قم بیندازید و بگویید در قم یک موسسه به نام آیت‌الله مصباح آماده شده است و هر انتقادی که به حوزه علمیه وارد شود انگشت اشاره را به آن سمت می‌کنند. 
 
یهودیان بانک را برای ربا خلق کردند
 
محمد زاداه ادامه داد: می‌گویند اگر در یک طرف دنیا اکتشاف یا اختراعی انجام شود نتیجه آن باید به شما در این سمت دنیا برسد و دانش تجلی دارد و لای کتاب‌ها نمی‌ماند امروز اگر شما به فساد و اختلاص و هر چیز دیگری معترض هستید به این دلیل است که ساختار بانک فساد انگیز است و بانکداری بدون ربا شوخی نیست تا زمانی که بانک وجود داشته باشد فساد هم هست.
 
وی گفت: کلمه بانک یک صندلی در ونیز بود که ونکو و یهودی ها بر روی آن می نشستند و ربا می دادند و اسمش را به بانک عوض کردند. ساز و کار بانک را یهودیان تنظیم کردند. خانواده هایی که همین الان بانکداری را اداره می کنند در جمهوری اسلامی، یهودیان ماراموسی هستند که با عنوان صندوق ذخیره امام رضا (ع) و با مخفی کاری وارد ساز و کار بانکداری شدند و شما می خواهید با چند نفر درگیر شوید با اسدبیگی؟ رئیس بانک مسکن، دی، صادرات و..؟ سازو کار فساد انگیز است و اگر نتوانید ساختارسازی کنید عقب می مانید.
 
محمدزاده افزود: لذا در حوزه تمدنی باید گام برداریم که شهید صدر تحت عنوان "نا" به کار می برد به این دلیل است که بعد تمام آثار یک "نا" می گذارد مانند اقتصادنا، جامعتنا، فلسفتنا، اعتقادنا که در کتاب اعتقادنا می گوید اگر قرار است ما به مردم رساله عملیه بدهیم بر روی کدام اصول و اثبات عقلی آن را ارائه دهیم. 
 
دعوای ما با ساز و کاری است که  پای افراد را می لغزاند
 
محمد زاده بیان کرد: حضرت آقا می گوید کاری که محمد باقر صدر می توانست انجام دهد هیچ کدام از علما و فقهای ما نمی توانند انجام دهند. شهادت ایشان نیز حسینی وار و مظلومانه بود اول منزل ایشان را محاصره می‌کنند سپس تلفن آن را قطع می‌کنند برق قطع می‌کنند اجازه نمی‌دهند کسی آب به داخل منزل ببرد و مظلومانه شهید می شوند و تاسف بارتر صدایی از علمای ایران و عراق در نیامد. 
 
معاون گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی خوزستان عنوان کرد: دعوای امروز را بر سر ۴ مسئول کوچک نکنید دعوای ما با ساز و کاری است که هر کسی در آن قرار گیرد پایش می لغزد و امروز مساجد ما خالی از این تفکر است. مسجد کتاب محور نیست و مربی به دیوار تکیه می دهد و درباره هر موضوعی که می خواهد صحبت می کند.
 
وی با تاکید بر اینکه در برخی مساجد همان کتب شهید مطهری درست تدریس نمی شود، ادامه داد: من ۱۲ سال در مساجد اهواز بودم باید از فضای سنتی مسجد خارج شویم. ویژگی دانشگاه این است که نشست های تخصصی دارد در مسجد اما موضوع مشخص نیست و فقط سخنران مشخص است همچنین جلسات مسجد روند ندارد پراکنده است. 
 
باید مساجد در حوزه استراتژیک منسجم عمل کنند
 
محمد زاده افزود: ما باید جلسات مساجد را در حوزه استراتژیک منسجم کنیم همان کاری که شهید مطهری در حسینیه ارشاد انجام داد تفاوت حسینیه ارشاد با بقیه نهادهای انقلاب این بود که نقش ایفا کرد و توانست آن استراتژیک قدیمی را تغییر دهد. 
 
