شبکه های اجتماعی
ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید
سلام کانال تلگرام
اینستاگرام
گروه: استان قزوین
ساعت: 11:50 منتشر شده در مورخ: 1399/11/25 شناسه خبر: 1707498
گزارشی از علل ازهم‌پاشی خانواده و راهکارهای تحکیم آن؛

کرونا، کاهش طلاق و افزایش ازدواج را در قزوین رقم زد/ یادگیری مهارت‌های زندگی، کلید نجات زندگیست

کرونا، کاهش طلاق و افزایش ازدواج را در قزوین رقم زد/ یادگیری مهارت‌های زندگی، کلید نجات زندگیست
کاهش تجملات و مراسم‌های پرخرج یکی از دلایل افزایش ازدواج در روزهای پرالتهاب کروناییست و انتظار می‌رود با تداوم آموزش و توانمندسازی زوجین، قدمی مثبت در مسیر کنترل و کاهش آمار طلاق در استان و کشور برداریم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ به نقل از  صبح قزوین، طلاق یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی محسوب می‌شود که دارای پیامدهای مخرب و عمیقی در کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت، نه تنها برای فرد و خانواده بلکه برای جامعه است.

طلاق به هر دلیل درست یا نادرست برای فرد و اجتماع پیامدهایی دارد؛ افراد مطلقه و فرزندان طلاق در بهترین حالت شاید ترحم محیط و افراد پیرامون خود را دریافت کنند و زندگی بعد از طلاق به معنی یک زندگی ناقص است که غالباً زنان و فرزندان بیشترین آسیب را متحمل خواهند شد.
 
دو نیمه شدن بنیان خانواده در اغلب موارد اثرات روحی، روانی و اقتصادی دراز مدتی را بر تمام اعضای خانواده حتی اطرافیان بر جای خواهد گذاشت؛ تحقیقات روانشناسی نشان داده است که بچه‌ها مرگ والدین خود را راحت‌تر از طلاق می‌پذیرند؛ زیرا مرگ پدیده‌ای طبیعی بوده: درحالی‌که طلاق پدیده‌ای اجباریست و طی آن زوجین با تنفر از هم جدا شده‌اند.
 
عوامل متفاوت اجتماعی و فردی در بروز پدیده طلاق مداخله دارند که می‌توان به عوامل اقتصادی نظیر تورم و بیکاری، نداشتن آگاهی مناسب در کسب مهارت‌های زندگی و عدم آموزش مناسب و اعتیاد به عنوان عوامل اصلی طلاق اشاره کرد.
 
مریم بیدخام در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، اظهار کرد: با توجه به استمرار در افزایش واقعه طلاق و کاهش ازدواج طی سال‌های اخیر؛ دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری با همکاری بهزیستی و دادگستری استان از طریق طرح و تصویب در کارگروه فرهنگی اجتماعی استان و انعقاد تفاهم‌نامه سه جانبه، اقدام به راه‌اندازی سامانه تصمیم در استان کرد.
 
اعتیاد جزو نخستین دلایل طلاق در قزوین
 
وی افزود: رصد تعیین کننده‌های اجتماعی طلاق برای تقسیم کار ملی و همراه سازی دستگاه‌های متولی، استفاده از ظرفیت‌های غیردولتی جهت چابک‌سازی ساختار دولتی، توسعه دانش و تولید منابع علمی مبتنی بر شواهد در خصوص خدمات تخصصی مداخله‌ای به منظور کاهش طلاق و عوارض ناشی از آن و توسعه خدمات مداخله‌ای در سطوح مختلف پیشگیری از طلاق از راهبردهای سامانه تصمیم است.
 
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین با اشاره به علل عمده طلاق در بین زوجین مراجعه کننده به سامانه تصمیم بیان کرد: در بررسی اطلاعات ثبت شده در سامانه تصمیم استان قزوین، 20درصد علل طلاق را اعتیاد زوج معرفی کرده‌اند، کمبود مهارت‌های سازگارانه، عدم مسئولیت‌پذیری، دخالت‌های اطرافیان، عدم تمکین و بیکاری زوج از دلایل دیگر طلاق زوجین مطرح شده است.
 