وی گفت: تقاضا می‌کنم که این مباحثی را که شهید صدر در خصوص حوزه علمیه تحت عنوان بایسته‌های حوزه نوشته است را حتماً ببینند و بررسی کنید اینکه امیرالمومنین می فرماید النَّاسُ ثَلَاثَةٌ فَعَالِمٌ رَبَّانِیٌّ وَ مُتَعَلِّمٌ عَلَى سَبِیلِ نَجَاةٍ وَ هَمَجٌ رَعَاعٌ. برنامه شما برای این طبقه که امیرالمومنین یاد می کند چیست؟
 
محمد زاده خاطر نشان کرد: نکته بعدی این است که مسجد مردانه است، زنان نیمی از جامعه هستند چرا امکانات مسجد فقط برای پسرهاست؟ چرا تکواندو و میز تنیس فقط برای پسرهاست؟ اگر دختر خانمی در محله ای بخواهد کتب شهید مطهری را یاد بگیرد کدام مسجد باید برود؟ یک پنجم مسجد را به خواهران اختصاص می دهیم و خط قرمز تعین می کنیم که سخنران
 
را هم حق ندارید ببینید هر چند دقیقه یکبار هم سخنران می گوید خواهرها ساکت و حرف نزنند.
 
مساجد اهواز نیازمند تحول 
وی بیان کرد: شما زنان را از مسجد حذف و مردانه کرده اید و طبیعتا در جامعه حجاب با مشکل مواجه می شود. شهید صدر می گوید در آخرالزمان نگهداشتن دین همانند نگهداشتن ذغال آتشین در کف دست است برای کدام خدمت اسلام به مردم، مستضعف باید این ذغال آتشین را در کف دست خود نگهدارند؟
 
معاون گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی خوزستان ادامه داد: مسلمانان صدر اسلام اگر سختی و تلاش خود را انجام دادند و شکنجه شدند به دلیل بهشت و جهنم نبود بلکه خدمت اسلام به آنها در همین دنیا بود تفاوت نگاه شهید صدر با دیگران دغدغه مند، زیاد و مغفول است.
 
وی بیان کرد: راهکار عملی این است که یک مسجد شاخص و الگو باید بسازیم نمی‌خواهد کل مساجد اهواز را متحول کنیم یک مسجد را به عنوان پایلوت آماده کنید و برای طرح تحول و زمانی که این اتفاق افتاد بقیه مساجد نیز به سمت این الگو نزدیک می شوند مسجد نیروی فعال دانشگاه را می سازد. 
 
باید به سمت ریل گذاری مبتنی بر نظام سازی حرکت کنیم 
محمد زاده افزود: اگر ما می گویم ما اهل کوفه نیستیم علی تنها بماند، علی در کوفه گفت این عمار؟ حضرت آقا در تهران ۸۸ گفت این عمار؟ ما نیز جواب دادیم که اهل کوفه نیستیم؟ امروز بچه حزب الهی تحلیل ندارند. ریش و تسبیح تنها دارایی اوست  چرا که بنیه ی فکری ندارد.
 
وی گفت: مساجد بچه ها را کتابخوان نمی کند و این درد جامعه است که حضرت آقا فریاد بزند این عمار؟ طلبه ای به من گفت: در اغتشاشات گذشته من در مقابل مردم ایستادم اما اگر دوباره اغتشاش شد جلوی آن ها نمی ایستم! کدام مسئول دستش رو بالا می آورد و اعتراف می کند که تقصیر من است؟
 
معاون گفتمان سازی و مطالبه گری بسیج دانشجویی خوزستان عنوان کرد: راهکار و آمادگی وجود دارد و می توان از ظرفیت های حوزه استفاده کرد ان شاءالله وارد حوزه تمدنی شویم و اگر این اتفاق نیفتاد هیچ راهی برای ما باقی نمی ماند و در همین سطح دست و پا میزنیم رهبر انقلاب بارها فرمودند کاری کنید دیگر فرقی نکند چه کسی مسئول باشد چرا که ریل گذاری مبتنی بر نظام سازی است.
 
انتهای پیام /

 

https://www.dana.ir/1707040
ارسال نظر
نظرات