بیدخام با بیان اینکه اعتیاد و بی‌وفایی دو عامل اصلی و عمده طلاق در استان قزوین است، تصریح کرد: براساس آمارها اعتیاد به عنوان اولین علت طلاق مطرح است که آمار قابل توجهی دارد؛ در اغلب موارد اعتیاد به‌ تنهایی برای زندگی مشترک مشکل‌ساز نیست، اما عوارض ویرانگر آن می‌تواند سبب فروپاشی زندگی شود.
 
وی با تصریح بر اینکه اعتیاد، خیانت و عدم مسئولیت‌پذیری در طول سال‌های ۹۵ الی ۹۸ همواره به عنوان عوامل طلاق معرفی شده‌اند، ادامه داد: بی وفایی نیز وقتی به طلاق منجر می‌شود که اعتماد زوجین کاملا سلب شده باشد و در این هنگام رابطه‌ میان طرفین خدشه‌دار می‌شود.
 
وی اضافه کرد: علاوه بر آن کسی که مورد خیانت قرار گرفته، ممکن است به دلیل احساس طردشدگی یا رها شدن از سوی شریک زندگی‌اش به رفتارهای خشونت‌آمیز متوسل شود که این نیز به نوبه‌ خود موجب  وخیم شدن بیشتر اوضاع خواهد شد.
 
کاهش طلاق و افزایش ازدواج در استان قزوین 
 
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین اذعان داشت: آمارها حاکی از آن است که در ۹ماهه اول سال جاری با کاهش قابل توجه طلاق و افزایش ازدواج در سطح استان قزوین مواجه بوده‌ایم.

بیدخام عنوان کرد: بر اساس آمار کلی در استان، ۶/۷ درصد کاهش طلاق و ۶/۱ درصد افزایش ازدواج را شاهد بودیم که شهرستان آوج با ۱۴۶درصد افزایش ازدواج بالاترین میانگین نرخ رشد ازدواج و آبیک با ۴/۱۹درصد کاهش طلاق را در این بازه زمانی داشته‌اند.
 
 
وی در زمینه پایداری میانگین زندگی مشترک بیان کرد: در ۱۰ماهه ابتدای سال جاری زوجینی که بیش از پنج و ۱۰سال زندگی مشترک با هم داشته‌اند، بیشترین متقاضیان طلاق در سامانه تصمیم استان بوده‌اند و در برخی از شهرستان‌ها نیز آمار زوجین عقد کرده به عنوان متقاضی طلاق و زوجین با سابقه زندگی مشترک کمتر از یکسال، قابل توجه است.
 
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری قزوین ابراز کرد: یکی از نیازهای خانواده‌ در شرایط کنونی بحران کرونا و دوران پسا کرونا بازنگری در کارکردهای خانواده و مهارت‌های مورد نیاز خانواده‌هاست.
 
کاهش تجملات از عمده دلایل افزایش ازدواج در روزهای پرالتهاب کرونایی
 
وی ادامه داد: ما در تاریخ زندگی همیشه شاهد بحران‌های مختلف بوده‌ایم و این بحران به عنوان اولین و آخرین بحران نخواهد بود؛ لذا ضروری است خانواده‌ها با تدبیر، آموزش و توانمندسازی خود بحران‌ها را با عوارض اجتماعی و روانی کمتری پشت سر بگذارند.
 
بیدخام بیان کرد: شاید بتوان گفت که کاهش تجملات و مراسم‌های پرخرج یکی از عمده دلایل افزایش ازدواج در این روزهای پرالتهاب کروناییست؛ اما یکی دیگر از دلایل گرایش به ازدواج، پیدا کردن همدمی برای روزهای سخت است.
 
وی در پایان گفت: امروزه لزوم مهارت گفت‌وگو در خانواده‌ها و مهارت خود مراقبتی بیش از پیش در جامعه ضرورت پیدا کرده و ضعف این مهارت‌ها، نه فقط در شرایط بحرانی بلکه در شرایط عادی هم می‌تواند مشکلات زیادی ایجاد کند که تأملی بر آمارهای طلاق، خشونت‌های خانگی و خشونت‌های اجتماعی نشان‌دهنده این موضوع است.
 
بیشترین طلاق مردان و زنان در گروه‌های سنی ۳۰ تا ۳۴ رخ می‌دهد
 
حسن وفایی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، با اشاره به افزایش ۱/۶ درصدی میزان ازدواج در ۹ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته اظهار کرد: در ۹ ماهه امسال ۶هزار و ۲۷۴واقعه ازدواج در استان قزوین به ثبت رسیده که این میزان در مدت مشابه سال گذشته ۶هزار و ۱۷۵مورد بوده است.

وی با بیان اینکه بیشترین میزان طلاق بین دومین و‌ سومین سال ازدواج به وقوع پیوسته است، افزود: همچنین در ۹ماهه سال جاری یک هزار و ۹۶۹مورد واقعه طلاق در استان قزوین داشتیم که این میزان در ۹ماهه سال گذشته ۲هزار و ۱۳۰واقعه بود که با ۷/۶ درصد کاهش همراه است.

مدیرکل ثبت احوال استان قزوین با اشاره به اینکه میانگین طول ازدواج ۱۰/۶سال است، بیان کرد: بیشترین طلاق مردان و زنان در گروه‌های سنی ۳۰ تا ۳۴رخ داده که میانگین سن زنان برای طلاق ۳۲/۱۴درصد و میانگین سن مردان ۳۷/۱۳درصد است.
 
قوانین بسیاری جهت تسهیل ازدواج جوانان کلید خورده است
 
فاطمه محمدبیگی در  گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی صبح قزوین، با بیان اینکه دغدغه تمام نمایندگان حل مشکلات ازدواج و کاهش طلاق در کشور است، اظهار کرد: گزارش‌های ارائه شده نشان می‌دهد برنامه‌ریزی بلندمدتی در راستای حل مشکلات ازدواج صورت نگرفته و در راستای حل این موضوع به صورت جزیره‌ای عمل شده است.
 
وی افزود: با تغییر هر دولت شاهد تغییر برنامه‌ها و طرح‌های قبلی بودیم که با تغییر دولت‌ها نباید برنامه و طرح‌های دیگر به دست فراموشی سپرده شود.
 
عضو فراکسیون زنان و خانواده مجلس بیان کرد: در حوزه ارائه تسهیلات ازدواج پیشنهاداتی در کمیسیون تلفیق مطرح شد تا وام 50میلیونی افزایش یابد؛ برخی پیشنهادها تا 100میلیون هم مطرح شد اما در نهایت تسهیلات 70میلیونی پذیرفته شد اگرچه منتظر برگشت بودجه‌ای دولت و پیشنهادات جدید هستیم تا بتوانیم در این حوزه فعالیت‌های دیگری نیز انجام دهیم.
 
 
محمدبیگی ابراز کرد: در حوزه تسهیلات جوانان تاکنون چندین مرتبه موضوع اجرای قانون تسهیل ازدواج جوانان در مجلس مطرح شده و نشست‌هایی با حوزه رسانه‌ها و صدا و سیمای کشوری و شنیداری و گفتاری، جلساتی با فراکسیون زنان، جلسه‌ای با وزارت ورزش و جوانان داشتیم.
 
وی عنوان کرد: مطالباتی در رابطه با اجرای قوانین حوزه تسهیل ازدواج جوانان و وظایف وزارت ورزش و‌ جوانان را مطالبه کردیم و همینطور در حوزه مشاوره و آموزش‌های پیش از ازدواج موفق شدیم چند بند قانونی را در قانون جوانی جمعیت و حمایت از خانواده بگنجایم.
 
این مقام مسئول تصریح کرد: تاکنون قوانین بسیاری جهت تسهیل ازدواج جوانان کلید خورده که می‌توان به قانون تسهیلاتی حمایتی از زوجین و جوانان علاقه‌مند به ازدواج و تشکیل خانواده و فرزندآوری و فرزندپروری اشاره کرد.
 
وی در پایان گفت: طی بیش از ۷۰جلسه موفق شدیم قانونی با ۷۲ماده را تصویب کنیم که در حال طی کردن مراحل قانونی نظیر ارجاع به شورای نگهبان و رفع ایرادات است که امیدوارم جوانان خاطره خوبی از اجرای این قانون داشته باشند.
 
به گزارش صبح قزوین، در سال اخیر با شیوع کرونا شاهد افزایش ازدواج و کاهش طلاق هستیم و حال در چنین شرایطی حفظ ازدواج‌های موجود تنها راه تحکیم بنیان خانواده به شمار می‌رود و انتظار می‌رود با تداوم آموزش و توانمندسازی زوجین پیش از ازدواج قدمی مثبت در مسیر کنترل و کاهش آمار طلاق در استان و کشور برداریم.
 
انتهای پیام/

 

https://www.dana.ir/1707498
ارسال نظر
نظرات